Ewa Błaszczyk: "trzeba znaleźć powód, żeby ktoś chciał wrócić". Powstanie klinika Budzik dla dorosłych

Ewa Błaszczyk: "trzeba znaleźć powód, żeby ktoś chciał wrócić". Powstanie klinika Budzik dla dorosłych
(fot. By Cezary Piwowarski (Own work) [CC BY 3.0(http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons)
2 lata temu
PAP/ kobieta.wp.pl/ fundacja "Akogo?"/ ed

- Pacjenci często opowiadają o świecie, w którym było fajnie. Nie chcą wracać do ciasnego ciała i tego świata - mówi Ewa Błaszczyk, szefowa Fundacji "Akogo?".

Dlatego trzeba znaleźć dobry powód, żeby chcieli wrócić. Mama Dawida, podopiecznego klinki "Budzik", założyła mu na uszy słuchawki z dźwiękiem nagrań komentatorów sportowych, bo wiedziała, że uwielbia piłkę nożną. Chciała go zmotywować do wybudzenia.

Ewa Błaszczyk zapytana o to, jak pacjent w śpiączce odbiera świat, odpowiada: - Są badania diagnostyczne, jak rezonans czynnościowy połączony z EEG i okularami, za pomocą których pokazuje się obrazy albo filmy. Można tak wyzwalać pozytywne emocje.

Pomagają w tym zdjęcia, bądź filmy z ukochanym psem albo bliską osobą. Dzięki badaniom widać na ile pacjent wodzi wzrokiem za konkretnym obrazem.

Mirek obudził się po roku

- Przebudzenia ze śpiączki trzeba się spodziewać, jeśli zrobi się wszystko, co konieczne. Trzeba prowadzić hospitalizację na najwyższym poziomie, ponieważ organizm w takim stanie jest narażony na szereg komplikacji. To jest prawie OIOM, a nie rehabilitacja neurologiczna, gdzie wspiera się takie rzeczy - powiedziała Ewa Błaszczyk.

Tu przeczytasz więcej o powrocie do życia Mirka >>

40 mln od MS na wybudowanie kliniki "Budzik" dla dorosłych 

Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczy blisko 40 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na przestrzeni kilku lat na wybudowanie kliniki "Budzik" dla osób dorosłych - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O wsparciu budowy kliniki Ziobro powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej m.in. z prezes Fundacji "Akogo?" Ewą Błaszczyk.

Jak przekazał resort sprawiedliwości fundacja otrzyma na ten cel ponad 37 mln zł. "To pozwoli wybudować i w pełni wyposażyć nowoczesną placówkę w Warszawie, gdzie ratunek znajdą ludzie, którzy zapadli w śpiączkę" - poinformowało MS.

"Fundusz Sprawiedliwości ma w swoim statucie jeden cel, a mianowicie pomagać szeroko rozumianym osobom pokrzywdzonym i przywracać ich do normalnego funkcjonowania i ten cel będzie w sposób znakomity i szlachetny realizowany rękoma tak wspaniałych osób jak pani Ewa (Błaszczyk) i całego zespołu medycznego i wszystkich tych, którzy są zaangażowani w projekt budzik, przywracając i budząc do życia ofiary wypadków i różnych zdarzeń losowych" - mówił minister.

Rocznie 600 osób zapada w śpiączkę

Projekt "Budzik dla Dorosłych" Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków. "Niestety mamy ograniczony limit środków i dlatego musimy wybierać. Stąd są powołane komisje konkursowe i decyzje zapadają" - zaznaczył Ziobro.

Według danych przytoczonych na konferencji rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci.

"Ponad połowa to ofiary przestępstw - najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy. Budowa, wyposażenie i utrzymanie nowoczesnej placówki sprawującej opiekę nad tymi pacjentami jest koniecznością - moralnym, społecznymi instytucjonalnym obowiązkiem państwa. Ten obowiązek wypełnia Funduszu Sprawiedliwości, do którego głównych zadań należy niesienie pomocy ofiarom przestępstw" - argumentuje resort.

Ogromna potrzeba powstania placówki dla dorosłych 

Błaszczyk podkreśliła natomiast, że "jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych". Zaznaczyła, że wsparcie od MS da "spokój w budowaniu" kliniki.

Prezes fundacji przytoczyła dane z Olsztyna, gdzie jest osiem miejsc i 800 podań o przyjęcie. Od 2016 r., dzięki inicjatywie Fundacji "Akogo?" i współpracy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie działa pierwszy oddział "wybudzeniowy" dla dorosłych.

Od 2013 r. działa natomiast klinika "Budzik" dla dzieci. Funkcjonująca przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka placówka przeznaczona jest dla dzieci do 18. roku życia. Dotychczas wybudziło się w niej ponad 50 dzieci.

Gdzie powstanie nowy "Budzik"?

Klinika "Budzik" dla dorosłych ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Klinika ma działać w oparciu o trójstronną umowę, zawartą między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, mazowieckim szpitalem Bródnowskim i Fundacją Ewy Błaszczyk "Akogo?". Przewidywany przez inicjatorów termin otwarcia kliniki to połowa 2022 r. Szacowany koszt budowy i wyposażenia - to ok. 40 mln zł.

"Budzik" dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala, na działce, która jest własnością samorządu. Powierzchnia planowanej kliniki to ok. 3 tys. m kw. W trzypiętrowym budynku ma znaleźć się ok. 15 łóżek. Budynek ma zostać kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika ma zakupić też nowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Bryła obiektu ma nawiązywać do gmachu, gdzie mieści się "Budzik" dla dzieci. Prace projektowe już ruszyły.

"Pierwszych pacjentów w nowej klinice chcemy przyjąć w ciągu trzech lat. Dzięki wsparciu, które mamy i środkom, na które liczymy, będziemy mogli mieć technologię nawet XXIII wieku. Wszystkie nowe technologie i programy eksperymentalne będą mogły być w tej klinice wdrażane" - potwierdził podczas środowej konferencji koordynator medyczny Fundacji "Akogo?" Tomasz Jastrzębski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński
29,70 zł
33,00 zł

Ponieważ nie lubimy czekania i brakuje nam wytrwałości, szybko się zniechęcamy, rezygnujemy z najgłębszych pragnień. W najgorszym razie obrażamy się na Pana Boga za to, że nie chce nas słuchać, a w najlepszym stwierdzamy “Bóg...

Skomentuj artykuł

Ewa Błaszczyk: "trzeba znaleźć powód, żeby ktoś chciał wrócić". Powstanie klinika Budzik dla dorosłych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.