Na raka tarczycy chorują głównie ludzie młodzi. Jak go leczyć?

Na raka tarczycy chorują głównie ludzie młodzi. Jak go leczyć?
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Rak tarczycy co roku wykrywany jest u ok. 3 tys. osób w naszym kraju, a chorują głównie ludzie młodzi - przypominają organizatorzy kampanii „Motyle pod ochroną”. Zapewniają, że wyleczalny jest on w 90 proc., trzeba go tylko wcześnie wykryć.

25 maja przypada Światowy Dzień Tarczycy. Z tej okazji uruchomiono kampanię edukacyjną „Motyle pod ochroną” poświęconą profilaktyce tego nowotworu. Jej organizatorem jest Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Jego przedstawiciele twierdzą w informacji przekazanej PAP, że w przeciwieństwie do wielu innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo mało.

„Uważany jest za dość rzadką chorobę, ale z roku na rok wzrasta poziom zachorowalności na nią. Jest to choroba tak zwanych młodych dorosłych, czyli osób w wieku 20-40 lat, szczególnie kobiet. W 90 proc. przypadków leczenie kończy się sukcesem, ale jak każda choroba nowotworowa odciska piętno na życiu pacjenta” - twierdzą organizatorzy kampanii.

Przyznają, że nie są znane szczegółowe przyczyny powstawania tego nowotworu. Jednak do czynników mogących mieć wpływ na jego rozwój są: nadmiar lub niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej - TSH (tyreotropiny stymulującej do pracy tarczycę), narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej oraz czynniki genetyczne (w przypadku historii choroby w rodzinie).

„Objawy, które mogą świadczyć o problemie związanym z tarczycą to powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem. Jednak najczęściej występującym objawem raka tarczycy są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi – tzw. guzki” - ostrzega Magdalena Knefel z organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Przekonuje, że takie objawy koniecznie należy zgłosić lekarzowi. Należy wykonać badanie USG tarczycy, które jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany.

„Profilaktycznie takie badanie należy wykonywać raz na dwa lata, o ile lekarz nie zalecił innej częstotliwości” - wyjaśnia Knefel.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na raka tarczycy chorują głównie ludzie młodzi. Jak go leczyć?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.