"Psychoterapia nie jest dla wariatów". Jeśli rozważasz spotkanie z terapeutą, ten tekst jest dla ciebie
Psychoterapia to w Polsce wciąż temat tabu. 88% mieszkańców mniejszych miast kojarzy terapię z czymś dziwnym i nieodpowiednim. Jak przełamać wstyd? Co pomaga w decyzji? Co daje terapia?
Jak czytamy na portalu "Nowy Marketing" - aż 98% mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi w Polsce nie ma w swoim otoczeniu nikogo, z kim może porozmawiać o swoich problemach. Liczba ta jest szczególnie zatrważająca, biorąc pod uwagę fakt, że według badań przeprowadzonych przed MindMe Inc. we współpracy z agencją Good Division oraz Gfk Polska, co piąty Polak cierpi na jakieś zaburzenia.
Psychoterpia? #Normalnasprawa
Celem kampanii #Normalnasprawa jest zlikwidowanie stygmatyzacji, która wciąż spoczywa na psychoterapii.
Autorzy robią to poprzez pokazanie historii osób, które miały odwagę zmienić swoje życie dzięki terapii, a dziś mówią o tym otwarcie. Aby pomóc innym i ich również zainspirować do zmian w swoim życiu.
Szukanie pomocy to walka o siebe, nie słabość
- Człowiek jest istotą bio-psycho-społeczną i każdy z tych aspektów w naszym zdrowym funkcjonowaniu jest ogromnie ważny. Każdy człowiek w ciągu życia doświadcza różnych emocji i staje w obliczu złożonych wyzwań - szukanie pomocy w momencie, gdy stają się one dla niego trudne jest oznaką walki o siebie, a nie słabości.
Nie ma lepszego i gorszego cierpienia - każde jest ludzkie - mówi Jakub Szymański.
Kiedy iść na terapię i jak dobrze wybrać terapeutę? Obalamy mity i dajemy wskazówki krok po kroku >>
Nikt nas nie nauczył dbać o zdrowie psychiczne
- Nie nauczono nas dbać o zdrowie psychiczne - mówi Hania Sylwula, YouTuberka (Hania Es) - o to, by zajmować się swoimi uczuciami, myślami, przywiązywać wagę do tego, jakie emocje nam towarzyszą i co z nami robią - dlatego tak łatwo przegapić moment, w którym problem narasta do przerażających rozmiarów.
Ja dzięki terapii poznałam zupełnie nową, lepszą jakość życia - i wierzę, że każdy na taką zasługuje - dodaje YouTuberka.
#NormalnaSprawa to ogólnopolska kampania MindMe.pl pod patronatem Stowarzyszenia ACBS Polska oraz inicjatywy Zdrowa Głowa na rzecz zwalczania stygmatyzacji leczenia zaburzeń psychicznych, w której udział wzięli m.in. Piotr Bucki, Arlena Witt, Hania Sywula i Magda Hajkiewicz.
W ramach kampanii możemy obejrzeć serię filmów, w których osoby korzystające z psychoterapii opowiadają o swoich początkowych barierach i doświadczeniach
WSTYD - dlaczego wstydzimy się terapii? >>
ODWAGA - kiedy powiedzieliście o swojej terapii innym >>
Skomentuj artykuł