Z Waldemarem Krajewskim, terapeutą uzależnień, rozmawia Józef Augustyn SJ
Ci, którzy nami rządzą, nie proponują nam pracy do 67. roku życia, proponują nam tylko wypłatę emerytur od 67. roku życia. To żadna reforma. To tylko wydłużenie okresu poboru składek i skrócenie okresu wypłat.
Podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesów wychowawczych i skutecznego przezwyciężania trudności w tej dziedzinie jest stwarzanie dzieciom klimatu bezpieczeństwa, radości i zaufania. To wszystko można osiągnąć jedynie w kontekście miłości.
Nie spadam z nieba, nie mam nad tobą nieograniczonej władzy, ale jestem najbliżej ciebie. Mam też własną historię, której ty jesteś twórcą.
Zacznę matematycznie. Gdy w dzisiejszych czasach pod jednym dachem mieszka czternaście osób, prawie na pewno chodzi o dom wielorodzinny. Na przykład taki, w którym żyją trzy rodziny 2+2 i jedno bezdzietne małżeństwo. W sumie czternaście osób. Tylko że w TYM domu wszyscy noszą to samo nazwisko: mama, tata i dwanaścioro dzieci.
Przyzwyczailiśmy się, że przynajmniej o to nie musimy się już martwić. Nie trzeba starać się, by "się odbywało" ani by dziecko "mogło uczęszczać". Co najwyżej od czasu do czasu sprawdzimy stopnie, choć przecież wiemy, że jeśli nie mamy syna czy córki specjalnie "wywijającej" w szkole, to raczej będą to piątki i szóstki, a nie trójki i dwóje. Czy rząd chce eliminować lekcje religii ze szkół?
O niespełnionych obietnicach, skreślonych projektach, przejezdności autostrad oraz o parametrach mieszanki asfaltowej i intelektualnej próżni rządu z posłem Jerzym Polaczkiem rozmawia Wiesława Lewandowska.
"Duchowieństwo - między duszpasterstwem a antyklerykalizmem" - tak sformułowane zdanie zakłada, że musi istnieć młot, kowadło i jeszcze coś pośrodku. Ale to wcale nie jest takie proste i oczywiste.
Dolores Hart miała wszystkie cechy, by zostać jedną z hollywoodzkich aktorek wszech czasów: talent, urodę, sławę i przychylne oceny krytyki filmowej. Bóg jednak napisał jej inny scenariusz na życie. Plan filmowy porzuciła dla... klasztoru.
Sakrament bierzmowania, na którym skoncentrowaliśmy się w poprzednim odcinku, nie jest jednorazowym aktem, ale pozostaje brzemienny w skutki w całym życiu bierzmowanego, który składa deklarację o swojej przynależności do Boga i pragnieniu realizowania życia według wartości Ewangelii.
Pismo Święte daje nam wiele przykładów pochwały udzielenia schronienia ludziom potrzebującym. Choćby przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który spotkał człowieka napadniętego przez zbójców, pobitego i zapewnił mu pobyt w gospodzie (por. Łk 10, 30-37). Otwarcie się na człowieka potrzebującego jest czynem chrześcijańskiego miłosierdzia.
Niepokój jest towarzyszem życia. Niepokoimy się o jutro, o przyszłość, o dzieci, o dom. Ale czy niepokoimy się o życie wiary, o Boga w naszym życiu? Wielki Post jest czasem niepokoju - męki Jezusa, Jego ukrzyżowania, śmierci, zmartwychwstania. Oby nas ten Wielki Post zaniepokoił.
Jak być lepszym, jak poprawić swoje wady, jak nad nimi pracować? …skoro cały czas się potykam, popełniam te same grzechy, wady pozostają te same. Może lepiej odpuścić, dać sobie spokój?
Wystąpienie z Kościoła staje się coraz bardziej modne. Nawołują do tego już nie tylko politycy (choćby Janusz Palikot), ale też dziennikarze (choćby "Gazety Wyborczej"). Problem polega tylko na tym, że nie da się z Kościoła wystąpić.
Frazeologizm "konflikt pokoleń"jest dużo bardziej zakorzeniony w naszej świadomości niż "spotkanie pokoleń. Prawdopodobnie dlatego, że niełatwo jest zaufać i stać się partnerem w dialogu z innym pokoleniem. Jest to możliwe, ale chyba rzadko przychodzi to bez trudu.
Rodowód (zwany też genealogią) to wykaz najważniejszych informacji o kolejnych członkach danej rodziny lub przedstawicielach określonego rodu, zawierający - z różnymi modyfikacjami - wzmianki o takich wydarzeniach jak narodziny, małżeństwo, potomstwo i ilość przeżytych lat.
Jak często my, rodzice, krytykujemy rzeczy których po prostu nie rozumiemy, jak często (choćby podświadomie) traktujemy nasze dzieci jak swoją własność.
Jestem oryginałem, niepowtarzalną istotą i muszę czym prędzej wziąć odpowiedzialność za siebie. Być sobą, akceptować siebie - to zarazem zaszczyt, duma, ale i trud!
"Sygnały troski"
Nic nie jest takim, jakim się wydaje - to puenta przypowieści, w której nieszczęścia okazują się błogosławieństwami, choć nie od razu. Tak bowiem bywa z wieloma trudnymi przypadłościami w naszym życiu: z niechcianym cierpieniem, z przewlekłą chorobą, a nawet ze śmiercią kogoś bliskiego. Są to często dla rodziny próby wiary, wzajemnych więzi, miłości i dzielności, jak i odkrywaniem czegoś, co jest trudnym, nieoczekiwanym, ale pięknym darem od Pana Boga.
Powstanie nabożeństwa Gorzkich żali łączy się ściśle z historią Bractwa św. Rocha działającego przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie posługę duszpasterską pełnią Księża Misjonarze św. Wincentego ļ Paulo. Pierwowzorem było prawdopodobnie nabożeństwo pasyjne, przeróbka łacińskiego utworu.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}