Jak dbać o związek, w którym jedna osoba ma ADHD?

Jak dbać o związek, w którym jedna osoba ma ADHD?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)

Mózg z ADHD musi pokonać wiele wyzwań, takich jak rozproszenie uwagi i słaba pamięć robocza, aby zapamiętać zadania i rozmowy. Frustracja spowodowana słabą pamięcią roboczą może powodować konflikty w relacji. Jak do tego nie dopuścić i jak dbać o związek, w którym jedna osoba ma ADHD?

Partner z ADHD „Nie pamiętam”

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej frustrujących doświadczeń dla osoby z ADHD jest radzenie sobie z kombinacją słabej uwagi i pamięci roboczej. Nie mogąc się skupić na jednej rzeczy (uwaga), cierpi na brak istotnych danych, kiedy się rozprasza. Nie zapamiętuje informacji (pamięć robocza) i nawet jeśli udaje jej się skupić uwagę, to szybko zapomina.

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej frustrujących doświadczeń dla osoby z ADHD jest radzenie sobie z kombinacją słabej uwagi i pamięci roboczej. Nie mogąc się skupić na jednej rzeczy (uwaga), cierpi na brak istotnych danych,  kiedy się rozprasza. Nie zapamiętuje informacji (pamięć robocza) i nawet jeśli udaje jej się skupić uwagę, to szybko zapomina.

W szkole uczeń z ADHD nieraz musiał ponownie przeczytać tę samą stronę w książce dziesiątki razy, ponieważ jego mózg nie mógł zapamiętać, co właśnie przeczytał.

DEON.PL POLECA

W związku może to wyglądać tak, że osoba „zapomina” ważne informacje, które przekazał jej partner. Ona nie chce być obojętna lub nie słuchać; to po prostu się dzieje. Jest to frustrujące doświadczenie dla partnera z ADHD, zwłaszcza jeśli wpływa na tych, na których mu zależy. Kiedy czegoś nie pamięta, może przyjmować pozycję obronną, gdy jego pamięć różni się od pamięci partnera. A nawet jeśli pamięta szczegóły, takie jak pójście na spotkanie w ramach terapii dla par, jego mózg już walczy z zarządzaniem czasem.

Dwie pomocne strategie:

Pomocne dla partnera z ADHD jest uznanie, że jego trudności z zapamiętywaniem i to, jak sobie z tym radzi, wpływają na życie obojga. Oto dwie strategie, które mogą pomóc osobie z ADHD wzmocnić swoją pamięć roboczą, czego wynikiem może być zmniejszenie konfliktów w związku. Pierwsza strategia pomaga osobom z ADHD ogólnie poprawić swoją pamięć. Druga umożliwia uniknięcie emocjonalnego rollercoastera, który może się wiązać ze słabą pamięcią i prowadzić do konfliktu.

Łącz czynności

Większość dorosłych z ADHD otrzymała wystarczająco dużo wzmocnień, aby pamiętać o codziennym wykonywaniu pewnych czynności, takich jak mycie zębów dwa razy dziennie.

Jeśli więc musisz coś zapamiętać, połącz to z czynnością, którą już wykonujesz, a o której nie musisz pamiętać. Oto kilka przykładów, jak połączyć wizualne przypomnienia z codziennymi czynnościami:

  • Jeśli musisz pamiętać o zażyciu lekarstw, umieść butelkę z lekarstwem przy szczoteczce do zębów.
  • Aby pamiętać o zabraniu ze sobą lunchu, kiedy wychodzisz do pracy, włóż kluczyki od samochodu do torby na lunch.
  • Na lustrze w łazience umieść notatkę o ważnym zadaniu, które musisz wykonać tego dnia.

Drużyna!

Kiedy partner złości się na ciebie za to, że zapomniałeś(-aś) o czymś, prawdopodobnie poczujesz, że cię obwinia lub oskarża o celowe działanie, co może prowadzić do emocjonalnego wybuchu rozpoczynającego kłótnię. Zamiast tego wyjaśnij, że zachęcanie i pozytywne wspieranie cię, kiedy zmagasz się z takim problemem, może ci naprawdę pomóc. Wysiłki partnera wpłyną na wzmocnienie wszystkich pięciu filarów związku.

Poproś o przeformułowanie twoich problemów z pamięcią w wyzwania, z którymi możecie się wspólnie zmierzyć, zamiast natychmiast denerwować się, że znowu o czymś nie pamiętasz. Powiedzmy, że twoim zamiarem było ugotowanie brokułów jako dodatku do obiadu, ale warzywa zostały schowane w lodówkowej szufladzie i zapomniane. Brokuły się zepsuły.

To nie jest pierwszy taki wypadek. Zamiast cię obwiniać, partner może powiedzieć coś takiego: „Rozwiążmy to wspólnie.

Żadne z nas nie chce marnować jedzenia. Znajdźmy sposób, który pozwoli nam obojgu uniknąć takich sytuacji”. Następnie wspólnie odnieście się do problemu.

Jeśli druga strona zacznie zrzucać winę na ciebie za coś zapomnianego, możesz żartobliwie powiedzieć: „Wiem, że moja pamięć jest o niebo lepsza od twojej, więc pozwól, że przypomnę ci, że działamy jako drużyna!”.

Fragment pochodzi z książki „Miłość z ADHD. Jak dbać o relacje z osobami neuroróżnorodnymi”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anita Robertson

Czy Twój związek to ciągła walka? Czujesz niezrozumienie i frustrację?

Ta książka jest dla Ciebie!

Związek, w którym jedno z partnerów ma ADHD, a drugie nie, może przypominać taki, gdzie jedno mówi po włosku, a...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jak dbać o związek, w którym jedna osoba ma ADHD?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.