Czego lepiej nie pić podczas upałów?

Czego lepiej nie pić podczas upałów?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Upały, które coraz częściej zdarzają się w naszym kraju, wymagają od nas odpowiedniej troski o organizm. Jednym z kluczowych aspektów jest nawadnianie, które pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie ciała. Wszyscy wiemy, że w upalne dni powinniśmy pić dużo, ale czy jesteśmy świadomi, jakie napoje są najzdrowsze, a które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku? Onet podpowiada, jakich napojów unikać w upały.

Kiedy termometry pokazują 30 st. C, nasza pierwsza reakcja to sięgnąć po zimne napoje. Zaskakująco, to nie jest najzdrowszy wybór. Wypicie ciepłej herbaty może być bardziej skuteczne w schładzaniu organizmu, ponieważ prowadzi do pocenia, które naturalnie obniża temperaturę ciała. Ważne jednak, aby pamiętać, że ten mechanizm działa najlepiej przy suchym powietrzu i nie powinien zastępować regularnego nawadniania.

Czego unikać latem? Zdecydowanie należy ograniczyć spożycie bardzo słodkich napojów. Nie tylko dostarczają one znacznej ilości cukru i kalorii, ale paradoksalnie mogą jeszcze wzmacniać pragnienie zamiast je gasić.

DEON.PL POLECA

Woda gazowana, choć sama w sobie nie jest niezdrowa, może prowadzić do uczucia pełności, co skutkuje mniejszym spożyciem płynów. W upalne dni, kiedy ryzyko odwodnienia jest wysokie, lepszym wyborem może być woda niegazowana.

Warto również zwrócić uwagę na zioła, które wykazują działanie fotouczulające. Wśród nich znajdują się takie popularne rośliny jak dziurawiec, rumianek, skrzyp polny czy arnika górska. Ich spożycie w upalne dni może prowadzić do poważnych reakcji skórnych, takich jak zaczerwienienie, pokrzywka, poparzenia, wysypka czy trwałe przebarwienia.

Nawet niektóre popularne latem owoce, takie jak limonka, cytryna czy pomarańcza, mogą wykazywać działanie fotouczulające. Ich sok, jeśli dostanie się na skórę, może prowadzić do reakcji alergicznych po ekspozycji na słońce.

Oczywiście, nie można zapomnieć o alkoholu, który ma działanie odwadniające i może nasilać szkodliwe działanie słońca. Kawa i herbata są dozwolone, ale warto zachować umiar, ponieważ mogą działać lekko odwadniająco, zwłaszcza jeśli pijemy ich dużo i na pusty żołądek.

Pamiętajmy, że odpowiednie nawadnianie to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia w upalne dni. Wybierajmy mądrze napoje, które spożywamy, a nasz organizm na pewno nam podziękuje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czego lepiej nie pić podczas upałów?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.