Adopcja. Wykorzystać szansę na miłość

(fot. demandaj / flickr.com)
Dorota Kumorek

Rodzina i dom rodzinny słusznie kojarzone z "gniazdem", "ciepłem", poczuciem bezpieczeństwa - to spotkanie najbliższych, wspólnota miłości, miejsce rozwoju i kształtowania osobowości oraz tworzenia perspektyw na przyszłość.

Włączenie dziecka do rodziny adopcyjnej jest wydarzeniem przełomowym w życiu wszystkich członków rodzącej się "nowej rodziny" - przyszłych adopcyjnych rodziców i rodzeństwa. Nowa wspólnota przygotowuje się na zmiany w całym dotychczasowym zarządzaniu, organizacji, relacjach wewnątrzrodzinnych. Domownicy, którzy już wcześniej uczą się jak rozwiązywać przewidywane problemy psychologiczno-pedagogiczne w nowych okolicznościach związanych z przysposobieniem dziecka, w każdej chwili mogą otrzymać specjalistyczne porady i wsparcie ze strony profesjonalistów na spotkaniach organizowanych przez Ośrodki Adopcyjne, Stowarzyszenia, fundacje pro- family.

DEON.PL POLECA


Powiększenie się rodziny o kolejną osobę to ciąg dalszy poznawania siebie nawzajem i siebie samych przez pryzmat drugiego. Z odpowiedzialnym rodzicielstwem jest związana ciągła praca nad własnymi słabościami i osobowością; cierpliwość, wrażliwość, przełamywanie swoich oporów i stawianie sobie pytań: Co oznacza być ojcem, matką? Jak uczyć się rodzicielstwa? Czym jest mądra miłość? Rodzice zastępczy i adopcyjni by móc poznać dziecko muszą poznać najpierw siebie samych i siebie nawzajem we własnym związku.

Sytuacja przybranego dziecka też nie jest łatwa. Dziecko adoptowane buduje od fundamentów więzi międzyosobowe na całkiem nowym dla siebie gruncie, ostrożnie dopasowując się do oczekiwań i życzeń przybranych rodziców i rodzeństwa, często usiłując "zasłużyć sobie" na miłość, "nie zawieść". Są to decydujące próby ponownego uwierzenia w siebie, zaufania innym, wykorzystania szansy na miłość. Jednocześnie ma ono swoje ukryte obawy i życzenia: pragnienie zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa i potrzeb emocjonalnych, wśród których dominuje potrzeba znalezienia autorytetu, pragnienie oparcia się na kimś kogo się kocha, chęć wspólnej zabawy, dzielenia się własnymi radościami i smutkami, wreszcie, potrzeba bycia w centrum mądrej uwagi osoby dorosłej. Dopiero przekonawszy się o miłości jaka łączy domowników i będąc w zasięgu jej promieniowania, dziecko odwzajemni uczucie i pozwoli się wychowywać.

Miłość i akceptacja nadają sens wszystkim działaniom ludzkim, leżą u podstaw relacji międzyosobowych, w tym rodzinnych, warunkują wzrost i kształtowanie człowieka najpierw w rodzinie, potem w społeczeństwie.

