5 powodów, dla których warto wstawać wcześnie rano
W starym porzekadle mówiącym, że: "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje" kryje się sprawdzona mądrość, którą z korzyścią dla siebie odkrywam od pewnego już czasu. Wczesne wstawanie to sekret wielu ludzi sukcesu, podstawowa zasada osób dobrze zorganizowanych i lubiących czerpać satysfakcję z życia.
Przed kilkoma miesiącami rozpocząłem mały eksperyment polegający na tym, by codziennie wstawać o godzinie 5:00 rano. Dziś pragnę podzielić się z tobą swoimi obserwacjami i wnioskami, przedstawiając 5 powodów, dla których warto się przełamać i zacząć wstawać wczesnym rankiem.
Pierwsze godziny dnia to czas największej kreatywności i wydajności
Jedną z rzeczy, które najbardziej zaskoczyły mnie w pierwszych dniach porannego wstawania było to, jak wiele jestem w stanie zrobić. Te same zadania można wykonać szybciej lub bardziej efektywnie w pierwszej połowie dnia, gdy dysponujemy wypoczętym umysłem i ciałem. To zupełnie naturalne, że wraz z upływem kolejnych godzin nasza produktywność spada.
Po południu lub wieczorem bardziej jesteśmy skłonni szukać okazji do odpoczynku oraz prostych, niewymagających skupienia aktywności. Rankiem natomiast, w krótkim czasie po przebudzeniu, głowa jest pełna dobrych pomysłów i inspiracji, otwarta na nowe informacje oraz zdolna do szybszego ich przetwarzania.
Jeśli podobnie jak ja jesteś fanem treningu fizycznego, na pewno ucieszy cię wiadomość, że rankiem o wiele łatwiej jest zmotywować ciało do ćwiczeń. Co więcej, organizm wypoczęty po całej nocy dobrego snu, lepiej znosi wysiłek niż np. wieczorem, gdy jesteśmy zmęczeni po pracy. Zdrowa dawka porannych ćwiczeń dotlenia organizm, poprawia krążenie, a tym samym sprawia, że w nowy dzień wchodzimy pełni energii i entuzjazmu.
Rano nikt nie przeszkadza
To dodatkowy aspekt wspomagający poranną wydajność. Między godziną 5:00 a 6:00 większość ludzi jeszcze śpi, a zatem nikt nie powinien rozpraszać naszego skupienia czy to w pracy, czy w modlitwie. Podczas porannych ćwiczeń możemy delektować się spokojem i ciszą wstającego dnia, niezatłoczonymi ulicami, pustymi parkami, brakiem kolejek w napowietrznych siłowniach oraz pewną dozą intymności zupełnie niedostępną w innych porach dnia. W tej chwili głębokiego spokoju możemy doskonale nastroić się przed nadchodzącym dniem, tak jak muzyk nastraja w ciszy swój instrument przed koncertem.
Wstając rano zyskujemy dodatkowy czas
I to wcale niemało. Będąc zaskoczony tym, o ile więcej mam czasu dzięki wczesnemu wstawaniu, zacząłem nazywać to zjawisko "eksplozją czasu". Korzystając z dobrodziejstwa porannej wydajności i produktywności możemy jeszcze przed śniadaniem zrobić najważniejsze dla nas rzeczy, dzięki czemu nie trzeba ich już będzie robić po południu.
Czytaj też: W jaki sposób znajdować czas na wszystko? Poznaj 6 kroków do celu >>
Wstając wcześniej jesteśmy w stanie szybciej przygotować się do pracy i wyjść z domu, zanim zaczną się poranne korki w mieście. Daje nam to dodatkowy czas przed pracą, pozwalający lepiej się do niej przygotować i rozpocząć ją w odpowiednim nastroju. Dzięki wykonaniu większej ilości zadań w pierwszej części dnia, wieczorem możemy delektować się czasem przeznaczonym na relaks, wyciszenie i kontakt z bliskimi.
Poprawa dyscypliny snu
Jeśli jesteś osobą doświadczającą problemów z zasypianiem, wstawanie o poranku może pomóc w twoich trudnościach. Zaczynając dzień wcześniej, możemy doświadczyć uczucia zdrowego zmęczenia i naturalnej chęci snu już w okolicach godziny 22:00.
Kładąc się spać o tej porze, stajemy się beneficjentami najbardziej wydajnych i korzystnych godzin snu, a także umożliwiamy odpowiednią regenerację organizmu niezbędną do tego, by znów móc zbudzić się o poranku. Przestrzeganie takiej dyscypliny snu pomaga zachować dobre samopoczucie, koncentrację, siły i równowagę w ciągu dnia.
Kształtowanie dobrych i zdrowych nawyków
W sposób pośredni wstawanie rano pomaga w kształtowaniu innych zdrowych nawyków. Pierwszym z nich, o którym już wspomniałem w punkcie powyżej, jest zachowywanie dyscypliny snu gwarantującej odpowiedni wypoczynek. Dodatkowy czas zyskiwany o poranku umożliwia również zachowanie regularności w ćwiczeniach fizycznych, zapewniających zdrowie i dobrą formę naszemu ciału.
Żyjąc w mniejszym pośpiechu dajemy sobie szansę na to, by w spokoju spożywać posiłki, a także wkładać więcej staranności w ich przygotowanie. Zyskujemy również dodatkową przestrzeń w ciągu dnia na rozwój: naukę, lekturę, życie duchowe oraz spotkania z innymi ludźmi i relaks.
Jeśli pragniesz zmienić coś w swoim życiu na lepsze i zastanawiasz się od czego zacząć - wstawanie rano może okazać się doskonałym pomysłem. Powodzenia!
Tekst pochodzi z bloga Dotykając życia.
Skomentuj artykuł