Jak być mężczyzną odważnym i realizować "twórczą odwagę"?

Fot. Tim Marshall / unsplash.com

W drugim odcinku podcastu "Męski Punkt Widzenia" Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak SJ poruszają temat odwagi w życiu mężczyzny. Czym jest prawdziwa odwaga, jak ją osiągnąć i jak możemy uczyć się jej od świętego Józefa. O tym dowiesz się w dzisiejszym odcinku.

Jak mawia Mateusz Borek, odwaga bywa mylona z odważnikiem. Tak często dzieje się w świecie mężczyzn, którzy popisywanie się i robienie rzeczy głupich uważają za odwagę.

Jak w takim razie rozumieć to, czym jest odwaga? Tomasz Kopański, cytując generała Georga Pattona, zaznaczył, że odwaga to przezwyciężanie tego, czego się boimy. Strach to słowo, którego mężczyźni nie lubią. Istnieje stereotyp o tym, że mężczyźni to ludzie silni, bez leków, jednak jak zauważył Łukasz Sośniak "tylko głupi się nie boi".

Święty Józef to człowiek, który może być dla nas wzorem odwagi. Jak zaznaczają rozmówcy, on też z pewnością bał się wielu rzeczy, lecz potrafił przezwyciężyć lęki. Wykazał się wyjątkową wewnętrzną siłą w momencie, kiedy przygarnął do siebie Maryję, gdy okazało się, że jest Ona w ciąży. Wziął za nią odpowiedzialność, a z tym wielu mężczyzn ma nie lada problem.

DEON.PL POLECA

W "Męskim Punkcie Widzenia" Tomasz Kopański i Łukasz Sośniak mówią także o "twórczej odwadze", na którą wskazuje papież Franciszek. Chodzi niepoddawanie się w momencie, kiedy spotykają nas trudności i szukanie jak najlepszego wyjścia w takich momentach.

Posłuchaj drugiego odcinka podcastu "Męski Punkt Widzenia"

(ur. 1982) absolwent filologii polskiej i dziennikarstwa. Przez wiele lat pracował jako redaktor lokalnych mediów częstochowskich i Radia Jasna Góra. W 2015 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i już jako jezuita pracował w Radiu Watykańskim. Obecnie współautor Podcastu Jezuickiego. Jego pasją i najlepszym sposobem na relaks jest literatura.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak być mężczyzną odważnym i realizować "twórczą odwagę"?
Komentarze (1)
EM
~Ewa Maj
27 września 2024, 12:02
Taka sama "twórcza odwaga", czyli niepoddawanie się lękom i szukanie najlepszego rozwiązania jest udziałem i zadaniem kobiet. Podział na męskie i kobiece jest chyba w tym wypadku nieuzasadniony.