Jak dźwięki natury leczą osoby uzależnione?

Jak dźwięki natury leczą osoby uzależnione?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

Dźwięki natury mają na nas leczniczy wpływ. Przyroda może ułatwić i wspomóc fizyczny i psychiczny powrót do zdrowia. Naukowcy, badając korzyści zdrowotne płynące z przebywania w otoczeniu przyrody, zidentyfikowali odgłosy natury, które działają na nas szczególnie kojąco. To odgłosy zwierząt, płynącej wody, wiatru.

Instynktownie poszukujemy kontaktu z naturą. Dźwięki przyrody odbieramy nie tylko jako przyjemniejsze niż hałas technologiczny i hałas miejski, ale jako naturalnie zestrojone z nami.

Być może zmienna pod względem pogody jesień, nie sprzyja kontaktom z przyrodą, warto jednak nie zrażać się tym i spędzać czas na łonie natury.

Przynoszący relaks szum strumyków, świszczącego wiatru czy leśnych zwierząt może poprawić nasze zdrowie. 

DEON.PL POLECA

Większość badań związanych z wpływem odgłosów przyrody na ludzi skupiała się właśnie na dźwiękach lasu, śpiewie ptaków, falach oceanu i wodospadach. Słuchanie ich pomaga leczyć nasz organizm. Przywraca mu naturalną równowagę, zmniejsza lęk i niepokoje, poprawia nastrój i zwiększa dobre samopoczucie osób cierpiących na depresję. Ekspozycja na naturalne dźwięki przyrody może poprawić koncentrację.

Dźwięki wody i ćwierkające ptaki

Dźwięk płynącej wody i ćwierkające ptaki mogą ułatwić powrót do zdrowia po mocnym stresie czy aktywności fizycznej. Śpiewające ptaki ze wszystkich odgłosów przyrody mają największy wpływ na łagodzenie w naszym ciele i psychice skutków stresu. Może to być powód, dla którego ludzie lubią mieć na swoich podwórkach fontanny i poidła dla ptaków. Niektóre badania sugerują, że dźwięki wody mają również duży wpływ na nadszarpnięcia emocjonalne. 

Naturalne dźwięki i otoczenie przyrody można wykorzystać również nie tylko we wprowadzaniu harmonii w naszym życiu, ale mogą również pomóc w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych.  

Dźwięki natury leczą osoby uzależnione

Psycholog Barbara Koltuska- Haskin w swoim artykule na portalu „Psychology Today” wspomina o japońskich badaniach, w których naukowcy badali reakcje fizjologiczne i psychologiczne mężczyzn, uzależnionych od hazardu.

Badani zostali poproszeni o słuchanie za pomocą słuchawek dźwięków lasu i dźwięków miasta o wysokiej rozdzielczości.

Zmierzono częstość akcji serca i zmienność tętna oraz zastosowano spektroskopię w podczerwieni (nieinwazyjna technika monitorująca natlenienie tkanek) kory przedczołowej. Do miar psychologicznych wykorzystano Profil Stanu Nastroju (POMS).

Wyniki wykazały, że negatywne emocje znacznie się zmniejszyły, gdy pacjenci słuchali dźwięków lasu. Naukowcy doszli do wniosku, że były one w stanie zrelaksować pacjentów pod względem fizjologicznym i psychicznym.

Fragm. za Psychology Today/Barbara Koltuska-Haskin

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać
Dla tych, którzy stosowali Post Daniela

Krystyna Dajka, autorka bestsellerowego Postu Daniela z uzdrawiającą dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej®, tym razem odpowiada na pytanie, które codziennie sobie...

Skomentuj artykuł

Jak dźwięki natury leczą osoby uzależnione?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.