Aurelia

Imię łacińskie, genetycznie nomen gentile (gentilicium), czyli imię rodowe rzymskiego rodu Aurelia, pochodzenia plebejskiego, który wydał szereg konsulów i cesarzy. Formą męską imienia jest AURELIUSZ.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Aurelia, ang., niem. Aurelia, ros. Awrelia.

W literaturze hagiograficznej pojawia się około sześciu świętych tego imienia. Nie wyłaniają się wyraziście z pomroki zamierzchłych czasów. Tytułem przykładu wspomnimy tu razem te tylko, które bardziej głośne były na Zachodzie:

Aurelia ze Strasburga i Aurelia z Anagni. Martyrologium Rzymskie wymienia dwie postacie noszące to imię: pod dniem 15 października oraz - razem ze św. Neomyzją - 25 września. Kult pierwszej od X w. związany jest ze Strasburgiem, może także z Bregencją. Kult drugiej koncentrował się w Anagni, ale zaświadczony jest dopiero w w. XII. To już niemal wszystko, co powiedzieć można o obydwu świętych. Inne wiadomości, na przykład te, które pierwszą wiążą ze świętymi dziewicami, towarzyszkami św. Urszuli, albo też te, które drugiej wyznaczały długie itinerarium z Armenii do Italii i przekazywały fantastyczne przygody podczas tej długiej drogi - są opowiadaniami na wskróś legendarnymi.