O tęsknotach męskiej duszy

(fot. shutterstock.com)
Katarzyna Górczyńska

Dla wielu okazywanie agresji jest elementem tożsamości. Niewielu zdaje sobie sprawę, że moc człowieka jest w jego wnętrzu, nie w obwodzie bicepsa. Manifestacja siły nie może być efektem pracy na siłowni, ale owocem świadomości swojej wartości...

Przyglądając się temu, za czym gonią współcześni mężczyźni, trudno znaleźć kilka jednoznacznych wspólnych cech, nie można też zupełnie wystrzec się odniesienia do pewnych stereotypów czy społecznego spojrzenia na role i zadania mężczyzn w XXI. To za czym goni współczesny mężczyzna jest w dużej mierze podyktowane nie naturą jego męskiej duszy, czy choćby rozwojem, postępem czy zmianami, ale trendami, które generują sztuczne potrzeby: bycia młodym, sprawnym, dobrze ubranym. Trzeba dobrze zarabiać, by móc bywać, nabywać i wykorzystywać, przede wszystkim najnowsze gadżety, którymi można się potem chwalić. O męskości świadczy ilość zdobytych kobiet, cena i marka samochodu, znajomość najnowszych technologii. Ale z obserwacji wyłania mi się także inny popularny w praktyce typ współczesnego mężczyzny: stroniącego od zaangażowania, podejmowania ryzyka i odpowiedzialności wiecznego chłopca, egocentryka, z wychowawczymi brakami (lub brakami odpowiednich wzorców), który w kobiecie nie szuka żony, a kolejnej opiekunki lub niańki, który nie podejmuje wyzwań i nie znosi wymagań, rozczulając się nieustannie nad swoją słabą kondycją. Dodam, że z bardzo wysoki aspiracjami przy tym wszystkim.

DEON.PL POLECA


Z sezonu na sezon wzorce męskiego modelu ulegają zmianie. Raz na topie jest mężczyzna mestroseksualny, innym razem typ macho, z niewielką dozą brutalności. Za chwile pożądanym obiektem jest wystylizowany miłośnik mody, który za moment staje się heroicznym wojownikiem. Wrażliwy na piękno romantyk z czasem ustępuje miejsca uroczemu łajdakowi, który rani i krzywdzi na każdym kroku swoim kłamstwem i brakiem ufności, ale wdzięk i osobisty urok potrafią wybawić go z każdej opresji, gwarantując wybaczenie. Przychodzi czas na intelektualistę w okularach, ewentualnie romantyka, którzy szybko wypierani są przez kochających aktywność sportowca i turystę z dużą ilością statusów w społecznościowych mediach świadczących o tym, że już przebiegł maraton, choć na raty, by ostatecznie oddać pole drwalowi - ktokolwiek (lub cokolwiek) się za tym kryje, poza obfitym zarostem i flanelową koszulą w kratę.

W wielu plemionach chłopiec był i wprowadzany w męski świat poprzez okrutne inicjacje i rytuały, podczas których zadawane były rany. Ich celem było hartować, symbolizować odwagę i męstwo, miały za zadanie pomóc w osiągnięciu męskiego wzorca, według którego zadaniem mężczyzny było zdominować wszystko i wszystkich. Tradycyjny wzorzec męskości stopniowo uległ jednak załamaniu. Na skutek nastania ery przemysłowej, ojciec zaczął znikać z pola widzenia dziecka, stał się kimś nieobecnym. Sukcesywnie siłę fizyczną i honor zastąpiła pogoń za sukcesami i pieniędzmi. Uczeni twierdzą, że z powodu braku męskiego wzorca, chłopiec nie może ujrzeć odmiennego wzorca płci, wiec czesto z konieczności wzoruje się tylko na jednym - kobiecym. Zmusza to go do wytworzenia spaczonego obrazu cech męskich. Chłopiec wychowany bez ojca nie umie określić swoich potrzeb, swojej wartości, nie jest w stanie odnaleźć celu i dokonać właściwych dojrzałych wyborów. Jeśli do tego dołożymy głosy przedstawicieli i propagatorów nurtów dążących do równouprawnienia oraz zatarcia różnic płciowych, nie dziwmy się, że większość mężczyzn jest zagubiona i pyta: co to właściwe znaczy być mężczyzną? W ten sposób odebrano mężczyźnie dwa niezwykle ważne atrybuty: władza i siła, a wiec to, co stanowiło kiedyś o jego tożsamości.

