Na dnie serca każdy za czymś tęskni. Co zrobić, by pragnienia stały się rzeczywistością? [WIDEO]

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
dominikanie.pl/dm

Bóg stworzył nas jako istoty pragnące. Gdzieś na dnie serca każdy za czymś tęskni. Ma powołanie do czegoś, różne talenty, pragnienia dobra i miłości - mówi Maria Krzemień, psycholog chrześcijański w nagraniu „Żyj po Bożemu”, które przygotowali dominikanie.

„Raduj się w Panu, a On spełni pragnienia twego serca”

- W psalmie 37 Bóg odwołuje się do naszych pragnień i pokazuje, że zależy Mu na tym, by je spełniać - mówi psycholog i dodaje, że widać to w Ewangelii, w której Jezus zadaje różnym osobom pytania o pragnienia.

- W Ewangelii Mateusza matka synów Zebedeusza przychodzi do Jezusa. On widząc wtedy, że na czymś bardzo jej zależy pyta ją, czego pragnie. W Ewangelii Jana widzimy uczniów, którzy zaczynają podążać za Jezusem. On odwraca się do nich i pyta ich, kogo szukają: „po co idziecie za mną, czego szukacie, czego pragniecie”. W Ewangelii Jana mamy chromego nad sadzawką, do którego przychodzi Jezus i pyta go, czy chce wyzdrowieć. W Ewangelii Marka Jezus pod Jerychem spotyka niewidomego i pyta Go, co chce, aby mu uczynił? Jest to pytanie o chcenie, o pragnienie - zauważa.

DEON.PL POLECA

Podkreśla, że Jezus odwołuje się do największych pragnień i tęsknot, które są w nas.

- Wszystkie te historie pokazują, że dla Jezusa bardzo ważne jest to, czego pragniemy. Nie narzuca nam swojej woli odgórnie, ale odwołuje się do tego, co jest w nas ukryte. Jest zatroskany i szczerze zainteresowany, co jest na głębi naszego serca - podkreśla Maria Krzemień.

- I te pytania - podkreśla psycholog - są ważne, byśmy to zrozumieli - prowokują nas one do rozwoju.

- W języku psychologii powiedzielibyśmy, że są to pytania o sens i o cel, o misję o znaczenie tego, co robimy. Takie pytania, które mają wydobywać nas z naszych stagnacji, problemów i prowokować nas do tego, byśmy zrobili jakiś konkretny krok w przyszłość, byśmy się po prostu się rozwijali - dodaje.

Jaka jest rola pragnień w naszym życia? Dlaczego to ważne, by odpowiadać sobie na pytania o pragnienia?

- Pragnienia naszego serca jest to coś, co może pomóc nam rozwijać się. Pytanie o pragnienia to jest tak naprawdę pytaniem o cel i sens naszego życia. Jest ono skierowane do każdego z nas: po co żyjesz? Po co istniejesz? Po co jesteś na tej ziemi? Po co każdego dnia się budzisz? Po co to wszystko ma sens? Do czego dążysz? - podpowiada Maria.

I dodaje, że bardzo często nasze pragnienia są przykryte dużą warstwą „kurzu”. Są nim nasze zranienia, doświadczenia, zwątpienia, stagnacja, rutyna, strefa, komfortu, w której w jakiś sposób osiadamy i żyjemy z dnia na dzień.

- Mija rok za rokiem i zapominamy, że o czymś marzyliśmy, tęskniliśmy, pragnęliśmy. Przyzwyczajamy się do takiego trochę szarego życia. I nasze życie traci kierunek - mówi psycholog.

- Pragnienia wyznaczają kierunek naszemu życiu. Można trochę powiedzieć, że są jak GPS po naszym życiu. Jeśli postawisz sobie punkt docelowy, będziesz wiernie, wytrwale szedł do przodu i będziesz widział dokąd twoje życie zmierza - dodaje.

Znając swój cel nie będziemy robić chaotycznych ruchów, nie będziemy tracić czasu, nie będziemy się rozpraszać po drodze. Nie będziemy angażować się w czynności, które będą odciągać nas od tego celu.

