Z kart historii: Stworzyli wielkiego rywala

Z kart historii: Stworzyli wielkiego rywala
(fot. flickr.com/Kamal Sellehuddin)
inf. wł. / ŁK

Dwa poznańskie kluby od dwóch dekad niepodzielnie rządzą w krajowym hokeju na trawie, dzieląc między siebie tytuły mistrzowskie. Ale źródłem ich wielkiej rywalizacji było... przekazanie sekcji rywalowi. W dniu 23 grudnia 1975 r. podpisano umowę o przejęciu przez KS „Pocztowiec" hokeja na trawie od Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald".

Ta, nie ciesząca się zbytnim zainteresowaniem dyscyplina dotarła do ziem polskich, gdy te znajdowały się jeszcze pod zaborami. Pierwszy mecz odbył się we Lwowie w 1907 roku. Dwadzieścia lat później rozegrano po raz pierwszy mistrzostwa kraju. Do chwili obecnej dyscyplina ma kilka silnych ośrodków w Polsce, a bezsprzecznie centrum letniej wersji hokeja znajduje się w Poznaniu.

Związany z wojskiem Klub Sportowy istniał w Poznaniu od lat 20-tych ubiegłego wieku - w 1935, 1936 i 1938 roku zdobywał mistrzostwo Polski w hokeju na trawie. Po II wojnie światowej powstał WKS "Grunwald", nawiązujący do przedwojennych tradycji. Klub ponownie sięgnął po tytuł najlepszej drużyny w kraju w 1966 roku. Ale dziewięć lat później, tuż po zdobyciu wicemistrzostwa Polski, zdecydowano o przekazaniu sekcji hokejowej do "Pocztowca". Istniejący od czasów przedwojennych klub, związany ze środowiskiem pracowników poczty i telekomunikacji, nie miał wcześniej żadnych doświadczeń z tą dyscypliną. Cztery lata później miał już najlepszą męską drużynę w kraju.

W Grunwaldzie szybko pożałowano decyzji o przekazaniu sekcji, lecz było za późno. Jedyne co można było zrobić, to reaktywować drużynę. Tak też się stało. "Wojskowi" szybko wrócili do grona najlepszych, a prawdziwą serię sukcesów zaczęli po transformacji ustrojowej.

DEON.PL POLECA

Od 1991 roku trwa bezdyskusyjna dominacja obu klubów, które na zmianę zdobywają tytuły mistrzowskie, zarówno na boiskach otwartych jak i w halowej odmianie dyscypliny. "Pocztowiec" dwunastokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski na świeżym powietrzu i piętnastokrotnie w hali. "Grunwald" ma na koncie trzynaście mistrzostw pod gołym niebem i dziewięć pod dachem. Zawodnicy obu klubów  stanowią trzon reprezentacji narodowej, startują w najważniejszych imprezach sportowych z Igrzyskami Olimpijskimi włącznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Z kart historii: Stworzyli wielkiego rywala
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.