Jacek Pulikowski w jednej ze swoich książek pisze, że stopień zagubienia mężczyzn w tzw. cywilizowanym świecie jest dużo większy niż kobiet. Według niego, wyjściem ze swoich ról - z powodu ucieczki od ojcowania, od opieki nad kobietą i dzieckiem - stają się zagrożeniem przyszłości. Współcześnie mężczyźni uciekają przed najważniejszą funkcją, jaką mają do spełnienia - odpowiedzialnością. Nie mówiąc już o prawdziwej, ofiarnej miłości.

To, za czym mężczyźni gonią z pewnością, to poszukiwanie własnej tożsamości - jakie jest moje imię, pyta. Bo to, co mężczyzn niszczy, to brak odpowiedzi na pytanie: kim jestem?

Mężczyzna nie przestanie gnać, jeśli nie uświadomi sobie, co tak naprawdę jest tęsknotą jego duszy, co leży w jego naturze, jakie są jego potrzeby i pragnienia, na ile są one realne do zaspokojenia. Próby udowadniania swojej męskości według coraz to nowszych wytycznych, będą go prowadzić tylko do chaosu i dezorganizacji. Będą go pogrążać w zagubieniu, tym bardziej, że każdy mężczyzna jest zaprogramowany na jednotorowość. Nadmiar bodźców i natłok informacyjny, zwłaszcza ze strony kultury masowej, zagłusza rozeznanie, co jest celem i powołaniem jego życia. Tymczasem uszczęśliwianie żony i zajmowanie się dziećmi stało się passe. Nie fascynuje mężczyzny, bo nie wpisuje się w światowe standardy, za którymi trwa gonitwa.

Mężczyzna nie zatrzyma się, jeśli nie usłyszy swojego imienia. To ono jest wyrazem tożsamości człowieka. Stanowi o wymiarze osobowym, jest podstawą podmiotowości. W liście do koryntian św. Paweł rozpoczyna od przedstawienia się. Używa imienia nadanego mu przez Boga: Paweł, z woli Bożej powołany na apostoła Jezusa Chrystusa… (1 Kor, 1,1). I on już wie, co ma robić. Wskazany i zawołany po imieniu potrzebuje siły, by zmierzyć się z zadaniami, przeznaczonymi dla prawdziwego mężczyzny. Bo każdy mężczyzna pragnie być wielki. Chce wiedzieć, że jest silny, że jest kimś, z kim trzeba się liczyć. Dla wielu okazywanie agresji jest elementem tożsamości i namacalnym znakiem posiadania tych cech. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że moc człowieka tkwi w jego wnętrzu, nie w obwodzie bicepsa. Manifestacja siły nie może być efektem pracy na siłowni, ale owocem świadomości swojej wartości i przekonania o byciu użytecznym, a wręcz niezbędnym narzędziem. Izajasz pisze wprost: Powołał mnie Pan już z łona matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię. Ostrym mieczem uczynił me usta, w cieniu swej reki Mnie ukrył. Uczynił ze mnie strzałę zaostrzoną, utaił mnie w swoim kołczanie.(…) Wsławiłem się w oczach Pana, Bóg mój stał się moją siłą (Iz 49, 1-2 i 5b).

Mężczyzna został stworzony jako narzędzie w rekach Boga do ciągłej walki. W konsumpcyjnym świecie XXI wieku ciężko o motywacje, skoro praktycznie wszystko jest na wyciągniecie ręki. Nie trzeba się starać. Dlatego zastanawiające są słowa 40-letniego, aktywnego norweskiego sportowca Ole Einara Bjørndalena: Aby nie stracić motywacji, wprowadziłem kilka ważnych zasad w moim życiu. Najważniejsze to wystrzegać się jakiekolwiek formy luksusu, ponieważ właśnie on sprawia, że człowiek czuje się zadowolony i traci chęć do walki. A gdyby tak pozbyć się nie tylko tego, co zbywa, ale poczuć brak rzeczy koniecznych? Zrobić wokół siebie czystkę i nie zaśmiecać swojego życia tanimi produktami? Niską cenę zawsze gwarantuje masowość produkcji, ale towar staje się przez to powtarzalny, schematyczny, przeciętny, stapiający się tłem.

