7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę
(Fot. Meghan Holmes / unsplash.com)

Wiele kobiet uważa, że mężczyźni myślą tylko o seksie i jedzeniu. Nie tylko. Tak samo jak kobiety mają swoje pragnienia, oczekiwania i marzenia, które w gruncie rzeczy są bardzo podobne.

Poniżej znajdziecie siedem nieoczywistych męskich potrzeb. Chociaż prośba o ich spełnianie skierowana jest głównie do kobiet, by nauczyły się lepszego "obchodzenia się" z mężczyznami, ich poznanie może wpłynąć również na mężczyzn i pomóc im w uporządkowaniu swoich pragnień, być może od dawna zapomnianych.

DEON.PL POLECA
Przeczytaj również: Najważniejszy mężczyzna w życiu faceta>>

Niektóre z nich to potrzeby uniwersalne, inne dotyczą wyłącznie mężczyzn. Jedno jest pewne - zrozumienie zarówno jednych, jak i drugich powinno zaowocować szczęśliwszym i bardziej spełnionym męskim życiem.

DEON.PL POLECA

1. Potrzeba bliskości i bycia wysłuchanym

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, potrzebują bliskości (nie tylko seksualnej). Jest to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Z kimś bliskim łatwiej realizować swoje powołanie i znosić trudności.

Sama bliskość na niewiele się jednak zda, jeśli dwie osoby nie potrafią się dogadać. Oto kilka rad, które pomogą bez ofiar porozumieć się z mężczyzną:

  • Mężczyzna chce być wysłuchany. Jeśli z nim rozmawiasz, pozwól mu skończyć, a potem odnieś się do jego wypowiedzi. To powinno działać w obie strony - nikt nie lubi, jak mu się przerywa, niezależnie od płci.
  • Słuchając mężczyzny, który opowiada ci o czymś dla niego ważnym, postaraj się nie robić w tym momencie niczego innego; zaangażuj się w słuchanie. To, że mężczyźni w przeważającej większości nie mają podzielnej uwagi, jest prawdą. Nawet jeśli go słuchasz, ale w tym czasie skrolujesz Facebooka lub (o zgrozo!) malujesz paznokcie, może on nie uwierzyć, że słyszysz to, co mówi. Poza tym, taka postawa może zostać odebrana jako brak szacunku.
  • W miarę możliwości, kieruj do mężczyzny jasne i proste komunikaty. Może to być trudne, szczególnie kiedy się kłócicie i emocje biorą górę. Pozwoli to jednak uniknąć niedomówień i ułatwi drugiej stronie udzielenie odpowiedzi.
  • Stosuj zasadę: "niewypowiedziane nie istnieje". Nie każdy mężczyzna ma dar empatii i najzwyczajniej w świecie może nie zauważyć twojego złego samopoczucia albo zmęczenia. Poza tym, mówiąc mu o wszystkim, co cię gryzie, budujesz wzajemne zaufanie i pokazujesz, że zależy ci na relacji.

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę - zdjęcie w treści artykułu

2. Potrzeba dzielenia się swoimi pasjami

Każdy mężczyzna ma w głębi serca przestrzeń, którą wypełniają jego zainteresowania. Może to być nurkowanie, chodzenie po górach albo śpiew w chórze. Kiedy słyszysz, że zaczyna o czymś z zaangażowaniem opowiadać, może właśnie chce cię zabrać w podróż do swojego świata. Nawet jeśli boisz się nurkować, góry kojarzą ci się tylko z potem i łzami, a twój głos nie pozwala ci czysto zaśpiewać gamy, wysłuchaj go i daj się poprowadzić. W końcu tylko rozmawiacie i wcale nie musicie w rzeczywistości robić razem tego, na co nie masz ochoty. Dla mężczyzny możliwość opowiedzenia komuś bliskiemu o swoich pasjach jest bardzo ważne - w ten sposób buduje on porozumienie, które przetrwa niejedną burzę.

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę - zdjęcie w treści artykułu nr 1

3. Potrzeba bycia docenionym

Od czasu do czasu pochwal mężczyznę. Powiedz mu, że zrobił coś dobrze. Na pewno są takie rzeczy, które wychodzą mu świetnie. Jeśli zbuduje altanę, przygotuje smaczny obiad czy po prostu naprawi kran, podziękuj mu za to. Nic tak nie dodaje mężczyźnie skrzydeł, jak usłyszenie od kogoś bliskiego, że coś mu dobrze wyszło. Zobaczysz, że po takiej pochwale będzie szczęśliwszy.

