Młody inżynier z doświadczeniem?

Młodzi absolwenci podkreślali swoje trudności napotykane już na początku swojej kariery zawodowej: przedsiębiorstwa często wymagają od kandydatów wcześniejszego doświadczenia zawodowego (fot. ICAM)
Krystian Sowa SJ / <font color="#e61c1c">artykuł sponsorowany</font>  / slo

Firma poszukuje młodych inżynierów z doświadczeniem zawodowym. Warunki niemożliwe do spełnienia? Polscy jezuici wraz z partnerami z francuskiej uczelni Icam (Institut Catholique d’Arts et Métiers) wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Rusza siódma edycja programu Silesianum Professional.

Silesianum Professional to roczny podyplomowy program startu zawodowego oraz przygotowania inżynierów dla potrzeb przedsiębiorstw. Powstał z myślą o młodych inżynierach rozpoczynających karierę zawodową oraz przedsiębiorstwach zainteresowanych przygotowaniem swoich przyszłych kadr. Jego pomysłodawcami są Icam, czołowa francuska uczelnia techniczna, kształcąca od ponad stu lat w ścisłej współpracy z przemysłem oraz Jezuici, znani z pięciowiekowej tradycji wszechstronnego kształcenia.

Pomysł programu zrodził się z wielu rozmów z przedstawicielami zagranicznych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. Bardzo wysoko oceniali wiedzę teoretyczną polskich absolwentów, a jednocześnie zwracali uwagę na ich słabsze przygotowanie do podejmowania konkretnych zadań i bieżącego rozwiązywania problemów w przedsiębiorstwie. Młodzi absolwenci z kolei podkreślali swoje trudności napotykane już na początku swojej kariery zawodowej: przedsiębiorstwa często wymagają od kandydatów wcześniejszego doświadczenia zawodowego.

Program Silesianum wpisuje się w potrzeby zarówno młodych inżynierów jak i pracodawców. Tym pierwszym pozwala uzupełnić wykształcenie techniczne o umiejętności zarządzania w przemyśle oraz o pomocne w karierze zawodowej umiejętności liderskie i pracy zespołowej. Pracując w przedsiębiorstwach partnerskich programu, młodzi inżynierowie zdobywają doświadczenie zawodowe. Lepsze przygotowanie inżynierów przekłada się z kolei na wzrost konkurencyjności firm, w których pracują oraz na zysk lub oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy euro w skali rocznej, w wyniku realizacji w firmach poszczególnych projektów. Do firm, które wzięły już udział w programie Silesianum należą zarówno duże przedsiębiorstwa: np. Michelin, Kosmepol-L’Oréal czy Tenneco, jak i mniejsze firmy: np. Eurenov, Spokey, czy Test.

Nowością programu jest praktyczny aspekt kształcenia. Spędziwszy większość rocznego okresu kursu w zakładzie pracy, uczestnik kończący Silesianum Professional posiada już upragnione doświadczenie zawodowe. Również większość zajęć prowadzona jest przy użyciu aktywnych metod kształcenia: warsztaty, gry symulacyjne, studia przypadku, audyty, wizyty studyjne. Indywidualna opieka doświadczonych coachów przyczynia się do szybszego rozwoju zawodowego młodych inżynierów i czyni ich bardziej efektywnymi w działaniu.

Inna nowość to oparcie się na modelu pedagogii wypracowanej w ciągu stuleci przez jezuitów. Metoda ta zakłada inicjatywę i otwarcie na świat. Oparta jest na wolności ale i odpowiedzialności oraz solidarności. Ujmuje człowieka nie tylko od strony indywidualnej, ale i społecznej - będącego w relacjach z innymi ludźmi. Dąży do całościowego rozwoju osobowego człowieka: z jego racjonalnością, ale również emocjonalnością czy też otwartością na sferę duchową. Kładzie nacisk na refleksję nad doświadczeniem i na umiejętność wykorzystania doświadczenia do swojego dalszego rozwoju.

Podejście integralne do człowieka jest zresztą coraz bardziej doceniane w środowiskach zajmujących się coachingiem, czy doradztwem zawodowym. Od kilkunastu już lat uznaje się rolę inteligencji emocjonalnej, która w większym stopniu niż inteligencja racjonalna, przyczynia się do odniesienia życiowego sukcesu. Mówi się też o „całożyciowym doradztwie kariery”, wychodzącym poza klasyczne poradnictwo zawodowe.

Nawet, jeżeli dyrektor przedsiębiorstwa niekoniecznie będzie zainteresowany budową społeczeństwa obywatelskiego - choć w ramach tworzenia swojego wizerunku firmy są coraz bardziej aktywne w lokalnym środowisku - to będzie zainteresowany przygotowaniem przyszłych menedżerów, liderów z inicjatywą, zdolnych pracować w zespole, rozwiązywać problemy i stwarzać wokół siebie przyjazne środowisko pracy.

Czy współtworzony przez jezuitów program Silesianum Professional, jest programem tylko dla chrześcijan? Silesianum jest programem dla wszystkich, niezależnie od przekonań religijnych. Organizatorzy nie ukrywają jednak, że źródłem ich inspiracji jest osoba Jezusa Chrystusa, który uczy patrzeć z zaufaniem na świat, a równocześnie pobudza w pragnieniu budowania świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego. Program Silesianum może być dla uczestników okazją do zobaczenia nowej twarzy Kościoła, zaangażowanego w nowoczesne i profesjonalne kształcenie młodych ludzi, biorących swoje życie w swoje ręce, dążących do mistrzostwa osobistego w dziedzinie zawodowej, równocześnie otwartych na świat i potrzeby innych.

Obecnie prowadzona jest rekrutacja kandydatów do siódmej edycji Silesianum Professional oraz nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorstwami partnerskimi. Termin składania aplikacji upływa z dniem 6 września 2010.

Szczegóły na stronie www.icam.edu.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Młody inżynier z doświadczeniem?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.