Gotowanie to nie magia? Zabawy kulinarne dla dzieci

Gotowanie to nie magia? „Jedność”
Christine Keil, Bernhardt Link / Wydawnictwo „Jedność”

Przyrządzanie posiłków – to dopiero jest zabawa... Eksperymentuj w kuchni i zdobywaj nowe umiejętności... Później poczęstuj rodziców... Oj! Smakuje im, i to jak... Sam gotuję, bo przepisy nie są skomplikowane... Wiem, jak zachować się w kuchni – zmywam po sobie i ostrożnie używam ostrych noży...Bawię się i poznaję tyle ciekawych rzeczy...

Różnobarwne koktajle mleczne

DEON.PL POLECA

Koktajle mleczne są łatwe w przygotowaniu, doskonale smakują i mogą poprawić Twój nastrój. Oto trzy przepisy koktajli na bazie owoców — dzięki różnym składnikom każdy z napojów ma inny kolor. Możesz je podać na przyjęciu urodzinowym! Wszystkie składniki zmiksuj na jednolitą masę (jeżeli nie masz miksera, użyj wysokiego naczynia i blendera). Banany i inne większe owoce zawsze krój na małe kawałki przed zmiksowaniem.

Czerwony lub pomarańczowy koktajl przyrządzisz w ten sam sposób, musisz jedynie użyć trochę innych składników. Jeżeli chcesz otrzymać czerwoną barwę napoju, zmiksuj 100 g świeżych lub mrożonych jagód, 100 ml mleka, 50 g jogurtu z owoców o czerwonym zabarwieniu, np. z malin czy truskawek, i łyżeczkę cukru (waniliowego lub zwykłego). Do przygotowania koktajlu pomarańczowego potrzebujesz soku z jednej pomarańczy, 50 ml mleka, czterech suszonych moreli i łyżeczki brązowego cukru, który smakuje podobnie jak karmel (możesz też użyć białego cukru).

Składniki na żółty koktajl (dla 1 osoby): 100 ml mleka; 100 ml mleczka kokosowego (może być z puszki); 1 banan; szczypta cynamonu; szczypta cukru.

Kiwi nie lubi mleka!

Mleczne koktajle z owocami są pyszne i zawierają mnóstwo witamin. Jednak niektóre owoce, np. kiwi, mogą spowodować, że koktajl zmieni swoją konsystencję i smak. Spróbuj włożyć kawałek kiwi do mleka, a zaobserwujesz, jak tworzy się zawiesina. Dzieje się tak dlatego, że w tym owocu znajduje się enzym, który powoduje rozwarstwienie mleka i sprawia, że nie nadaje się ono do picia.

Ulubiona pizza

Zrób niespodziankę najbliższym i przygotuj specjalnie dla nich swoją ulubioną pizzę! Możesz także zaprosić przyjaciół - wspólne pieczenie to świetna zabawa! Zorganizujcie konkurs - czyja pizza smakuje najlepiej? Najpierw przygotuj ciasto: rozpuść sól i pokruszone drożdże w lekko podgrzanym mleku. Następnie dosyp mąkę i dalej postępuj tak samo, jak podano na str. 12. Wierzch uformowanego na płaski placek ciasta posmaruj równomiernie sosem pomidorowym i poukładaj na nim dowolną ilość plasterków gotowanej szynki, salami, kawałków papryki oraz inne ulubione dodatki (np. pieczarki, oliwki).

Na koniec posyp pizzę startym serem i włóż ją do piekarnika rozgrzanego do temperatury 220 stopni. Za około 20 minut pizza będzie gotowa!

Składniki (dla 4 osób): Ciasto: 500 g mąki; 1 kostka drożdży; 1 łyżka soli; 250 ml lekko podgrzanego mleka; 1 łyżka oleju.

Dodatki: 1 szklanka sosu pomidorowego; szynka gotowana; salami; 1 papryka pokrojona na paseczki; starty ser żółty lub mozarella; ...i inne dodatki do pizzy, na które właśnie masz ochotę!

Powiększające drożdże

Oprócz wody także drożdże sprawiają, że pizza i chleb są miękkie. Wymieszaj odrobinę drożdży z niewielką ilością wody i cukru, a następnie umieść otrzymany roztwór w ciepłym miejscu. Po kilku minutach powstaną pęcherze. To właśnie one powodują, że ciasto jest tak puszyste. Drożdże to rodzaj grzyba, który przekształca węglowodany. Podczas tego procesu uwalnia się gaz, dzięki któremu w cieście powstają pęcherze. Ciasto -swoją objętość, przez co staje się puszyste. Wysoka temperatura podczas pieczenia powoduje obumieranie drożdży.

Bułeczki śniadaniowe

Czy masz czasami ochotę na chrupiące bułeczki? Dlaczego więc nie upiec ich samodzielnie? Najpierw rozpuść sól i rozdrobnione drożdże w letniej wodzie. Następnie dosyp mąkę. W celu uzyskania gładkiego ciasta, musisz je dosyć długo i wytrwale ugniatać. Jeżeli ciasto jest już gotowe, przełóż je do miski, nakryj czystą ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu na pół godziny.

Po upływie 30 minut jeszcze raz dobrze wyrób ciasto i uformuj piętnaście bułeczek. Zanim włożysz je do piekarnika, możesz je ozdobić ziarnami słonecznika, sezamem lub makiem. Piecz bułeczki przez 20-25 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 stopni.

Wersja na słodko: jeżeli dodasz do ciasta trochę cukru i rodzynków, otrzymasz słodkie bułeczki.

Składniki (na 15 sztuk): 500 g mąki; 30 g drożdży; 1 łyżka soli; 250 ml letniej wody; ziarna słonecznika (możesz je zastąpić, sezamem lub makiem).

Tańczące rodzynki

Jak zaprosić rodzynki do tańca? Włóż kilka rodzynków do przezroczystego naczynia z wodą mineralną. Zawarty w niej kwas węglowy tworzy pęcherzyki, które powodują, że rodzynki stają się lżejsze i unoszą się. Jednak bąbelki pękają, przez co rodzynki znów stają się cięższe i opadają na dno.

Spis treści

Słowo wstępne

Różnobarwne koktajle mleczne

Zdrowo i kolorowo: warzywne pałeczki

Pieczenie zabawnych precli

Bułeczki śniadaniowe

Ulubiona pizza

Pyszne hamburgery

Sufler. - jajka pod pierzynką

Witamy we Włoszech! - spaghetti

Zawijane i składane naleśniki

Apetyczna zupa z kiełbaskami

Kolorowa sałatka z ryżem i warzywami

Jajecznica z niespodzianką

Letnia sałatka owocowa

Budyń czekoladowy z bitą śmietaną

Lody truskawkowe

Każdy uwielbia babeczki!

Cegiełkowe ciasto na zimno

Christine Keil, Bernhardt Link

Wydawnictwo „Jedność”

Kielce 2009

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gotowanie to nie magia? Zabawy kulinarne dla dzieci
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.