Rozmowa z Aleksandrą Michalczyk, prawnikiem, dyrektorem Biura Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji" i członkiem Zarządu Fundacji PRO-prawo do życia.
1. Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią
"Ojcze, Miłośniku Życia, przyzywam Cię! Nie pozwól, by zginęło jedno z tych małych…" - te słowa otwierają najnowszy "Różaniec", miesięcznik sióstr Loretanek. Marcowy numer podejmuje temat obrony życia, aktualny zawsze, a szczególnie w marcu, gdy Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego i liczni wierni podejmują Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. "Różaniec" w tegorocznym cyklu przypominającym Śluby Jasnogórskie Prymasa Wyszyńskiego cytuje wezwanie do obrony "każdego życia i każdej kołyski". Dlatego też patronką numeru jest sługa Boża Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz, która w tej "fabryce śmierci", codziennie narażając życie, uratowała tysiące istnień ludzkich.
Małgorzata Tadrzak-Mazurek, ks. Andrzej Godyń SDB
Dlaczego spora część rodziców przestała wychowywać swoje dzieci? Z czego wynika ten kryzys? Gdzie szukać nadziei i co robić aby się udało z niego wyjść - opowiada Mateusz Matyszkowicz - filozof, publicysta, ojciec czwórki dzieci.
Jednym z najbardziej groźnych społecznie zjawisk jest tendencja rodziców do tego, by rezygnować z wychowywania własnych dzieci. Tendencja ta wynika z kierowania się w pedagogice zawężonym i nierealistycznym spojrzeniem na człowieka, w którym przecenia się możliwości dzieci i młodzieży a ignoruje ich słabości i potrzebę pracy nad sobą.
Czas rekolekcji, zwłaszcza w Wielkim Poście, jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele, jest czasem duchowych ćwiczeń. Rekolekcje odprawiają wszyscy: papieże, biskupi, kapłani, zakonnice i zakonnicy, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, studenci i uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne.
"Dzisiaj w samo południe oficjalnie rozpoczęliśmy projekt «Misja Warszawy»!" - zawiadomili na Facebooku w Środę Popielcową organizatorzy przedsięwzięcia. Zaczęli od konferencji prasowej w warszawskiej kurii, podczas której powiedzieli dziennikarzom między innymi: "Nie robimy imprezy!". A jednak następnego dnia wielki dziennik ogólnopolski poinformował czytelników: "Warszawski Kościół idzie w miasto".
Spowiedź to pokazywanie Panu Jezusowi, że w tym miejscu mnie boli, i jeszcze troszkę w tamtym, po to żeby On te bolesne miejsca ucałował i żeby przestało boleć - mówi o. Wojciech Ziółek SJ.
"Spowiedź jest niewyczerpanym sakramentem, który ma więcej stron, niż możemy przypuszczać, i życia nie starczy, żeby go zrozumieć" - napisał we wstępniaku do wielkopostnego numeru "W drodze" redaktor naczelny o. Roman Bielecki OP przytaczając słowa szwajcarskiej mistyczki Adrienne von Speyr. Razem z marcowym miesięcznikiem Czytelnik otrzyma też płytę z rozważaniami rekolekcyjnymi dominikanów.
Przyglądając się sporowi dotyczącemu badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, zauważyć możemy dwie osie. Pierwsza, powiązana z metafizyką i biologią, dotyczy pytania, kim jest niszczony zarodek, z którego pobierane są komórki macierzyste. Druga, wynikająca poniekąd z pierwszej, dotyczy etycznego pytania, czy można dla dobra jednego człowieka poświęcać drugiego.
Europa jest dzisiaj na ustach wszystkich. Powody są oczywiste - problemy ekonomiczne Unii osiągnęły skalę, która każe poważnie rozważać pytanie, które dotąd pozostawało poza wszelką dyskusją − czy ten projekt ma w ogóle szansę przetrwać.
Niepokój jest towarzyszem życia. Niepokoimy się o jutro, o przyszłość, o dzieci, o dom. Ale czy niepokoimy się o życie wiary, o Boga w naszym życiu? Wielki Post jest czasem niepokoju - męki Jezusa, Jego ukrzyżowania, śmierci, zmartwychwstania. Oby nas ten Wielki Post zaniepokoił. Wywołany niepokój może nam pomóc wyjść z egzystencjalnego więzienia ku nieskończoności
Wszyscy wiemy, czym dla organizmu ludzkiego jest woda. Najlepiej widać to na przykładzie pustyni - bez wody wędrowcy nie ujdą zbyt daleko, padną z wycieńczenia. Także na innych przykładach widzimy, że nawet nie tyle brak jedzenia, co właśnie brak wody jest wyjątkowo trudny do przeżycia. Stąd zapewne "napojenie spragnionego" znalazło się, niejako symbolicznie, wśród najważniejszych uczynków miłosierdzia względem potrzeb fizycznych drugiego człowieka.
Powracamy na łamach "Niedzieli" do świętej żony i matki Gianny Beretty Molli, której 50. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 28 kwietnia 2012 r.
- Nie, to nie dla mnie, nie dałabym rady - powiedziała Aneta, z którą zaczęłam rozmawiać o Wielkim Poście. - Ja chyba też, chociaż pamiętam taką sytuację z gimnazjum, gdzie czegoś tam sobie odmówiłem, pewnie były to słodycze - dodał drugi mój rozmówca, Kamil. Szybko uzupełniając, że teraz to chyba "nie czuje" klimatu, aby pościć. No tak, pomyślałam, czyżby Wielki Post był tylko dla ludzi odważnych?
W powiecie hrubieszowskim, na wschodniej Lubelszczyźnie, w małej wsi Gdeszyn miejscowy proboszcz ks. Ryszard Ostasz sprzedał plony z własnego pola, nowoczesny traktor, a nawet zlikwidował swój fundusz emerytalny, żeby uchronić wiejską podstawówkę od likwidacji
Z Janem Pospieszalskim - dziennikarzem telewizyjnym i publicystą, jednym z nielicznych polskich dziennikarzy, którzy przeprowadzili wywiad z premierem Węgier Viktorem Orbánem - rozmawia Mateusz Wyrwich
Z Romanem Kluską, założycielem firmy "Optimus", a obecnie hodowcą owiec, producentem i propagatorem zdrowej żywności, laureatem tegorocznej Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego.
Po co ślub kościelny? To pytanie zadaje sobie coraz więcej młodych ludzi, którzy myślą o założeniu rodziny. Kto ma pomóc im w odpowiedzi na nie, jeśli nie osoby wspierające ich w przygotowaniu do małżeństwa? Staje więc przed nimi wcale niełatwe zadanie...
Mówienie źle o Kościele to ostatnimi czasy pewien standard. Zwłaszcza w mediach. Może więc słowa "Kościół naszym domem", które prowadzą nas przez obecny rok duszpasterski, powinny być inspiracją do odsiania ziarna od plew i zobaczenia tego, co jest istotą Kościoła, odkrywania tego, co w nim najlepsze i najpiękniejsze. Przede wszystkim odkrywania, że człowiek potrzebuje Kościoła, choć czasem sobie tego nie uświadamia.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}