Wyślij pączka do Afryki i podaruj dzieciom szkołę. Tłusty czwartek to dobry dzień na dołączenie do tej akcji!

Wyślij pączka do Afryki i podaruj dzieciom szkołę. Tłusty czwartek to dobry dzień na dołączenie do tej akcji!
br. Benedykt Pączka (fot. tamtamitu.eu)
2 lata temu
PAP/ KAI/ ed

Jeden pączek to dwa posiłki dla afrykańskich dzieci. Jak dołączyć do akcji?

Bracia kapucyni kolejny raz organizują akcję pomocy "Wyślij pączka do Afryki". Zachęcają wszystkich, aby w tłusty czwartek symbolicznie podzielili się pączkami z ludźmi potrzebującymi na Czarnym Lądzie.

Prezes Fundacji "Kapucyni i misje" brat Jerzy Steliga w przekazanym PAP we wtorek komunikacie podkreślił, że "to symboliczne wysłanie lukrowych pączków do Afryki, to tak naprawdę wsparcie projektów, które polscy zakonnicy realizują w Republice Środkowoafrykańskiej i w Czadzie".

Co może się wydarzyć, kiedy ty odmówisz sobie pączka?

Dodał, że za jednego pączka, którego sobie odmówimy w tłusty czwartek i w Wielkim Poście - misjonarz, na miejscu w Afryce, ufunduje posiłki dla dwojga dzieci. "Pomagając, zmienimy świat!" - zaznaczył. Brat Steliga poinformował, że owoce akcji "pączkowania" są bardzo konkretne: osierocone afrykańskie dzieci nie głodują i mogą chodzić do szkoły, osoby niepełnosprawne są operowane, otrzymują sprzęt ortopedyczny, wózki inwalidzkie i mogą się sprawnie poruszać, a najubożsi podopieczni misjonarzy w Afryce, dzięki wsparciu z Polski, mogą przeżyć kolejny trudny rok rebelii. Powstają studnie głębinowe ze zdrową i czystą wodą, budowane są szkoły, przedszkola, kaplice i place zabaw.

Brat Steliga jest sekretarzem misyjnym w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów, a wcześniej przez 14 lat żył i pracował wśród ludzi ubogich na misjach w Afryce. "Znam problemy, z którymi na co dzień borykają się tam ludzie, i wiem, jak łatwo możemy polepszyć ich życie. Garść mąki, kubek czystej wody do picia - w Polsce niewiele kosztują, a w krajach środka Afryki ratują ludziom życie" - powiedział PAP prezes Fundacji "Kapucyni i misje"

Kup wirtualnego pączka

Tegorocznej akcji patronuje hasło "Podaruj dzieciom szkołę". - Nastawiamy się na wsparcie edukacji, gdyż od niej zależy rozwój człowieka, a także całego społeczeństwa. Dlatego w tym roku chcemy m.in. stworzyć obwoźny plac zabaw dla dzieci w Czadzie, otworzyć szkołę alfabetyzacji dla dziewcząt, połączoną z nauką szycia na maszynach czy też otworzyć szkołę dla dzieci z buszu w Republice Środkowoafrykańskiej - opisuje br. Jerzy Steliga OFMCap, prezes Fundacji.W akcji mogą wziąć udział zarówno ci, którzy pączki kupią, jak i ci, którzy odmówią sobie tej przyjemności.

"Zamiast samemu zajadać się pączkami czy słodyczami, możesz podzielić się nimi z głodnymi dziećmi w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie" - motywują organizatorzy.Pomóc można przede wszystkim kupując "wirtualnego pączka" na stronie www.paczek.kapucyni.pl. Po wejściu na wspomnianą stronę można zakupić dowolną liczbę "wirtualnych pączków" i w ten sposób wesprzeć dożywianie dzieci lub inne projekty prowadzone przez misjonarzy.Ponadto w szkołach, w parafiach i innych instytucjach, w których działają wolontariusze współpracujący z Fundacją, będzie można wesprzeć cele akcji, kupując prawdziwe pączki. Kapucyni zachęcają, aby osoby chętne do zorganizowania kiermaszu misyjnego w szkole, przedszkolu czy parafii, zgłaszały się przez wspomnianą wyżej stronę: "Pączkujmy razem! Niech dobre czyny rozkwitają przez pączkowanie!".

Głównym dniem akcji jest Tłusty Czwartek, ale wpłat i zakupów będzie można dokonywać przez cały Wielki Post aż do Świąt Wielkanocnych. Numer konta do przelewów tradycyjnych: 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 (z dopiskiem "Pączek dla Afryki"). Na chwilę obecną udało się zebrać blisko 12 tys. zł.

Rok temu akcję wspomogło 301 szkół i przedszkoli oraz 53 cukiernie i parafie. "Dzięki wsparciu, które zostało nam udzielone, a które traktujemy jako wyraz dobroci i chęci niesienia pomocy najuboższym na tym świecie, kilkaset osieroconych dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej dostanie ciepły posiłek w szkole i będą mogli uczyć się na równych prawach z innymi uczniami" - podkreślili organizatorzy. W ramach ubiegłorocznej odsłony inicjatywy "Wyślij pączka do Afryki" udało się zebrać blisko 533 tys. zł.W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje dwunastu polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam, często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
23,03 zł
32,90 zł

Piękno kobiecej emocjonalności

Radość, smutek, euforia, nadzieja, lęk, fascynacja, czułość, gniew, rozpacz, miłość. Świat uczuć jest niezwykły, rozległy i bardzo pogmatwany. Kobiece serce doświadcza go w sposób zupełnie wyjątkowy. Czasami przeżywanie uczuć jest przyjemne i...

Skomentuj artykuł

Wyślij pączka do Afryki i podaruj dzieciom szkołę. Tłusty czwartek to dobry dzień na dołączenie do tej akcji!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.