I dodaje: - Jeśli nie znamy sowich pragnień, nie znamy swojego celu i kierunku. Jeśli nie znamy celu i kierunku uczynić jakąkolwiek zmianę w swoim życiu, bo nie wiemy, po co. To pytanie, po co jest bardzo ważne, bo definiuje naszą motywację do zmiany.

Od czego zacząć realizację swoich pragnień?

Pierwsza rzecz, jaką dobrze jest zrobić, to zadać sobie pytanie, czego pragnę?

- Określenie czego pragniesz jest rewolucyjne i przełomowe dla naszego życia, jeśli od dawna nie zadawaliśmy sobie pragnienia o to, czego pragnęliśmy, o nasze marzenia. Kiedy już to określisz, warto zrobić kolejny krok czyli, pamiętać, że każde pragnienie da się przełożyć na taki język celów, czyli na jakieś konkretne kroki, które mogę uczynić w tym kierunku - podpowiada psycholog.

- Jeśli na tym etapie życia, jest dla kogoś ważne, że chce zmienić pracę na bardziej satysfakcjonującą, to może sobie to rozpisać na konkretne kroki. Np. określić sobie czas, w którym chciałbym, żeby zrealizować to pragnienie, np. za pół roku chce już być w innej pracy - dodaje i podkreśla, że chodzi o to, by cele były realistyczne.

Znacznie ma również nasz wewnętrzny stosunek do tego, jak traktujemy nasze cele i pragnienia. - Jeżeli mówimy sobie, że fajnie, byłoby zmienić pracę albo chciałbym zbudować związek albo dobrze by było lepiej się odżywiać, to te sformułowania już zdradzają nasz stosunek do tych pragnień czy marzeń. Widać, że w takim przypadku wtedy pozostawiamy zmiany w obszarze rozważań, zastanowień - mówi Maria Krzemień.

Pytanie o pragnienia to też pytanie o naszą odpowiedzialność.

Maria podpowiada, że spełnianie pragnień to nic innego jak wzięcie odpowiedzialności za rozwój swojego życia i za podążanie w życiu w kierunku, który odkryliśmy, że jest właśnie nasz.

- Kiedyś było takie powiedzenie, że marzenia się nie spełniają, ale marzenia się spełnia. I właśnie - nie istnieje coś takiego jak nagle spełnione marzenie. Oczywiście zdarzają się momenty, kiedy Bóg daje nam ogromną łaskę i wiemy, że to jest tylko Jego inicjatywa. I są to piękne momenty i dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych - potrafi od ręki otworzyć nad nami niebo. Natomiast jest też obszar, gdzie my musimy podjąć jakiś wysiłek i zacząć traktować nasze pragnienia i marzenia jako zbiór pewnych kroków do wykonania, które możemy zrobić, żeby dotrzeć do tego określonego celu - mówi psycholog.

- Bóg pragnie byśmy realizowali swój potencjał i swoje talenty, zasoby, byśmy do tego dążyli. A On na tej drodze będzie nas wspierał - dodaje.

- Spełnianie pragnień to nic innego, jak podejmowanie decyzji i działanie, a na tej drodze decyzji i działania, Bóg nas wspiera - mówi Maria Krzemień.

I dodaje: - Wierzę głęboko, że to co naprawdę zmienia życie, to decyzje, które niejako stanowią otwarcie drzwi dla Boga i dla Jego łaski. Kiedy podejmujemy decyzje On jeszcze bardziej wchodzi ze swoją mocą i wspiera nasz proces rozwoju.

* * *

Maria Krzemień - psycholog chrześcijański, psychoterapeuta, trener. Stworzyła projekt „Żyj po Bożemu” popularyzujący psychologię wśród chrześcijan i wspierający ich rozwój psychiczny. Prowadzi warsztaty psychologiczne w oparciu o Słowo Boże oraz psychoterapię indywidualną w Krakowie. Pisze bloga z treściami z obszaru psychologii i duchowości. Od lat duchowo związana z Dominikanami, z którymi łączy ją pragnienie głoszenia oraz poszukiwania prawdy.

dominikanie.pl

Oprac. Dominika Miros

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na dnie serca każdy za czymś tęskni. Co zrobić, by pragnienia stały się rzeczywistością? [WIDEO]
Komentarze (1)
PK
Paweł Kopeć
31 lipca 2023, 12:08
Sehnsucht!