Soccer City - wizytówką mundialu

Stadion Soccer City w Johannesburgu (fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK)
Krystyna Słomka / "Dziennik Polski"

Główną areną piłkarskich zmagań mundialu jest johannesburski Soccer City, stadion położony w sercu Soweto, gdzie narodził się "czarny" futbol.

Gruntownie zmodernizowany - specjalnie na mistrzostwa - jest największym ze wszystkich wytypowanych do turnieju. Po przebudowie jego pojemność wzrosła z 80 000 krzesełek do 94 000, a poczynione zmiany uczyniły zeń obiekt światowej klasy.

Soccer City powstał w 1987 r. wpierw jako FNB Stadium, pierwszy stadion narodowy z prawdziwego zdarzenia. Rozegrano na nim wiele ważnych meczów piłkarskich, lecz dla Afrykanów jest on miejscem kultowym, kojarzonym nie tylko z wydarzeniami sportowymi. W 1990 r. był świadkiem powitalnych tłumów i pierwszego publicznego wystąpienia Nelsona Mandeli, wkrótce po zwolnieniu go z więzienia, trzy lata później tysiące zebranych opłakiwały na nim śmierć Chrisa Haniego, charyzmatycznego przywódcę partii komunistycznej zamordowanego przez polskiego emigranta. Finałowym zaś meczem Pucharu Narodów Afryki w 1996 r., w którym Bafana Bafana pokonali Tunezję, wrył się w pamięć czarnoskórych fanów futbolu.

DEON.PL POLECA

Wystawiając kandydaturę Soccer City na gospodarza mundialu, władze zapowiadały powstanie stadionu, który stanie się jego wizytówką. Tak też się stało. Nawiązując do afrykańskich korzeni, projektanci i wykonawcy firm Boogertman Urban Edge & Partners oraz HOK Sport Architecture stworzyli architektoniczną perełkę, najbardziej wyszukaną budowlę sportową na kontynencie.

Prace modernizacyjne polegały na częściowym wyburzeniu istniejącej budowli, powiększeniu górnych trybun, budowie pomieszczeń biurowych, szatni i tunelu dla zawodników, zamontowaniu urządzeń iluminujących budowlę, wykonaniu nowego zadaszenia.

Wymienioną murawę wzmocniono włóknami sztucznej trawy, zainstalowano nowoczesny system audiowizualny, przygotowano 184 apartamenty dla VIP-ów, ekskluzywne restauracje i 6000 miejsc biznesowych. Organizatorzy zadbali o poprawę zaplecza stadionu: przebudowano wyjścia ewakuacyjne i toalety, zwiększono liczbę stanowisk służb medycznych, dodano nowe miejsca parkingowe... Pomimo tak ogromnego zakresu robót, obiekt był już gotowy w październiku 2009 r.

Stadion, mający kolory afrykańskiej przyrody: miedzi, brązu, czerni i bieli, przypomina owoc ogromnej tykwy, popularnej w Afryce rośliny dyniowatej, której zdrewniałe skorupy pękatych owoców miejscowa ludność wykorzystuje jako naczynia do przygotowywania potraw. Po zmierzchu, gdy promienieje on światłem, wygląda niczym rozpalony na żarze garnek.

Na stadionie w Soweto, któremu na czas mundialu przyznano wiodącą rolę, czeka nas jeszcze zamknięcie mistrzostw. Zanim jednak do tego dojdzie, w ciągu najbliższych tygodni, rozegranych zostanie na nim pięć spotkań. W meczu końcowym, 11 lipca dwie najlepsze drużyny turnieju wyjdą na jego murawę, aby zdecydować, która z nich zasługuje na tytuł mistrza świata. Tego samego dnia na Soccer City zgasną światła, ucichną wuwuzele, a wraz z nimi emocje największego piłkarskiego święta.


Źródło: Soccer City wizytówką mundialu, dziennikpolski24.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Soccer City - wizytówką mundialu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.