Dyplom po dyplomie

Dyplom po dyplomie
Coraz częściej na studia podyplomowe wybierają się świeżo upieczeni magistrowie. (fot. Chandler Abraham/flickr.com)
Logo źródła: Dziennik Polski Katarzyna Klimek-Michno / "Dziennik Polski"

Studia podyplomowe wybierają już nie tylko pracownicy z doświadczeniem zawodowym, ale również studenci, którzy właśnie zdobyli tytuł magistra.

- W roku akademickim 2008/2009 na studiach podyplomowych w Polsce uczyło się ponad 168 tys. słuchaczy, czyli trzykrotnie więcej niż jeszcze 14 lat temu - mówi Gabriela Jabłońska, specjalista ds. rynku pracy w firmie Sedlak & Sedlak.

- Jest to oczywiście zbieżne ze wzrostem popularności studiów wyższych. Więcej osób kończy studia magisterskie lub licencjackie i ma szansę uczyć się dalej.

Krakowskie uczelnie ciągle poszerzają swoją ofertę. Akademia Górniczo-Hutnicza od nowego roku akademickiego będzie prowadzić nabór na 94 kierunkach studiów podyplomowych. Wśród nowości znalazły się m.in. biżuteria, ceramika, małe formy odlewnicze - kierunek prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, geologia górnicza oraz socjologia marketingu. - Nowości w ofercie studiów podyplomowych w AGH to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. - Uczelnia o tak silnej pozycji jak nasza musi nieustannie monitorować popyt na konkretne kierunki, które wpisują się w szeroki projekt budowania gospodarki opartej na wiedzy.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim na studiach podyplomowych uczy się ponad 3 tys. osób. Oferta poszerzy się m.in. o takie studia, jak: badania kliniczne produktów leczniczych, fotografia dziennikarska, zarządzanie muzeum, kultura pisania, zarządzanie mediami czy wiedza o Rosji współczesnej.

Nowościami na Politechnice Krakowskiej są m.in. matematyczne podstawy zarządzania finansami, a także planowanie krajobrazu i gospodarka przestrzenna. W tym roku na studiach podyplomowych w PK uczyło się 2150 osób. Największą popularnością cieszą się m.in. doradztwo zawodowe, szacowanie nieruchomości oraz zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy.

Na Uniwersytecie Rolniczym lista propozycji wydłuży się o dwa kierunki: gospodarowanie i zarządzanie środowiskiem oraz wycena nieruchomości. Największym zainteresowaniem cieszy się tutaj m.in. florystyka, żywienie człowieka z elementami gospodarstwa domowego, a także bezpieczeństwo w łańcuchu żywnościowym.

Kilkanaście nowych propozycji ma też Uniwersytet Pedagogiczny. Do wyboru są m.in. przygotowanie pedagogiczno-metodyczne do nauczania przedmiotów zawodowych, zasoby przyrodniczo-historyczne w marketingu terytorialnym oraz wczesna interwencja logopedyczna i terapeutyczna.
Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego proponuje blisko 60 kierunków studiów podyplomowych.

- Ostatni kryzys na rynkach finansowych miał mocne odzwierciedlenie w kierunkach wybieranych przez kandydatów na studia podyplomowe. Nastąpiło wyraźne przekierowanie zainteresowania ze specjalność "miękkich" - takich, jak np. zarządzanie personelem - na kierunki bardziej techniczne - zauważa dr Piotr Buła, dyrektor KSB Uniwersytetu Ekonomicznego. Informatyka dla nauczycieli, innowacyjne zarządzanie technologią informatyczną, wykorzystanie technologii informatycznej w praktyce, przedsiębiorstwo na rynku opcji - to cztery nowe kierunki w tegorocznej rekrutacji na UEK.

Aby przyciągnąć kandydatów, również uczelnie prywatne otwierają się na potrzeby absolwentów i doświadczonych pracowników, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje lub zmienić zawód. Na przykład w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego można studiować aż 53 specjalności. Są wśród nich: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, psychologia transportu oraz audyt wewnętrzny.

W Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie oprócz dotychczasowych kierunków pojawiło się kilka nowości. - Coach i trener, marketing miast i regionów, planowanie bezpieczeństwa narodowego, zapobieganie i zwalczanie terroryzmu, zarządzanie kompetencjami, zarządzanie kryzysowe, praktyka planowania i reagowania - wylicza Barbara Całka, rzeczniczka WSE.

