Opisz koniecznie swoją pasję w CV

Opisz koniecznie swoją pasję w CV
(fot. flickr.com/ by qisur)
<font color="#e61c1c">artykuł sponsorowany przez pracazpasja.pl</font>   &nbsp

Poszukiwanie pracy nie jest zadaniem łatwym - warto się do tego przygotować. Celem serwisu pracazpasją.pl jest wspieranie osób, które stanęły wobec zmian w swoim życiu zawodowym, dlatego podczas pisania CV proponujemy wyjść poza ramy schematów i zaprezentować się w sposób indywidualny, pokazujący osobowość autora. Można to zrobić również wykorzystując opis swojej pasji w CV.

Pasja - zamiłowanie, potocznie: hobby, zainteresowania, kiedyś "konik": ulubione zajęcie, któremu człowiek chętnie i dobrowolnie się oddaje, które wykonuje z zaangażowaniem, daje mu ono energię i motywację do przekraczania kolejnych barier.

CV - dokument, w którym potencjalnemu pracodawcy pokazujemy siebie. Zwykle piszemy go w sposób mało zindywidualizowany, korzystając z dostępnych schematów, gdyż one często dają nam poczucie bezpieczeństwa, wierzymy, że wykonaliśmy naszą pracę poprawnie.

Jak to połączyć?

CV zazwyczaj składa się głównie z historii edukacji i doświadczenia zawodowego - warto je łączyć z krótkim opisem posiadanych praktycznych umiejętności i osiągnięć, co pozwoli czytającemu zastanowić się, jakie nasze doświadczenia mogą być przydatne w nowej pracy.

DEON.PL POLECA

Zadaniem osoby rekrutującej jest wybranie z dziesiątek lub nawet setek podobnie brzmiących życiorysów osobę żywą, zaangażowaną, samodzielnie myślącą, pogodną, zorganizowaną, umiejącą planować, ze stałą potrzebą podnoszenia swoich kwalifikacji oraz wnoszącą do firmy pożądane wartości i zachowania.

Jak wspomóc odbiorcę naszego CV i tym samym zwiększyć własne szanse, jak pokazać swoje indywidualne cechy?

W przypadku redagowania CV - wybierajmy i umieszczajmy tylko te informacje, które zwiększają nasze szanse znalezienia pracy. Pasja, zainteresowania dają nam taką szansę - pokazania, w interesujący sposób, indywidualnych cech, pod warunkiem, że w rubryce "zainteresowania" napiszemy więcej niż: "Podróże, kino, bieganie. Czasami lubię gotować".

To miejsce, gdzie możemy pokazać zarówno nasze dominujące cechy, jak i sposób, w jaki je świadomie rozwijamy. Tu możemy również pokazać wartości i zachowania, jakie są dla nas ważne.

Opis pasji ułatwia odpowiedzi na pytania:

  • ·        Jakie są moje dominujące dwie - trzy cechy?
  • ·        Czy rozwijam te cechy dzięki pasji, jeśli tak to jak?
  • ·        Co, dzięki pasji, wnoszę w środowisko pracy, znajomych, rodziny?
  • ·        Czy rozwój zainteresowań daje mi szansę na odpoczynek, regenerację?
  • ·        Czy mam cechy, na których może zależeć potencjalnemu pracodawcy na danym stanowisku?

Poniżej przykładowe opisy cech charakteru, umiejętności, rozwijane poprzez pasje:

Lubię biegać 1. Bieganie daje mi poczucie wolności i przekraczania kolejnych barier. Ćwiczę systematycznie - pozwala mi to startować w biegach miejskich. Na co dzień bieganie wymaga ode mnie realistycznego planowania i konsekwencji oraz rewidowania priorytetów.

Lubię biegać 2. Systematycznie startuję w maratonach, moim celem jest zakwalifikowanie się do biegu w Nowym Yorku. Lubię osiągać założone, długofalowe cele. Potrafię zaplanować etapy realizacji celu, podporządkować temu moje życie. Jestem długodystansowcem.

Lubię gotować 1. Gotuję w każdą sobotę specjalne dania dla rodziny i znajomych. Pasja ta pokazała mi jak ważne są kompromisy i łączenie rzeczy pozornie niemożliwych. Kolacja jest udana wtedy, gdy uwzględnia charakter Gości, dla których się gotuje, a nie wyłącznie preferencje i umiejętności kucharza. Gotowanie zmienia moje spojrzenie na świat i daje dużo radości.

Lubię gotować 2. Kocham kuchnię indyjską. Czytam o genezie powstawania potraw, sposobach ich gotowania. Pełna zapału zdobywam przyprawy tak charakterystyczne dla tej kuchni. Gdy zdobędę wszystkie potrzebne produkty urządzam przyjęcie. Znajomi wiedzą, czego się mogą u mnie spodziewać - sami też przynoszą swoje dania. Umiejętność wspólnego spędzania czasu i dzielenia się jest dla mnie bardzo ważna.

Lubię kino. Fascynuje mnie kino hiszpańskie, szczególnie Pedro Almodovar. Jego spojrzenie na wiele spraw jest odmienne od naszego. Pokazuje, że na problemy można patrzeć z kilku perspektyw, a przyjmowane rozwiązania muszą być przemyślane i uwzględniać interesy wszystkich zaangażowanych stron. Kino daje mi motywację do refleksji nad codziennością.

Lubię podróżować. Perspektywa podróży każdego roku daje mi siłę i motywację do pracy. Każdą podróż planuję i przygotowuję przez 10 miesięcy. Określam budżet, oceniam alternatywne rozwiązania uwzględniając jakość i cenę usług, dopracowuję wszelkie szczegóły. W czasie podróży koncentruję się na poznawaniu zwyczajów, ludzi. Podróże rozwijają u mnie tolerancję, niwelują lek przed nieznanym, pogłębiają chęć zrozumienia świata.

To, jak zaprezentujemy się na rynku pracy - zależy od nas. Naturalność, prawda, rzetelne przygotowanie do rozmowy może nas wyróżnić spośród innych osób jako potencjalnych kandydatów do współpracy.

Z nadzieją, że powyższy tekst będzie dla Państwa inspirujący, życzymy rozwoju Pasji i powodzenia na rynku pracy.

Zespół Praca z Pasją

www.pracazpasja.pl


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Opisz koniecznie swoją pasję w CV
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.