Mąż złamał jej żebra. Mówi, że bardziej boli ją serce

Mąż złamał jej żebra. Mówi, że bardziej boli ją serce
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ŚDU/ ed

- Rozmawiasz czasem z Bogiem? - Tak. Pytam Go, dlaczego tak bardzo mnie nienawidzi. Mąż skopał jej twarz i złamał żebra. Za godzinę do niego wróci, bo nie wyobraża sobie życia bez Wojtka.

W środy i niedziele, na tzw. kręgu - miejscu na Plantach blisko podziemnego przejścia i Teatru Słowackiego, ludzie ze wspólnoty SaintʼEgidio i z ekipy Zupy na Plantach spotykają się z osobami bezdomnymi. Z pozoru nie ma o czym pogadać, bo niby niełatwo znaleźć temat z nieznajomym, ale po kilku minutach obcy ludzie rozmawiają jak przyjaciele. Są żarty i trochę śmiechu, są dramaty i historie, które nie dają spać.

Zostań wolontariuszem Światowego Dnia Ubogich >>

- Rozmawiasz czasem z Bogiem? - Tak. Pytam Go, dlaczego tak bardzo mnie nienawidzi. Mąż skopał jej twarz i złamał żebra. Halina mówi, że i tak najbardziej boli ją serce. Ledwo dojechała, ale chciała z kimś porozmawiać i zjeść coś ciepłego. Za godzinę do niego wróci, bo nie wyobraża sobie życia bez Wojtka. Mieszkają w wagonie ze znajomymi, nikt nie stanął w jej obronie. Dziękuje za wysłuchanie, bo to pomaga jej najbardziej. Nie chce innej pomocy ani szpitala. Pozwoliła, żeby lekarka opatrzyła jej rany.

Jak ona to wszystko znosi? Skąd bierze siłę i jak to robi, że jeszcze żyje? Są pytania, na które nie ma gotowych odpowiedzi.

Na plantach są też lekarze, którzy przed osobami bezdomnymi klęczą. Dosłownie. Opatrują prawie zgniłe stopy, smarują plecy, które bolą od siniaków i robią, co mogą. Nie ma oceniania, patrzenia "z góry", moralizowania i szukania łatwych recept na zmianę. Jest obecność i oddawanie godności tym, którzy pewnie woleliby być na naszym miejscu.

A ty jak traktujesz osoby bezdomne, które mijasz w sklepie albo na ulicy?

Potrzebujemy siebie nawzajem! | 2. ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej

POTRZEBUJEMY SIEBIE NAWZAJEM ???? Przyjdź do Namiotu Spotkań podczas 2. Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej i doświadcz spotkań i rozmów, które przemieniają serce! ???? Udostępnij, zaproś znajomych - bądźmy razem w Namiocie Spotkań już od 14 listopada! *** Zapraszamy do uczestnictwa w 2. ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej, które odbędą się od 11 do 18 listopada 2018. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie http://sdu.malopolska.pl/program-2-sdu/

Opublikowany przez Światowy Dzień Ubogich - Archidiecezja Krakowska Poniedziałek, 5 listopada 2018

W Krakowie trwają przygotowania do II Światowego Dnia Ubogich. Niech nie zmyli cię oficjalna nazwa! Ten "dzień" potrwa aż tydzień (od 11 do 18 listopada), w czasie którego odbędzie się cykl wydarzeń modlitewnych, kulturalnych i społecznych.

Możesz być lepiej ubrany i bardziej wykształcony

Abp. Marek Jędraszewski mówi, że odwaracając wzrok od ubogich: "zapominalibyśmy o podstawowej prawdzie, że każdy z nas jest ubogim, bo każdy jest grzesznikiem i dłużnikiem Bożego miłosierdzia. Od mojego ubogiego brata czy ubogiej siostry mogę być lepiej ubrany, zdrowszy, lepiej odżywiony, bardziej wykształcony, ale czy ten fakt daje mi prawo do tworzenia nienaturalnego dystansu? Czy nie jesteśmy dziećmi tego samego kochającego i miłosiernego Boga?"

Od środy 14 listopada na Małym Rynku będzie otwarty - większy niż rok temu - Namiot Spotkań, w którym zarówno ubodzy, jak i wolontariusze mogą doświadczyć spotkania przy wspólnym posiłku, rozmowy i modlitwy oraz wziąć udział w koncertach, pokazach, warsztatach i szkoleniach. Będą w nim pełnili dyżury pracownicy socjalni i prawnicy. W Dziele Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk będzie można się wykąpać, skorzystać z usługi fryzjera, a nawet wizażystki.

W siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia dyżurować będą lekarze specjaliści. W tym roku do organizacji ŚDU włączyła się krakowska gmina żydowska, której przedstawiciele będą gotować dla ubogich.

Program II Światowego Dnia Ubogich znajduje się na stronie: sdu.malopolska.pl >>

Posłuchajcie "Krótkiej piosenki o zaufaniu", która powstała z okazji Dnia Ubogich rok temu:

imiona osób bezdomnych zostały zmienione

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

W każdej sytuacji, czy to zwyczajnego dnia, czy w chwili podejmowania ważnej decyzji, w głowie i sercu słyszysz wiele głosów proponujących ci różne działania lub reakcje. Ignacjańska metoda rozeznawania uczy, jak dostroić swoje duchowe zmysły,...

Skomentuj artykuł

Mąż złamał jej żebra. Mówi, że bardziej boli ją serce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.