John Eldredge pisze, że mężczyzna został powołany do życia na zewnątrz, w nieoswojonej części stworzenia. Autor uważa, że przygoda, z nieodzownym ryzykiem i dziką przestrzenią, stanowi tęsknotę głęboko wpisaną w duszę mężczyzny. Dlaczego? Bo pytanie mężczyzny o to, kim jestem, jest jednym z tych, na które nie da się odpowiedzieć przy kuchennym stole. Mężczyzna potrzebuje pustyni - braku terminów, telefonów, spotkań - by odnaleźć samego siebie, jako unikatowy egzemplarz. O. Krzysztof Pałys, napisał kiedyś na swoim blogu, że czasem życie człowieka, bombardowanego kolejną dawką wiadomości, instrukcji i komunikatów, przypomina plac budowy - ogromna ilość niewykorzystanego materiału. Zamiast pięknego domu, ciągle prowizoryczna altanka. Potrzeba dystansu, udania się do samotni, by sprawy stopniowo same zaczęły się wyjaśniać. Niektóre słowa niegdyś zasiane - zaowocują. Inne okażą się nieistotne. Według niego nie hałas, a cisza i prostota rodzą mądrość.

Współczesny mężczyzna, w pogoni za własną tożsamością, chwytając się niewłaściwie pojętej męskości, coraz częściej paradoksalnie ją zatraca. Bo prawdziwy mężczyzna bierze życie w swoje ręce i zachwyca się ideą bycia przywódcą. Rozwija się i zmienia. A to niesie ze sobą ból i wymaga trudu. Nie rzadko również rany. Każdy prawdziwy mężczyzna ma bowiem blizny. A te są pozostałościami po bitwie. Mężczyzna musi być wojownikiem, nie może się ciągle nad sobą rozczulać. Bowiem prawdziwego szczęścia szukać należy w drodze pod górę, pod prąd, w trudzie. Żeby nie było: to nie moje słowa, ja po prostu przytaknęłam mężczyźnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O tęsknotach męskiej duszy
Komentarze (21)
K
Krzysiek
15 grudnia 2016, 10:54
Od siebie dodam, że autor tego tekstu wykazał cechy typowe dla kobiecego umysłu. Dużo tekstu, mało konkretnej treści ;-) M.in. za to je kochamy ;-) Na myśl przychodzą mi rozmowy między moimi znajomymi (to małżeństwo), kiedy kobieta wypowiada ok 2.000 słów na jednym wydechu, a jej mąż odpowiada trzema może czterema wyrazami ;) Dodam, że się kochają i wydają się być zgodni.
K
Krzysiek
15 grudnia 2016, 10:48
Agodzę się z Panią Karolina, że poczucie tożsamości u mężczyzn jest bardzo ważne. Tak bardzo, że często się przez to zatracają udowadniając swoją męskości i pogrążając się byciu wysportowanym, pracy, alkoholu, seksie, gadżetach i innych bzdetach. I może właśnie tu jest pies pogrzebany. Problemem jest przerośnięte ego, pycha wylewająca się uszami, która każe myśleć "mogę wszystko sam (bez Boga)". A chodzenie po dużym i nieznanym terenie bez mapy kończy się zazwyczaj zagubieniem.
R
ryba
26 marca 2015, 18:07
Skoro o mężczyznach mogą się wypowiadać tylko mężczyźni, to ja proszę, by o kobietach przestali sie wypowiadać katoliiccy publicyści z panem Pulikowkim  na czele. Sądzi on, że kobiet nie da się zrozumieć, a nie bierze pod uwagę faktu, że to niezrozumienie może być jego osobistą przypadłością. Poza tym, generalizuje. Każda kobieta jest inna, na świecie nie ma samych Jadwig Pulikowskich.
K
Karolina
4 marca 2015, 13:15
