Jak zaplanować świąteczne wydatki, żeby nie wpaść w kłopoty finansowe?

Jak zaplanować świąteczne wydatki, żeby nie wpaść w kłopoty finansowe?
(Fot. pl.depositphotos.com)
dm

Organizacja Świąt Bożego Narodzenia to często znaczący wydatek. Jest to o tyle ważne, że wielu Polaków pokrywa wydatki świąteczne z bieżących dochodów, a tylko niewielka grupa sięga w tym celu po oszczędności. Kiedy musimy uwzględnić większe wydatki w tym czasie, dobrze jest je wcześniej zaplanować.

Jak podaje Związku Banków Polskich w raporcie „Świąteczny Portfel Polaków 2021” statystycznie najwięcej ze świątecznego budżetu wydamy na jedzenie i przygotowanie świąt. Kolejną pozycją wydatkową będą prezenty. Ważną pozycją w świątecznych wydatkach są również podróże, które zajmują trzecią pozycję w świątecznym wydatkowaniu.

W przygotowaniach do świąt bardzo ważnym - o ile nie najważniejszym czynnikiem jest - planowanie. Chodzi tu o wszystkie zadania, a także o sam budżet. Dzięki tej umiejętności mamy pod kontrolą swoje wydatki.

Doświadczenie pokazuje prostą rzecz - jeśli nie ustalimy wcześniej tego, co mamy kupić, wydamy po prostu więcej. Zaczynając planować swoje wydatki podczas organizacji świąt, być może wykształci się nam nawyk rozsądnego zarządzania finansami.

DEON.PL POLECA

Zaplanuj świąteczny budżet

Tym, co musimy zaplanować jest budżet, szczególnie, gdy przeraża nas lista czekających nas wydatków przed świętami. Kartka i ołówek bywają często bardzo pomocne. 

Ustalanie budżetu dobrze jest zacząć od podsumowania środkami, jakimi w danym momencie dysponujemy - zarówno tymi, które pozostały z poprzedniego miesiąca, jak i tymi, które otrzymamy.

Kolejnym krokiem jest ustalenie kosztów, jakie musimy ponieść podczas nadchodzącego okresu świątecznego i noworocznego. 

Spisz wydatki

W czasie świąt dobrze jest wydawać planowo, a nie impulsywnie. Najlepiej jest stworzyć listę wydatków, co zresztą nie zajmuje dużo czasu. Dzięki niej, możemy świadomie rezygnować tego, czego akurat nie potrzebujemy.

Praktyczną poradą jest  zrobienie listy zakupów, określenie ile możemy wydać na prezenty, a także ile mogą nasz kosztować podróże w tym czasie. Dzięki takiemu działaniu jest szansa, że organizacja świąt nie wpędzi nas w kłopoty finansowe. 

Wydawaj tyle, ile masz

Święta, które obfitują w dodatkowe wydatki, sprawia że pod wpływem chwili wiele osób zaciąga dodatkowe zadłużenie. Nie musi być to zawsze pożyczka w postaci gotówki, ale zakupy na raty czy z odroczoną płatnością.

Zdecydowanie „magia świąt” nie sprzyja oszczędnościom. Często po prostu wydajemy pieniądze, których nie mamy. W zachowaniu zdrowej równowagi w tym czasie pomocne jest po prostu odróżnienie potrzeb od zachcianek. 

ZBP, Crown, poradnikprzedsiebiorcy.pl/ dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Jak zaplanować świąteczne wydatki, żeby nie wpaść w kłopoty finansowe?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.