Bezpłatnie lub taniej

Komputerowe wspomaganie nauczania, zarządzanie ryzykiem powodziowym, klimatyzacja i ogrzewnictwo - to przykładowe studia na Politechnice Krakowskiej, na których nauka jest bezpłatna dzięki pełnemu dofinansowaniu z funduszy unijnych. Częściowo dofinansowane są m.in.: nowoczesne technologie elektryczne w transporcie, zarządzanie kosztami przedsięwzięcia budowlanego, systemy zarządzania środowiskowego, a także budownictwo energooszczędne, auditing i ocena energetyczna budynków.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim z pieniędzy unijnych są finansowane studia z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych. W całości finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej są studia dla mentorów kulturowych. Z funduszy Narodowego Banku Polskiego opłacane są natomiast studia w dziedzinie prawa bankowego - na Wydziale Prawa i Administracji.

Uniwersytet Rolniczy planuje uruchomić bezpłatne studia na kierunkach: profesjonalny kierownik projektów badawczo-rozwojowych, zarządzanie badaniami naukowymi, zarządzanie jednostką transferu technologii.

Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego miała w tegorocznej ofercie dwa kierunki studiów podyplomowych dofinansowanych przez NBP: podstawy przedsiębiorczości - studia adresowane do nauczycieli oraz mechanizmy funkcjonowania strefy euro. Uczelnia stara się obecnie o dofinansowanie tych samych kierunków również w roku akademickim 2010/2011.

Atrakcyjne cenowo - dzięki dofinansowaniu unijnemu - są też studia na AGH. Znalazła się wśród nich inżynieria oprogramowania, ochrona i inżynieria środowiska, a także odnawialne zasoby i źródła energii. Bezpłatne nowości na rok akademicki 2010/2011 przygotował również Uniwersytet Pedagogiczny. Są to: odnawialne źródła energii oraz biologia molekularna.

W Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego od września będzie prowadzona rekrutacja na bezpłatne studia pedagogiczne, które przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych w zakresie m.in. technologii żywienia czy bezpieczeństwa i higieny pracy. W sumie projekt obejmuje aż 10 specjalności. Może w nim wziąć udział 250 osób. Kierunki dofinansowane z funduszy unijnych prowadzi również Wyższa Szkoła Europejska.

- Studia są realizowane w ramach projektu "Lider Nowej Gospodarki". Oferta jest skierowana do osób samozatrudnionych, przedsiębiorców i pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz pracowników dużych przedsiębiorstw z całej Polski - mówi Barbara Całka, rzeczniczka WSE. - W ramach projektu proponujemy studia, które odpowiadają zapotrzebowaniom współczesnego rynku pracy. Są to kierunki: lider biznesu, marketing w sieci, społeczna odpowiedzialność biznesu, technical writing, tłumaczenia audiowizualne.

Jak wybierać?

Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów?

- Wymiernymi korzyściami - zaleca Gabriela Jabłońska z firmy Sedlak & Sedlak. - Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy te konkretne studia podyplomowe poprawią moją sytuację na rynku pracy? Dobrze, aby kierunek studiów był zbieżny z naszymi celami i planami zawodowymi. Nie ma sensu robić czegoś, bo "może się kiedyś przyda".

Coraz częściej na studia podyplomowe wybierają się świeżo upieczeni magistrowie. Nie zawsze kierunki, na które się decydują są powiązane z tym, czego uczyli się przez ostatnie pięć lat.

- Jest wiele osób, które swoje "powołanie" odkryły pod koniec studiów lub po nich i bynajmniej nie było ono związane ze zdobytym wykształceniem - przyznaje Gabriela Jabłońska. - Według sondy, którą przeprowadziliśmy na portalu rynekpracy.pl, aż połowa Polaków wykonuje pracę niezwiązaną lub w niewielkim stopniu zbieżną z wykonywanym zawodem.

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście kontynuowanie kariery zgodnie z wykształceniem. - Należy jednak pamiętać, że rynek pracy jest dynamiczny - mówi Gabriela Jabłońska. - Pracę zmieniamy nawet kilka razy w życiu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w zupełnie nowej dla nas branży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dyplom po dyplomie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.