Co może Ci dać coaching?

Co może Ci dać coaching?
(fot. flickr.com/ by Tricia Wang 王圣捷)
Magda Kulicka, PCC, CPCC/ pracazpasja.pl

Chcesz, żeby obecna praca dawała Ci więcej satysfakcji, rozważasz zmianę pracy, jesteś w trakcie poszukiwania nowej pracy, podjąłeś/łaś wiele działań szukając nowej pracy, a one nie przyniosły spodziewanego rezultatu, chcesz założyć działalność gospodarczą, rozwinąć swój własny biznes, to wszystko są przykłady sytuacji, które wskazują na to, że jesteś w procesie zmiany.

Niektóre zmiany w swoim życiu możesz wprowadzić sam/a. Np. jeśli chcesz napisać życiorys to istnieją opracowane wskazówki, do których możesz się zastosować i samodzielnie napisać c.v. Jeśli jednak zmiana, której oczekujesz jest bardziej zasadnicza w stosunku do Twojego dotychczasowego życia, rozważ czy nie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy coacha. Zasadnicza zmiana jest trudna do przeprowadzenia przez nas samych, wymaga od nas rozwoju, zmiany nawyków, odkrycia innego sposobu myślenia. Einstain twierdził, że "największe problemy nie są rozwiązywane na tym samym poziomie, na którym powstają".

Profesjonalny coach traktuje Cię jako osobę pełną potencjału, zasobów, wewnętrznej mądrości i twórczą, słowem wierzy w Ciebie i wydobywa z Ciebie to, co w Tobie najlepsze. To Ty decydujesz o czym chcesz z coachem rozmawiać, jakie sobie stawiasz cele, co chcesz osiągnąć dzięki sesji. Coach uważnie Cię słucha, nie ocenia Cię ani Ci nie doradza, szuka z Tobą, co jest źródłem Twoich pasji, satysfakcji, jak możesz czerpać więcej zadowowlenia w życiu zawodowym, i jeśli chcesz to także w życiu prywatnym. Coach dopytuje i wzmacnia Cię w tym, co Ty chcesz osiągnąć, pomaga Ci sformułować plan działania, razem szukacie, co już masz i możesz się tym pochwalić, a co musisz w sobie przeskoczyć, aby osiągać to, co chcesz. Coach szuka też z Tobą sposobów radzenia sobie z emocjami. Duże zmiany wywołują silne emocje, może być trudno samemu sobie z nimi poradzić.

W czym coach może Ci pomóc w sytuacji gdy dążysz do zmiany pracy lub zmiany podejścia do pracy, tak aby dawała Ci więcej satysfakcji? Oto kilka przykładowych zagadnień, które mogą być przedmiotem coachingu:

  • 1. Można rozważyć, jak traktujesz obecną sytuację, w której się znajdujesz: czy jako sytuację trudną, pełną zagrożenia, stresu, przymusu, czy też jako szansę znalezienia dla siebie czegoś, co daje możliwość spełnienia siebie, satysfakcji. Na ile w Twoim odczuciu, Twoje przekonania o poszukiwaniu pracy pomagają Ci, a na ile utrudniają proces poszukiwania?
  • 2. Jaka powinna być Twoja nowa praca, czego tam poszukujesz, czego chcesz od swojej nowej pracy, a może co chcesz wnieść, aby to była fajna dla Ciebie praca?
  • 3. Można przyjrzeć się, czy poszukiwana praca jest zgodna z Twoimi wartościami, czy idziesz w kierunku czegoś, co na prawdę chcesz? Czy będziesz mógł/ła wykorzystać tam swoje talenty, umiejętności i to co lubisz?
  • 4. Stworzenie wizji, jak ma wyglądać wymarzona praca. To dobry drogowskaz do podejmowania wielu konkretnych decyzji.
  • 5. Jak się zabrać do poszukiwania tej wymarzonej pracy? Co możemy zrobić, aby trafić tam gdzie chcemy? Jakie mamy atuty, talenty, które mogą nam w tym pomóc? Trzeba dojrzeć tę najlepszą cześć Ciebie i odpowiedzieć na pytanie, jak ją najlepiej zaprezentować?
  • 6. Sformułowanie planu takiego działania, który Ci się będzie podobał i nie będziesz mógł/mogła się doczekać, kiedy się zabierzesz do jego realizowania. Podzielenie planu na mniejsze fragmenty. Łatwiej jest działać po kawałku, niż konfrontować się z wielkim zadaniem od razu. Krok po kroku.
  • 7. Wyciąganie wniosków, nauczek ze wszystkiego co Ci się przydarza i obracanie tego na Twoją korzyść.
  • 8. Zmiana sytuacji w pracy już istniejącej tak, żeby można ją było wykonywać z pasją - znalezienie wartości zamiast rutyny.

Proces coachingu to cykl zwykle dziesięciu, piętnastu spotkań. Zwykle sesja coachingowa trwa godzinę. Nierzadko zdarza się, że między sesjami jesteś proszony/na o przemyślenie czegoś, zwrócenie na coś uwagi, zrobienie czegoś itd. Harmonogram spotkań nie jest narzucony, zależy od Twoich preferencji, zwykle są to 2 - 3 spotkania miesięcznie. Proces coachingu jest ściśle poufny.

Jeśli ten opis Cię zainteresował , sprawdź opcję zatrudnienia coacha. Dobry coach to taki, z którym Ty czujesz, że Ci się dobrze pracuje, że masz do niego zaufanie. Coach akredytowany przez ICF spełnia etyczne standardy coachingu.

Umów się na darmową sesję próbną, sam/a się przekonasz czy chcesz pracować z coachem i czy ten coach Ci odpowiada.

Pamiętaj, życie jest krótkie, miej je takie, jakie chcesz je mieć!

Co może Ci dać coaching? - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co może Ci dać coaching?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.