Jak zadbać o swoją reputację?

Jak zadbać o swoją reputację?
(fot. shutterstock.com)
Sir John Templeton / slo

Reputacja przede wszystkim zależy od tego, jak nas widzą inni. Dobrą opinię buduje się powoli na solidnych fundamentach pokory, prawości, miłości i miłosierdzia. Dopiero na nich można wznosić resztę budynku.

Ostateczny kształt domu zawsze jest efektem wyborów podejmowanych w trakcie budowy - począwszy od projektu budynku aż po jego wykończenie. Cienkie ściany niedbale zbudowanego domu mogą się zawalić przy najsłabszym wietrze. Jeżeli natomiast materiały budowlane dobrano starannie, zwracając uwagę na ich wytrzymałość, jakość i trwałość, dom oprze się podmuchom nawet najsilniejszych wiatrów.

Rozważmy pewien przykład. Zanim John skończył osiemnaście lat, przylgnęła do niego bardzo zła opinia. Często kłamał, nie dotrzymywał bardzo ważnych obietnic, raz trafił nawet do aresztu za kradzież w sklepie. Wydawało mu się, że może mieć wszystko tylko dlatego, że miał bogatego ojca. Owszem, mieszkał w pięknym domu, nosił najmodniejsze ubrania, jeździł własnym samochodem i dysponował pokaźnym kieszonkowym. Nie miał jednak wszystkiego - brakowało mu szacunku ludzi.

Po ukończeniu nauki w szkole, a jeszcze przed rozpoczęciem studiów, John starał się o sezonową pracę w branży, w której planował karierę zawodową. Nie dostał jej właśnie ze względu na złą reputację. W tym samym czasie po raz pierwszy w życiu się zakochał. Dziewczyna jednak nie chciała się z nim umawiać, ponieważ słyszała o nim same złe rzeczy.

Na szczęście John w końcu zdał sobie sprawę, że pieniądze niewiele znaczą, jeżeli towarzyszy im zła reputacja, nie ma bowiem cenniejszej waluty niż ludzki szacunek. Postanowił zmienić swoje życie. Wiele lat musiało jednak upłynąć, zanim ludzie w pełni zaakceptowali "nowego" Johna.

Podkreślmy raz jeszcze: na dobrą opinię pracuje się każdego dnia. Od was i tylko od was zależy, czy podejmiecie właściwą decyzję. Przyjaciele, rodzice, współpracownicy, duchowni i nauczyciele mogą wam pomóc, ale niczego za was nie zrobią. Jeżeli choć przez chwilę zastanowicie się, jakie mogą być skutki określonych działań, i dopiero na tej podstawie podejmiecie decyzję, zyskacie szacunek, który zwiększy szanse na szczęśliwe, udane życie niezależnie od tego, czy jesteście biedni, czy bogaci.

Oczywiście, nie znaczy to, że unikniecie błędów. Każdy je popełnia. Ważne, aby się do nich przyznać i zrobić wszystko, by je naprawić. Dzięki temu będziecie się cieszyć nieposzlakowaną opinią.

Człowiek, który ma dobrą opinię, postępuje uczciwie i szanuje samego siebie. Naprawdę warto zadbać o reputację. Nie można jej kupić, ale można ją zbudować ciężką pracą.

Co chcielibyście móc powiedzieć o sobie? Co mają mówić o was inni? Wyobraźcie sobie dokładnie, jacy chcielibyście być. Czy chcielibyście mieć wewnętrzne przekonanie, że mówicie prawdę i postępujecie uczciwie? Czy chcielibyście, aby znajomi i przyjaciele wierzyli w szczerość waszych intencji? Jakim poziomem zaufania chcielibyście się cieszyć w codziennych relacjach z ludźmi? Czy chcielibyście być bardziej troskliwi i delikatni? Stwórzcie w umyśle żywy obraz cech charakteru, które waszym zdaniem byłyby dla was najkorzystniejsze.

A teraz uświadomcie sobie, że umysłowe wyobrażenia można przełożyć na postępowanie w realnym świecie - przecież to właśnie robicie od urodzenia. Aby zrealizować wizję siebie i swojego życia, czasami trzeba pozbyć się starych nawyków, które do niej nie pasują. Wypiszcie cechy, które waszym zdaniem powinien posiadać człowiek cieszący się dobrą opinią. Następnie zastanówcie się, co możecie zrobić, aby tak żyć.

Więcej w książce: UNIWERSALNE PRAWA ŻYCIA - Sir John Templeton


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak zadbać o swoją reputację?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.