Technologie w Małopolsce

(fot. DEON.pl/Agnieszka Masłowska)
Grzegorz Skowron / "Dziennik Polski"

Ostateczną wizję rozwoju technologicznego naszego regionu poznamy późną jesienią, ale już dziś wiadomo, jakie dziedziny zostaną uznane za priorytetowe. Eksperci, a za nimi Komitet Sterujący projektu postawił przede wszystkim na nowe technologie medyczne, energetyczne i informacyjne.

Punktem wyjścia były amerykańskie badania 56 nowoczesnych rozwiązań naukowych pod kątem możliwości ich wykorzystania w przemyśle i biznesie. Ich efektem było wskazanie 16 technologii i pogrupowanie państw na całym świecie na cztery kategorie - od tych, które będą korzystać ze wszystkich technologii wskazanych przez badaczy, po kraje, które mają minimalne szanse na wykorzystanie którejkolwiek z wybranej szesnastki. W pierwszej fazie małopolskiego projektu badawczego wskazano 20 technologii priorytetowych dla naszego regionu. Dla każdej z technologii z tej listy powołano osobną grupę naukowców, przemysłowców, ekonomistów i urzędników, odpowiedzialną za przygotowanie analizy słabych i mocnych stron, szans i zagrożeń. Porównanie tych analiz doprowadziło do stworzenia listy 10 zastosowań technologicznych mających największe szanse na rozwój.

- Eksperci uznali, że cała dziesiątka jest ważna dla rozwoju Małopolski, nie było szczególnych faworytów w tej grupie - mówi Monika Machowska, koordynator projektu "Perspektywa Technologiczna Kraków - Małopolska 2020". Przyznaje, że poza dziesiątką znalazły się także bardzo istotne technologie, ale eksperci brali pod uwagę, na ile Małopolska mogłaby w danej dziedzinie zostać liderem lub czy dana technologia znajdzie zastosowanie na rynku bez potrzeby specjalnego wsparcia.

DEON.PL POLECA

- Jest na przykład ogromne zapotrzebowanie na rozwój terapii opartych na badaniach nad komórkami macierzystymi, w regionie mamy dorobek i potencjał naukowy, ale konkurencja jest tu tak duża, że nie będziemy w stanie jej sprostać. Z kolei technologie dotyczące oczyszczania wody, także ważne dla mieszkańców, będą i tak stosowane, więc niepotrzebne jest tu specjalne wsparcie. To samo dotyczy pojazdów hybrydowych - wyjaśnia Monika Machowska.

W przyszłym miesiącu dla każdej ze wskazanych technologii zostanie opracowany plan działań na najbliższe 10 lat. Dokument będzie zawierał rekomendacje, wnioski i wskazania, które trzeba zrealizować, by te technologie rzeczywiście mogły się rozwinąć. We wrześniu ma powstać raport końcowy, a w listopadzie przewidziana jest jego publiczna prezentacja. Opracowanie będzie cenne przede wszystkim dla naukowców - by wiedzieli, jakie badania mogą być wykorzystane w przyszłości; przedsiębiorców - by mogli zdecydować się na rozwój swoich firm i inwestowanie w technologie, które mają największe szanse) oraz uczniów - by wybierali studia dające większe szanse na znalezienie pracy.

To jednak nie koniec. Krakowski Park Technologiczny powoła obserwatorium, czyli instytucję odpowiedzialną za monitorowanie realizacji planu działań, sygnalizowanie problemów i wskazywanie, co trzeba zmienić. - To jest konieczne - mówi Monika Machowska - bo technologie szybko się zmieniają; trzeba na to szybko reagować, by nie zostać w tyle.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Technologie w Małopolsce
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.