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę - zdjęcie w treści artykułu nr 2

4. Potrzeba doświadczania pozytywnych emocji

Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się tak naprawdę pragnienie każdego człowieka - chęć obcowania z osobą radosną, wdzięczną, otwartą, posiadającą poczucie humoru… Będąc kimś wiecznie niezadowolonym, krytykującym i smutnym, nie będziesz przyciągać do siebie innych ludzi - w tym mężczyzn, którzy pragną dzielić swoją przyjaźń i miłość z kimś pozytywnie nastawionym do życia. Oczywiście, ta zasada działa w obie strony!

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę - zdjęcie w treści artykułu nr 3

5. Potrzeba przynależenia do grupy

Wielu mężczyzn pragnie dzielić niektóre pasje z innymi mężczyznami. Facet, który nie czuje się dobrze w towarzystwie kolegów podobnych do niego lub nie ma możliwości przebywania z nimi, prędzej czy później straci radość życia. Nie walcz z kumplami bliskiego ci mężczyzny. Dopóki nie zaniedbuje on bycia mężem i ojcem, wszystko jest w porządku. Zrozumienie tej potrzeby na pewno zaowocuje w przyszłości.

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę - zdjęcie w treści artykułu nr 4

6. Potrzeba samotności

Ostrzegałem, że mężczyźni są skomplikowani; pomimo silnego pragnienia bliskości i przynależenia do grupy, w wielu z mężczyznach drzemie również potrzeba zostawienia raz na jakiś czas pracy, rodziny i zaszycia się gdzieś z dala od miasta lub po prostu w cichym pokoju. W samotności. To wcale nie znaczy, że mężczyźni wybierający przestrzeń ciszy i bycia "sam ze sobą" mniej kochają. Ciężko to wyjaśnić; podobnie jak w przypadku poprzedniej potrzeby, jeśli pozwolisz facetowi na dzień odskoczni, w której zabierze plecak i ruszy w góry czy po prostu weźmie książkę i zaszyje się z nią w ogrodzie, zaowocuje to w przyszłości nieproporcjonalnie bardziej do "strat", które z tego powodu "poniesiesz".

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę - zdjęcie w treści artykułu nr 5

7. Potrzeba przeżywania uczuć

To bardzo ważne; celowo zostawiłem tę potrzebę na koniec. Świat wmówił nam, że "mężczyźni są z natury mniej emocjonalni od kobiet". Być może znasz historię jakiegoś "twardziela", który postanowił zamknąć uczucia w pancerzu pewności siebie. Taka historia zapewne nie kończy się dobrze. Uczucia i emocje same w sobie nie są złe, ważne jest to, co potem z nimi robimy. Pomóż mężczyźnie przeżywać uczucia, rozmawiaj z nim o nich tak, jak chciałabyś, aby on rozmawiał z tobą. Prawdziwym mężczyzną na pewno nie jest ktoś, kto boi się okazywać uczucia. Niestety, mężczyzn nikt tego dzisiaj nie uczy. Może to twoje zadanie?

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę - zdjęcie w treści artykułu nr 6

Kiedyś pilot wycieczek. Obecnie dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Uważa, że rzeczy materialne starzeją się i tracą na wartości, a radość z podróżowania jest ponadczasowa i bezcenna. Jego ulubionym kierunkiem jest północ, a dokładniej wszystko "w górę" od pięćdziesiątego równoleżnika. Od miast woli naturę, najlepiej oglądaną z okna pociągu. Interesuje się również historią, psychologią i duchowością. Lubi latać dronem i wędrować po górach. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Wons SDS

20 rozważań o codziennych wyborach

„Jako osoby wolne żyjemy w napięciu między stanem łaski a stanami pokusy i grzechu. Dzisiejszy świat próbuje przemilczeć to napięcie. Lansuje modele życia bez napięć i bez walki. (…) W...

Skomentuj artykuł

7 potrzeb, których spełnienie zaspokoi mężczyznę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.