A co to za dziwne podejście, że o meżczyznach mogą pisac tylko meżczyźni? O kobietach tylko kobiety? O dzieciach tylko rodzice, a o nowotworach tylko chorzy na raka? Idąc tym tropem, najlepszymi psychiatrami powinni by schozofrenicy i paranoicy, ale akurat nie wiem czy komukolwiek wyszłoby to na zdrowie.... Ludzie, kobiety mają oczy, obserwują, rozmawiają, słuchają, mają meżów, braci, oiców, znajomych. Widzą jak meżczyźni funkconują, czego pragną, o czym marzą. I stąd te wnioski. Z którymi ja sie zgadzam. Tym bardziej, że sami meżczyźni o tym piszą, mówią. Widze, że autorka uderzyła w jakiś czuły punkt, bo z tego, co wnioskuje po nickach, sami panowie krytycznie komentują.... No bo w sumie to najciemniej pod latarnią...
4 marca 2015, 13:40
Kiepska argumentacja. Założę się, że gdyby którykolwiek z nas zaczął się rozpisywać  o emocjach kobiety towarzyszących jej podczas przeżywania ciąży, szybko zostałby sprowadzony na ziemię. Dlatego zapewne niewielu mężczyzn podejmuje się wypowiadania na takie tematy. Do tego samego zachęcałbym kobiety - do zajęcia się tym, co same znają z natury lepiej - to znaczy własną płcią, a nie do wybiegania przed orkiestrę i bełkotliwego (bo inaczej nie da się tego nazwać) mądrzenia się na temat płci przeciwnej. Zwłaszcza że od jakiegoś czasu zaczyna to przyjmować rozmiary plagi, także na portalach katolickich.
K
Karolina
4 marca 2015, 16:56
Kiepska według Ciebie. A ja chetnie posłucham meżczyzny, który wie, co kobieta przeżywa podczas ciąży. Wiesz dlaczego sie nie wypowiadają? Bo nie wiedzą, bo nei chcą wiedzie, bo nie słuchają, bo nei obserwują, bo czesto guzik ich to obchodzi, co żona przeżywa w ciąży. Jeśli jakiś meżczyzna wypowie sie na ten temat madrze ze swojej perspektywy, to ja naprawde chetnie posłucham. Wiec sie nie zakładaj, bo ze mnąakurat byś przegrał. Patrzysz na to ze swojego punktu widzenia, a ja pokazałam ten artykuł kilku znajomych facetom - wszyscy mieli zdanie dokładnei przeciwne do Twojego. 
4 marca 2015, 18:07
Całym swoim autorytetem POPIERAM. Pozdrawiam.
R
raul
4 marca 2015, 21:24
Nie ma takiego mężczyzny, bo nawet bardzo się starając przenigdy nie będzie wiedział co kobieta przeżywa w ciąży! Tak samo Pani Kasia nie ma bladego pojęcia co to jest tęsknota męskiej duszy, bo niby skąd ma mieć o tym pojęcie? Z książek? Z obserwacji? To tak jakbym przeczytał o odczuciach podczas ciąży i się o tym rozpisywał. Niesądzisz droga Karolino, że to niefachowe? Że streszczenie kilku książek i napisanie kilku truizmów jest tylko niedbałym ślizgnięciem się po temacie, nie dotykającym nawet sedna sprawy. Że powinien to napisać facet, który spędził kawał swojego życia na docieraniu do tęsknot swojej duszy i to docieraniu przez doświadczanie, a nie czytanie kolejnych "mądrych" książek.
G
Goro
5 marca 2015, 21:26
świetne dyskusje forumowe (przypominam nt. czego pragną mężczyźni) Kobieta - mężczyźni pragną tego, tego i tego Mężczyźni - nieprawda, w ogóle nie wiesz, a w zasadzie po co sie odzywasz? -kobiety - a właśnie że prawda, wiemy, bo widzimy i znamy... Tylko ja to widze? (malutka wskazówka dla kobiet - napiszcie w następnym komentarzu "nie rozumiem męskiej duszy"... wtedy odpowiedzi będą: no i w końcu zrozumiałaś
3 marca 2015, 15:50
Oho, kolejna specjalistka od męskiej duszy. To zaczyna przypominać powoli epidemię. Pani i innym specjalistkom zalecam dobre lekarstwo - dużo, bardzo dużo, a nawet jeszcze więcej pokory przed kolejnym spłodzeniem podobnego tekstu o mężczyznach. 
K
Karolina
4 marca 2015, 17:00