Wyciągnięcie ręki do dziecka opuszczonego czy osieroconego wypływa z obowiązku pomocy, impulsu serca przede wszystkim z szacunku do niego jako osoby, uznania jego godności i praw. Wszystkie formy rodzicielstwa zastępczego w świecie są oznakami tej miłości, potwierdzeniem, że na zasadzie międzyludzkiego pokrewieństwa jesteśmy dla siebie wzajemnie rodziną.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Adopcja. Wykorzystać szansę na miłość
Komentarze (7)
O
ola
9 lutego 2013, 10:52
polecam stronę www.adopcja.elblag.com.pl
R
Rodzic
31 lipca 2012, 13:15
Blisko szczęścia? Gdy sąd wyrazi zgodę na zmianę pobytu dziecka rodzice mogą je zabrać do domu. Dla nich i dla dziecka rozpoczyna się tzw. okres preadopcyjny, w którym należy się przygotować na wizyty kuratora sądowego i pracowników pracowników Ośrodka Adopcyjnego. Ten stan niepewności musi potrwać jakiś czas, aby odwiedziny w domu rodziców zastępczych dostarczyły odpowiednio dużo materiału do sporządzenia opinii dla sądu, który zadecyduje o przysposobieniu. W tym czasie całkowite koszty utrzymania malucha ponoszą przysposabiający.W rozprawie o przysposobienie uczestniczą rodzice i dotychczasowy opiekun prawny dziecka. Gdy sąd wyrazi upragnioną zgodę należy poczekać aż orzeczenie się uprawomocni. Następnie należy udać się do urzędu staniu cywilnego miejsca urodzenia dziecka. W razie adopcji pełnej sporządza się nowy odpis aktu urodzenia dziecka a w rubryce rodzice wpisuje się nazwisko nowych rodziców. To nie koniec problemów które czekają przyszłych rodziców. To są problemy? W nosie takie problemy.............ja je mogę mieć cały czas. Jak się chce być rodzicem to problemy są zawsze, więc proszę mi tu nie opowiadać o takich problemach. Po prostu samo zycie. I tyle. A zapewniam, jak wiem co pisze.
P
Pedagog
30 maja 2012, 13:30
Blisko szczęścia? Gdy sąd wyrazi zgodę na zmianę pobytu dziecka rodzice mogą je zabrać do domu. Dla nich i dla dziecka rozpoczyna się tzw. okres preadopcyjny, w którym należy się przygotować na wizyty kuratora sądowego i pracowników pracowników Ośrodka Adopcyjnego. Ten stan niepewności musi potrwać jakiś czas, aby odwiedziny w domu rodziców zastępczych dostarczyły odpowiednio dużo materiału do sporządzenia opinii dla sądu, który zadecyduje o przysposobieniu. W tym czasie całkowite koszty utrzymania malucha ponoszą przysposabiający.W rozprawie o przysposobienie uczestniczą rodzice i dotychczasowy opiekun prawny dziecka. Gdy sąd wyrazi upragnioną zgodę należy poczekać aż orzeczenie się uprawomocni. Następnie należy udać się do urzędu staniu cywilnego miejsca urodzenia dziecka. W razie adopcji pełnej sporządza się nowy odpis aktu urodzenia dziecka a w rubryce rodzice wpisuje się nazwisko nowych rodziców. To nie koniec problemów które czekają przyszłych rodziców.
P
Pedagog
30 maja 2012, 10:33
 Dalsza  "droga"  do szczęścia. Spotkanie z dzieckiem to kolejny etap procesu adopcyjnego, który często jest jeszcze dłuższy, jednak, jak argumentują niektórzy potrzebny, aby oswoić dziecko i przyszłych rodziców z wizją ich przyszłej rodziny.Zanim rodzice spotkają się z dzieckiem otrzymują pełną dokumentację na jego temat. Opinie psychologa, lekarzy, opis charakteru, wyglądu mają pomóc rodzicom podjąć decyzję o ewentualnym spotkaniu. Taki „papierowy wywiad” jest konieczny, pozwala rodzicom dokonać właściwego wyboru bez narażania dziecka na niepotrzebne cierpienia, jakich może doświadczyć w razie odmowy.Gdy rodzice zaakceptują dziecko ośrodek adopcyjny aranżuje spotkanie. Odbywa się ono w domu dziecka, przy asyście opiekunów malca, w warunkach, które powinny zapewniać dziecku jak największy komfort. Jedno spotkanie nie wystarczy, kandydaci na rodziców muszą regularnie odwiedzać placówkę, bawić się z dzieckiem, poznawać je i oswajać. Ważne, żeby nawiązać więź zanim zabierze się je do domu.Na tym etapie, należy złożyć wniosek o przysposobienie do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego. Przed sądem Ośrodek adopcyjny wspiera rodziców przed sądem, dostarczając dokumentację, zebraną na początku procesu adopcyjnego. Ośrodek przesyła opinię na temat kandydata i wniosek o zgodę na zmianę miejsca pobytu dziecka – do czasu rozprawy sądowej rozstrzygającej ten wniosek dziecko pozostaje w ośrodku adopcyjnym.
