Nerwica. Twoja sytuacja nie jest beznadziejna, nawet jeśli tak myślisz

Nerwica. Twoja sytuacja nie jest beznadziejna, nawet jeśli tak myślisz
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)

To nie jest książka napisana przez zawodowego psychoterapeutę ani przez naukowca, twórcę teorii zaburzeń neurotycznych. To prawdziwa historia. Opowiedziana nie z pozycji zewnętrznego obserwatora, ale z głębi własnego doświadczenia. Jej autor, Grzegorz Szaffer, pisze o swoich zmaganiach z nerwicą.

Czasem nadchodzi kryzys i myślisz, że nie dasz rady. Bo nie wiadomo, jak długo to jeszcze po­trwa. Czy wytrzymasz kolejne miesiące. Twoja wyobraźnia tworzy rozbudowane scenariusze. Staraj się wtedy ograniczyć horyzont wyobraź­ni. Myśl sobie: Być może mam przed sobą długą drogę terapii. Wyobraźnia podpowiada mi różne złe scenariusze. Zamiast je rozważać, skupię się tylko na najbliższych działaniach. Wypiję tę wiel­ką czarę łyżeczką. Łyczek po łyczku. Krok po kroku. Dam radę zrobić mały krok, następnymi będę się martwił później.

DEON.PL POLECA
To jest bardzo skuteczna technika, pomoc­na również w zwykłym stresie, spowodowanym nadmiarem zadań, i osobiście stosuję ją bardzo często. Nieraz jestem tak przytłoczony obowiąz­kami, że wydaje mi się, iż nie dam rady prze­brnąć przez najbliższy miesiąc czy kwartał. Na przykład ostatnio wziąłem kredyt i zaangażo­wałem się w kapitalny remont mieszkania – gdy sobie pomyślę, ile zostało jeszcze pracy do wy­konania, to mi się robi słabo. Dlatego staram się o tym nie myśleć. Idę kroczek po kroczku...

Gdy z kolei nadejdzie żal i depresja z powodu straconego czasu, twojej sytuacji, albo przypad­kowy okres nasilonego lęku, staraj się poszerzać horyzont i relatywizować swoje położenie. Myśl tak: teraz się fatalnie czuję, ale wkrótce to minie, bo zawsze mija. Z perspektywy mojej całej tera­pii to tylko epizod, który trzeba przeczekać.

Pomyśl również, że mimo dramatycznych trudności masz powody do małych radości. Z bliskich, dzieci. Może jesteś komuś potrzebny.

Twoja sytuacja nie jest beznadziejna, nawet jeśli tak myślisz. Szukaj ogólnych pozytywów.

Fragment pochodzi z książki „Pokonałem nerwicę. Historia mojego zmagania” Grzegorza Szaffera, wydanej nakładem wyd. WAM. Publikacja dostępna również jako: plik MP3 i ebook.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Szaffer

 Z pułapki nerwicy można się wydostać

Gdy brałem do ręki nóż, by ukroić chleb, bałem się, że zaraz zranię siebie lub żonę – to była chyba najbardziej przykra ze złych myśli, które miałem –...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nerwica. Twoja sytuacja nie jest beznadziejna, nawet jeśli tak myślisz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.