Co najlepiej studiować w Krakowie?

(fot. jared / flickr.com)
slo

Krakowskie publiczne uczelnie nie odczuwają niżu demograficznego. Do najpopularniejszych kierunków należą: "medycyna", "budownictwo" i "gospodarka przestrzenna", ale też "weterynaria", "geodezja i kartografia", "architektura", "finanse i rachunkowość".

Na Uniwersytecie Jagiellońskim na studiach I stopnia przygotowano 13 tys. miejsc: ponad 9,5 tys. na studiach stacjonarnych i ponad 3,4 tys. na niestacjonarnych. Zainteresowani dokonali 37 tys. 541 rejestracji (jedna osoba mogła zarejestrować się na dowolną liczbę kierunków, za każdym razem wnosząc opłatę - 75 zł). Na studia stacjonarne I stopnia zgłosiły się 21 tys. 324 osoby, a na niestacjonarne 2 tys. 983.

DEON.PL POLECA

Najwięcej osób zgłosiło się na: "medycynę", "prawo", "psychologię", "stomatologię" i "weterynarię". Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce na UJ najbardziej popularne były: "kierunek lekarsko-dentystyczny" (18,7 osób/miejsce), "japonistyka", na której są jedynie 24 miejsca (16,5 kandydata na miejsce), "weterynaria" (15,1), "zarządzanie mediami" (14,8) oraz "kierunek lekarski" (13,8).

- Uniwersytet Jagielloński na razie nie cierpi z powodu niżu demograficznego, choć widzimy wyraźny spadek liczby kandydatów na studiach niestacjonarnych, gdzie na 29 kierunkach I stopnia i jednolitych zarządzona została dodatkowa rekrutacja - powiedział PAP prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania.

Akademia Górniczo - Hutnicza na studiach I stopnia przygotowała 10,3 tys. miejsc dla kandydatów: ponad 7,3 tys. na studiach stacjonarnych i niemal 3 tys. na studiach niestacjonarnych. O przyjęcie na studia stacjonarne ubiega się 17 tys. 765 maturzystów (łączna liczba rejestracji to 54 tys. 886, kandydat w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej mógł wybrać maksymalnie pięć kierunków). Najpopularniejsze pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce były: "budownictwo (8,2 osoby/miejsce), "geodezja i kartografia" (6,4), "ekologiczne źródła energii" (5,4), "inżynieria biomedyczna" (5,3) oraz "inżynieria naftowa i gazownicza" (4,8) i teleinformatyka (4,6).

- Obserwujemy, że po okresie fascynacji informatyką, zainteresowanie tym kierunkiem spadło, a teraz znów gwałtownie rośnie, bo okazało się, że nie mówimy o informatyce sensu stricto, ale o informatyce użytkowej. Dlatego zaczynają się rozwijać takie kierunki jak teleinformatyka. Uruchomiliśmy ten kierunek po raz pierwszy i liczba kandydatów jest ogromna - powiedział PAP prorektor AGH ds. kształcenia prof. Zbigniew Kąkol.

Najpopularniejszy na AGH kierunek - "budownictwo" na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii uczy budownictwa podziemnego, budowy tuneli metra i komunikacji podziemnej czy podziemnych garaży. Także "geodezja i kartografia" to studia które przygotowują do pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych współczesnych technologii, a nie tylko tradycyjnych metod pomiarów.

Politechnika Krakowska przygotowała łącznie 5,1 tys. miejsc na studiach I stopnia: ponad 3,7 tys. na studiach stacjonarnych i ponad 1,3 tys. na studiach niestacjonarnych. Uczelnia przyjęła 11 tys. 235 podań o przyjęcie na kierunek podstawowy (łączna liczba rejestracji na PK to 18 tys). Najwięcej kandydatów aplikowało na kierunki: "budownictwo", "informatyka", "architektura", "automatyka i robotyka" oraz "transport". Najtrudniej dostać się na Politechnice na międzywydziałowy kierunek "gospodarka przestrzenna" (7,1 kandydata na miejsce), "architekturę" (5,99), "informatykę" (4,89), "biotechnologię" (4,75) i "budownictwo" w języku angielskim (4,6).

- Jesteśmy zadowoleni z wyników rekrutacji. Liczba kandydatów była w tym roku podobna do ubiegłorocznej, nawet nieco większa - poinformował rektor PK prof. Kazimierz Furtak.

Na studiach stacjonarnych I stopnia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie przygotowano 2 tys. 580 miejsc. Zarejestrowało się nieco ponad 7 tys. chętnych. Miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia jest 2 tys. 280.

Najwięcej maturzystów zgłosiło się na UEK na kierunki: "finanse i rachunkowość", "ekonomia", oraz "rachunkowość i kontroling". Podobnie jak w roku ubiegłym najwięcej kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce starało się o przyjęcie: na "gospodarkę przestrzenną" (7,45 osoby na miejsce), "finanse i rachunkowość" (5,42), "administrację" (5,13), "turystykę i rekreację" (3,79) i "międzynarodowe stosunki gospodarcze" (3,04).

Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa Szkoła Medyczna dla Obcokrajowców z dwoma kierunkami: "lekarskim" oraz "lekarsko - dentystycznym". Studia prowadzone są w języku angielskim. Na Akademii Górniczo-Hutniczej studia I stopnia w języku angielskim to "mechatronika" oraz "elektronika i telekomunikacja". Na Politechnice Krakowskiej na pierwszym stopniu studiów w języku angielskim prowadzone są kierunki: "budownictwo" oraz "mechanika i budowa maszyn". Na Uniwersytecie ekonomicznym po angielsku studiować można: "finanse i rachunkowość", "informatykę stosowaną", "międzynarodowe stosunki gospodarcze" i "towaroznawstwo".

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co najlepiej studiować w Krakowie?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.