AGH zbadała zawodowe losy absolwentów

AGH zbadała zawodowe losy absolwentów
AGH kształci studentów na wszystkich rodzajach studiów na 33 kierunkach, w tym w ponad 170 specjalnościach
PAP / slo

Ponad 85 proc. absolwentów AGH szybko znajduje zatrudnienie albo podejmuje dalsze kształcenie. Prawie 13 proc. absolwentów ma trudności ze znalezieniem pracy w ciągu pół roku od ukończenia studiów – podały w środę władze uczelni na konferencji prasowej.

Tak wynika z badań nt. zawodowych losów absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przeprowadzonych przez uczelniany Ośrodek Monitorowania Kadry Zawodowej.

DEON.PL POLECA

Na ankietę, rozesłaną do 2.624 osób, które w 2009 r. ukończyły na tej uczelni stacjonarne studia magisterskie, odpowiedziało 1.216 absolwentów, czyli 46,3 proc. Badania przeprowadzono w 6 do 8 miesięcy od obrony pracy dyplomowej przez absolwentów rocznika.

74,5 proc. biorących udział w badaniu zadeklarowało, że znalazło pracę, natomiast 10,8 proc. wybrało dalsze studnia, najczęściej doktoranckie lub drugi kierunek w systemie dziennym. Nieco ponad 2 proc. ankietowanych określiło swą sytuację jako: niepracujący, którzy nie poszukują pracy, np. ze względu na wychowanie dziecka.

Ponad 42 proc. absolwentów otrzymało więcej niż jedną ofertę zatrudnienia. Według przedstawicieli uczelni świadczy to o dużej konkurencyjności AGH i jej absolwentów na rynku pracy. Ponad 81 proc. badanych oceniło swą pierwszą pracę, jako zgodną z kwalifikacjami. Nieco ponad 40 proc. szukało jej krócej niż miesiąc, a kolejne 30,7 proc. nie dłużej niż kwartał.

Według autorów badań, potwierdziły one, że prestiż uczelni jest istotnym czynnikiem przy poszukiwaniu zatrudnienia. Ponad 61 proc. absolwentów uznało, że ukończenie przez nich AGH było atutem przy rekrutacji zawodowej. Ponad 81 proc. oceniło też, że w pierwszej pracy wykorzystuje wiedzę i kwalifikacje wyniesione ze studiów.

- Wyniki tych badań pozytywnie nas zaskoczyły, bo dotyczyły roku 2009, który był przecież uważany za rok kontynuacji kryzysu. Z przemysłu dochodziły nas głosy, że jest mniej ofert pracy, mniejsze zatrudnienie. Spodziewaliśmy się więc gorszego wyniku – powiedział prorektor ds. współpracy i rozwoju AGH, prof. Jerzy Lis.

Badania przeprowadzono też wśród pracodawców – 267 często dużych firm, które zatrudniają absolwentów AGH. Celem było ustalenie wymagań i oczekiwań stawianych młodym inżynierom. Ta wiedza pomaga uczelni w doradzaniu studentom przy planowaniu ich kariery. Okazało się, że pracodawcy najwyżej cenią osoby, które podejmują pracę już podczas studiów, najlepiej z wykorzystaniem zdobywanych na studiach umiejętności zawodowych. W CV bardzo liczą się też staże i praktyki studenckie.

Dla przyszłego pracodawcy najważniejsze są: ukończony kierunek studiów bądź specjalizacja, następnie znajomość języków obcych i motywacja kandydata. Na kolejnych miejscach są umiejętności komputerowe i zdolności interpersonalne. Pracodawcy potwierdzają ocenę absolwentów, że ukończenie AGH jest atutem przy zatrudnieniu – tak stwierdziło prawie 61 proc. ankietowanych pracodawców.

Badania dowiodły, że pracodawcy zdecydowanie preferują absolwentów II stopnia studiów. Aż 93 proc. przyszłych szefów i kadrowców uważa to za dodatkowy atut kandydata.

Rektor AGH, prof. Antoni Tajduś wyjaśnił dziennikarzom, że badania zawodowych losów absolwentów AGH są przeprowadzane m. in. w celu korygowania i optymalizacji programów nauczania oraz dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy.

- Ponadto przygotowujemy się do tzw. akredytacji międzynarodowej, bardzo zależy nam, aby mieć taką akredytację w Stanach Zjednoczonych. Jednym z wymogów jest, aby uczelnia badała losy absolwentów. Okazuje się, że jest to bardzo skuteczna metoda oceny pracy uczelni – powiedział prof. Tajduś. - To, co się dzieje z naszymi absolwentami jest ważne także w rankingach uczelni – dodał.

AGH kształci studentów na wszystkich rodzajach studiów na 33 kierunkach, w tym w ponad 170 specjalnościach. Od roku akademickiego 2007/2008 Akademia Górniczo-Hutnicza prowadzi trzystopniowy, tzw. boloński system kształcenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

AGH zbadała zawodowe losy absolwentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.