Relikwie św. Ojca Pio

Włodzimierz Rędzioch / Niedziela

Rozmowa z o. Francesco Dileo OFMCap, rektorem klasztoru Ojców Kapucynów w San Giovanni Rotondo.

Dokładnie 45 lat temu, 23 września 1968 r., umierał w klasztorze w San Giovanni Rotondo jeden z najsłynniejszych na świecie stygmatyków i spowiedników - Ojciec Pio, dziś święty. Miał rację, gdy mówił, że po śmierci będzie o nim głośniej niż za życia - do małego miasteczka we włoskim regionie Apulia, w którym kapucyn przeżył większość swego kapłańskiego życia, przybywają miliony pilgrzymów, by modlić się przy jego doczesnych szczątkach.

Przez wiele lat ciało św. Ojca Pio spoczywało w krypcie kościoła. 3 marca 2008 r., 40 lat po śmierci kapucyna, jego ciało zostało ekshumowane. Było dobrze zachowane, dlatego zdecydowano się na wystawienie relikwii świętego - 24 lipca 2008 r. kard. José Saraiva Martins, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odprawił w San Giovanni Rotondo Mszę św., która zapoczątkowała publiczne wystawienia doczesnych szczątków Ojca Pio. Umieszczono je w kryształowym sarkofagu w krypcie dawnego kościoła. To niebywałe wydarzenie przyciągnęło do San Giovanni Rotondo prawie milion czcicieli Świętego z Gargano, jak go nazywają, a jego duchowe owoce były tak widoczne, że kustosze sanktuarium, za zgodą władz kościelnych, podjęli historyczną decyzję wystawienia relikwii na stałe. Tym razem Mszy św. rozpoczynającej nowe, już stałe wystawienie ciała Ojca Pio przewodniczył 1 czerwca br. nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. Angelo Amato. Z tej okazji przeprowadziłem wywiad z rektorem sanktuarium - o. Francesco Dileo OFMCap.

Włodzimierz Rędzioch: Czym jest dla ojców kapucynów z klasztoru w San Giovanni Rotondo pełnienie funkcji "kustoszów" relikwii współbrata, który został świętym, mieszkając i wypełniając swą kapłańską misję w tym właśnie miejscu?

O. Francesco Dileo OFMCap: Oznacza to przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o współbracie, który do końca swego życia szedł drogą świętości. Oznacza również zaangażowanie w dawanie osobistego świadectwa i w działania duszpasterskie, aby ludzie poznali jego duchowość i mogli nadal w tym miejscu przeżywać czas łaski oraz doświadczać głębokiej wiary.

Pierwsze publiczne wystawienie relikwii ciała św. Ojca Pio miało miejsce 5 lat temu (od 24 kwietnia 2008 r. do 24 września 2009 r.). Jakie były owoce tej inicjatywy?

Pierwsze wystawienie relikwii ciała Ojca Pio było dla wiernych wezwaniem do świętego życia przez ponowne odkrycie nauczania i przesłania życia naszego czcigodnego brata. Był to czas szczególnych łask i korzyści duchowych. Miały wówczas miejsce nawrócenia i powroty do życia wiarą po okresach zamieszania i dezorientacji, spowodowanych często zaślepieniem pseudowartościami i wypaczonymi modelami dominującej w naszych czasach kultury.

Dlaczego zdecydowano się na stałe wystawiać ciało Ojca Pio?

Decyzja ta została podjęta głównie w wyniku licznych i ciągłych próśb pielgrzymów. Najczęstsze pytanie, jakie ludzie zadawali nam, braciom, podczas pielgrzymek, dotyczyło właśnie tej sprawy: dlaczego zamknęliśmy relikwie Ojca Pio w sarkofagu i czy jest szansa, że w najbliższej przyszłości jego ciało będzie znowu wystawione. Oczywiście decyzja o nowym, już stałym wystawieniu relikwii świętego została podjęta po przeanalizowaniu sytuacji z kompetentnymi władzami kościelnymi i po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Gdzie został umieszczony sarkofag z doczesnymi szczątkami św. Ojca Pio?

Najpierw usunęliśmy dekorację zewnętrzną sarkofagu, wykonaną z drewna i pokrytą srebrną blachą (dzieło gruzińskiego artysty Goudjiego) - wewnątrz znajdowała się przezroczysta urna z ciałem Ojca Pio. Po przeprowadzeniu niezbędnych oględzin przezroczysty sarkofag z ciałem Ojca Pio został umieszczony w tym samym miejscu, gdzie znajdował się wcześniej, tzn. w centralnym miejscu krypty nowej bazyliki pw. św. Ojca Pio.

Jaka powinna być postawa wiernych, którzy pielgrzymują do relikwii Ojca Pio?

Wierni powinni tu pielgrzymować z taką postawą i z takimi samymi intencjami, z jakimi pielgrzymują do relikwii innych świętych. Doczesne szczątki świętych, którzy żyją już z Chrystusem, nie są dziełami sztuki ani historycznymi zabytkami, które mają ubogacić naszą wiedzę o przeszłości. Święci, którzy za życia byli żywymi członkami Chrystusa i świątynią Ducha Świętego i którzy zostaną przez Pana Jezusa wskrzeszeni do życia wiecznego i uwielbieni, są godni, aby oddawać im cześć i honor. Są oni jednak przede wszystkim wzorcami do naśladowania - należy iść w ich ślady drogą, która doprowadziła ich do doskonałości życia chrześcijańskiego.

Ojciec Pio w dalszym ciągu będzie "przyjmował" setki tysięcy wiernych, którzy zanoszą mu swoje radości i bóle, trudy i choroby, nadzieje i oczekiwania, grzechy i postanowienia poprawy. Twarz Ojca Pio z jego sarkofagu - jak podkreślił kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - pomoże nam odkryć pełne miłosierdzia Oblicze Jezusa, Oblicze, które mówi: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Relikwie św. Ojca Pio
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.