Czy ktoś mówi o byciu specjjalistą? Nie zauważyłeś, że Autorka powołuje sie na publikacje pisane przez meżczyzn? A skoro sami jesteście taki specjalistami, to ja bardzo jestem ciekawa, co masz na ten temat do powiedzenia poza krytykanctwem. Jakie zatem według ciebie są tesknoty meskiej duszy? Za czym gonią współcześni meżczyźni? Co powinni zrobic, by przestac gonic? Bo jak na razie to nic poza krytykanctwem nie czytam w komentarzach. Może któryś jakieś merytoryczne argumenty by wysunął? Bo chyba na tym polega polemika, ewentualnie krytyka? Tylko z krytyką to ma niewiele wspólnego....
,
,,,
3 marca 2015, 11:53
Dlaczego te kobiety tak usilnie próbują rozgryzać nasze duchowe wnętrze. Chyba po to, by łatwiej im było nami manipulować.
2 marca 2015, 23:28
Ja osobiście nie polecałbym facetom chodzenia na odludzia i oczekiwania, że jak się pomysli tydzień to się coś wymyśli tak rewolucyjnego, że wszystkie wątpliwości życiowe się rozwiążą. Facet powinien działać jak system automatyki z nadążną regulacją - coś się dzieje -> jest odpowiedź i od razu wyciąganie wniosków z codziennych doświadczeń. To one uczą człowieka w największym stopniu. Poza tym to my mamy kreować rzeczywistość, to kwestia podjęcia decyzji. Bóg chce żebyśmy określali się i kształtowali rzeczywistość. Jeden zrobi to tak, inny inaczej - zazwyczaj nie ma jakiejś idealnej decyzji, która można wymodlić, wymedytować, czy wymyśleć patrząc w gwiazdy lub wsłuchując się w odgłos strumienia. Zatem, panowie... DECYZJA!
K
Kefas
2 marca 2015, 22:52
Mężczyzna jest martwym gdy nie zna swej tożsamości - fakt. Jedyne słowa prawdy w całym artykule. Reszta to bełkot. Bełkot Jacka Pulikowskiego (w konsekwencji, gdy poszukamy źródła jego nauczania, to bełkot Wandy Półtawskiej), gościa totalnie odrealnionego. Przechwalającego sie swym analitycznym umysłem, a nie potrafiącym dokonać najprostszych analiz... Bełkot typowego amerykańskiego dzikusa, Johna Eldridge'a, z którym żadnemu europejskiemu mężczyźnie nie po drodze. I bełkot samej autorki, zlepiającej inne bełkoty na swój sposób. Katarzyna zapodała Pawła, który w różnych kamienowaniach i innych potyczkach musiał mieć blizny. Izajasza - życie proroka, któremu grzesznicy wrogami - czyż mógł być bez blizn? Zapomniała o Jeremiaszu ;) Ale może by tak popatrzyła na Józefa z Nazaretu? No tak, cieśla musi mieć sporo blizn gdy potłucze się czy potnie swymi narzędziami... Ale czy o takie blizny jej chodziło? A jednak też prawdziwym mężczyzną (nie facetem) był św. Józef...
R
ryba
26 marca 2015, 17:59
Absolutna zgoda co do Pulikowskiego. Gość jest nielogiczny, choć z logoki utworzył podstawowy męski atrybut. I choć nieustannie reklamuja go jako wolnego od moralizatorstwa, to moralizuje, że hej. i ten jego protekcjonalny ton...
B
berry
2 marca 2015, 20:49
Proszę zauważyć, że ta kobieta na końcu dodała wpis, aby udowodnić, że to nie jej słowa tylko słowa mężczyzny ;) 
jazmig jazmig
2 marca 2015, 16:37
blee ble ble i tyle
R
raul
2 marca 2015, 13:21
Kobieta pisze o męskich tęsknotach, a to ciekawe...
S
Sen
2 marca 2015, 16:04
Tez tak myśle. Od 2 tys lat mężczyzni w KK mówia kobiecie co robić. To nie miejsce dla kobiety.
3 marca 2015, 15:57
KK, patrząc przez pryzmat relacji międzyludzkich i kanonu dopuszczalnych zachowań, to, przynajmniej w polskich realiach, wyjątkowo zniewieściały organizm. 
L
lesco
2 marca 2015, 12:40
ladnie zreferowanie  ;-