Uzdrowienie finansów. Jak krok po kroku wyjść z długów?

Uzdrowienie finansów. Jak krok po kroku wyjść z długów?
(Fot. pl.depositphotos.com)
crown.org.pl/dm

Wyjście z długów nie staje się przypadkiem i wymaga to od nas dużej samodyscypliny i motywacji. Od czego powinien swoje działanie zacząć człowiek, który jest pogrążony w długach, znikąd nie widzi ratunku i wpada w coraz większą depresję?

Nasze zadłużenie może być skutkiem działania wielu czynników. Najbardziej powszechnym powodem zadłużenia wśród Polaków jest brak planowania i dyscypliny. Wydajemy impulsywnie, w wyniku czego okazuje się, że nasze wydatki przekraczają po prostu nasze dochody.

Innym powodem jest również po prostu rozrzutność - wydajemy pieniądze na zaspokojenie naszych zachcianek, kupujemy rzeczy, na które jest nas nie stać i są nam często nie potrzebne.

Wśród powodów zadłużeń wymienić również należy negatywne okoliczności, w wyniku których popadamy w długi, tj. utrata pracy, śmierć bliskiej osoby czy rozwód.

DEON.PL POLECA

Jak krok po kroku wyjść z długów?

Uznanie swojego położenia i modlitwa

W kryzysie trudno jest racjonalnie myśleć. Tym bardziej, jeśli popadliśmy w kryzys finansowy. Pojawia się lęk i przemożny stres. Dlatego pierwszym krokiem, który należy wykonać w takiej sytuacji, jest uznanie swojego położenia. Jeśli leżymy rozłożeni na łopatki, to należy uznać, że właśnie tak jest. Punktem wyjścia w takim momencie jest szukanie Bożej Mądrości i opieki, a także modlitwa o uzdrowienie sytuacji, w której się znaleźliśmy. 

W trudnej sytuacji wazna j konkretne fragmenty z Pisma Świętego.

Nie zaciągajmy nowych długów

Niektórzy chcąc ratować się z trudnej sytuacji finansowej, biorą kolejną pożyczkę na pokrycie wcześniejszego zobowiązania finansowego i wtedy popadają w spiralę długów. Jednak kiedy chcemy spłacić długi, musimy mocno postanowić, że nie będziemy obciążać się nowymi pożyczkami czy kredytami. Jest to podstawowa zasada, która pozwoli nam sukcesywnie zmniejszać zadłużenie.

Bilans majątkowy

Kolejny krokiem do wolności finansowej jest spisanie wszystkich swoich długów i wszystkiego, co posiadamy - aktywów i pasywów. Dzięki temu klarownie zobaczymy, że posiadamy coś. Bilans majątkowy pomoże nam ocenić sytuację finansową, w jakiej w danym momencie jesteśmy. Po sporządzeniu takiej listy może okazać się, że możemy coś sprzedać, aby spłacić jakąś pożyczkę. 

Plan wydatków i przychodów

Planowanie budżetu domowego pozwoli nam kontrolować wydatki tak, aby nie przekroczyły osiąganych dochodów. Jest to skuteczny hamulec dla niekontrolowanych zakupów.

Lista długów 

Sporządzenie planu spłaty poszczególnych długów jest konieczne, gdy chce się osiągnąć cel, jakim jest wyjście z zadłużenia. Dobrym sposobem, jest zrobienie harmonogramu spłat kredytów i innych stałych zobowiązań finansowych. 

Innym dobrym powodem, dla którego warto jest ułożyć sobie harmonogram wyjścia z długów jest zwiększenie poczucia naszego wpływu na naszą sytuację i zyskanie kontroli. Taka rozpiska pokazuje nam, jak zmniejszy się kwota, jaką jesteśmy winni, co również zwiększa motywację do działania w trudnym położeniu. Sporządzenie takiej listy, na której widzimy, jak mało pozostało nam do zapłaty, doda nam sił i zachęci do dalszego zmagania się z trudną sytuacją finansową.

 Żeby wyjść z długów, należy utrzymywać kontakty z wierzycielami. Terminarz spłaty długów możemy również przedstawić wierzycielom, którym zależy na odzyskaniu pieniędzy. Jeśli wierzyciele zobaczą, że poważnie myślimy o spłacie zadłużenia, z pewnością będą szli nam na rękę.

Rozważmy możliwość zwiększenia dochodu

Dobrym rozwiązaniem wydaje się również podjęcie dodatkowej pracy w sytuacji, kiedy praca, którą posiadamy nie przynosi nam wystarczającego dochodu. Należy jednak wówczas pamiętać, że „drugi” przychód jest należy przeznaczyć konkretnie na spłatę długów. 

Strategia kuli śnieżnej

Podczas spłacania zobowiązań finansowych istotną zasadą jest spłacenie w pierwszej kolejności spłacenie małych długów lub tych, które są najwyżej oprocentowane. Kiedy spłacimy ten dług, dodajemy kwotę, którą przeznaczaliśmy na jego spłatę, do rat następnego długu, jaki chcemy spłacić. Kiedy i to obciążenie zostanie spłacone, dodajemy obie kwoty do raty kolejnego kredytu, i tak dalej, aż wszystkie zobowiązania zostaną uregulowane.

Pomoc innych

Kryzys ciężko jest przejść samemu. Choć wiele osób może mieć z tym problem, to jednak dobrym rozwiązaniem o swojej sytuacji jest rozmowa z drugą osobą, z rodziną. Najlepiej jest wówczas otoczyć się silnymi osobami, które pomogą nam przejść przez kryzys finansowy i będą się za nas modlić w tym czasie. Jeśli sytuacja jest bardzo trudna, albo nie mamy do kogo się zwrócić, dobrze jest skorzystać z pomocy psychologa. Bóg pomaga wyrwać się z długów również przez drugiego człowieka.

Nie poddawajmy się!

Kiedy wychodzimy już na prostą, mamy za sobą plan wyjścia ze spirali długów i realizujemy go, może pojawić się zmęczenie walką, zniechęcenie i rezygnacja. W takiej sytuacji tym bardziej należy pamiętać, że wychodzenie z zadłużenia to ciężka praca, ale warto ją wykonać, ponieważ na końcu czeka nagroda, jaką jest wolność.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mateusz Ratajczak

Mówią o tobie „frajer”, znają numer twojego telefonu

Wiesz, czym jest „kotłownia”? Słyszałeś o dziewczynie, która dostała 10 tysięcy złotych za przejście nago przez takie miejsce? To tylko wierzchołek góry lodowej.

„Kotłownia” to specyficzne call...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uzdrowienie finansów. Jak krok po kroku wyjść z długów?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.