WC
wim co mówie
30 maja 2012, 08:20
Jakie kłody muszą przejść rodzice ich marzenia zostały spełnione. Rodzic, który jest zdecydowany przysposobić dziecko musi w pierwszej kolejności idać się do ośrodka adopcyjnego. Pierwsze spotkanie to zwykle rozmowa informacyjna. Rodzice zostaną przepytani o ich oczekiwania wobec dziecka i to co mogą mu zaoferować. Zapoznają się też z formalnymi wymogami, jakie muszą spełnić, z procedurą adopcyjną, przekażą wstępne informacje o sobie. Otrzymają też wykaz dokumentów, które należy zgłosić, aby uruchomić procedurę. Wymagane dokumenty Życiorys. Odpis aktu małżeństwa (aktualny) (w razie wcześniejszego rozwodu - akt rozwodowy) Odpis aktu urodzenia – rodzice nie pozostający w związku małżeńskim. Potwierdzenie stałego zameldowania Zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach Zaświadczenia z poradni uzależnień Zaświadczenia lekarskie o ogólnym stanie zdrowia z adnotacją, że wymienione osoby mogą opiekować się dzieckiem oraz badania dodatkowe Zaświadczenia lekarskie z poradni zdrowia psychicznego Opinie z miejsc pracy Sam ośrodek wystąpi do rejestru karnego o oświadczenie o niekaralności. A potem i tak wszystko w rekach Pań z Ośrodka, które nie są wolne od uprzedzeń i sympatii - wiem co mówię. Ciekawe, kto kwalifikuje 'Te Panie' do tej pracy, bo moje osobiste doświadczenie podpowiada, że przypadek.
P
Pegogog
29 maja 2012, 23:42
  Następnie Rodziców oceni psycholog Ośrodki dbają o to, by kandydaci na rodziców posiadali odpowiednie predyspozycje psychologiczne. W tym celu aranżują rozmowy z psychologiem, który po przeprowadzeniu testów wydaję odpowiednią opinię.Następnie pracownik bada warunki, w jakich żyją przyszli rodzice - ogląda "mieszkanie, poznaje tryb życia kandydatów i ich sytuację rodzinną.Na tym etapie Komisja Kwalifikacyjna Ośrodka Adopcyjnego decyduje o dopuszczeniu rodziców do dalszej procedury. Pozytywna decyzja nie przesądza jeszcze o powodzeniu adopcji – jest to dopiero połowa drogi. Przed rodzicami jeszcze warsztaty przygotowujące – zajęcia prowadzone w grupie innych kandydatów na rodziców, swego rodzaju szkolenie, jak poradzić sobie z wychowaniem adoptowanego dziecka i uświadamiające, na jakie problemy należy się przygotować. Dopiero po odbyciu takiej serii zajęć, Komisja wydaje ostateczną decyzję. Gdy decyzja jest pozytywna pozostaje czekać na przedstawienie dziecka.
P
Pedogog
29 maja 2012, 22:54
Jakie kłody muszą przejść rodzice ich marzenia zostały spełnione. Rodzic, który jest zdecydowany przysposobić dziecko musi  w pierwszej kolejności  idać się do ośrodka adopcyjnego. Pierwsze spotkanie to zwykle rozmowa informacyjna. Rodzice zostaną przepytani o ich oczekiwania wobec dziecka i to co mogą mu zaoferować. Zapoznają się też z formalnymi wymogami, jakie muszą spełnić, z procedurą adopcyjną, przekażą wstępne informacje o sobie. Otrzymają też wykaz dokumentów, które należy zgłosić, aby uruchomić procedurę. Wymagane dokumenty Życiorys. Odpis aktu małżeństwa (aktualny) (w razie wcześniejszego rozwodu - akt rozwodowy) Odpis aktu urodzenia – rodzice nie pozostający w związku małżeńskim. Potwierdzenie stałego zameldowania Zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach Zaświadczenia z poradni uzależnień Zaświadczenia lekarskie o ogólnym stanie zdrowia z adnotacją, że wymienione osoby mogą opiekować się dzieckiem oraz badania dodatkowe Zaświadczenia lekarskie z poradni zdrowia psychicznego Opinie z miejsc pracy Sam ośrodek wystąpi do rejestru karnego o oświadczenie o niekaralności.