Przyjaciele powinni słuchać się nawzajem

(fot. david buedo / flickr.com)
Józef Augustyn SJ / slo

"To prawdziwa ulga mieć kogoś, przed kim możesz otworzyć własne serce, kogo możesz uczynić współuczestnikiem swoich intymności, komu możesz powierzyć swoje tajemnice" - powiada św. Ambroży. Przyjaciele dzielą się tym wszystkim, co przeżywają na co dzień: troską i beztroską, klęskami i zwycięstwami, smutkami i radościami.

Stąd też relacje przyjaźni wymagają wzajemnego słuchania siebie. Przyjaciel zawsze gotów jest wysłuchać z życzliwością i cierpliwością, udzielić wsparcia, okazać współczucie. Przyjaciele słuchają się nawzajem tak, jak sami pragną być wysłuchani. Dar słuchania łączy się w przyjaźni z darem bycia wysłuchanym.

Opowiadając przyjacielowi o swoich trudnościach, trzeba jednak bardzo uważać, aby nie obarczać go zbytnio własnymi problemami i ciężarami życia. Przyjaciel bowiem może nam pomóc w trudnych chwilach, ale nie może przejąć odpowiedzialności za nasze życie. Mimo wsparcia ze strony przyjaciół, każdy sam ostatecznie dźwiga własny los.

Przyjaciele mogą być wobec siebie szczerzy i dzielić się wzajemnie trudnościami i radościami życia, ponieważ wiedzą, iż mogą liczyć na pełną dyskrecję. Ona bowiem jest fundamentalną cechą prawdziwej i wiernej przyjaźni. "Jedną z cech, jakie najbardziej cenię sobie u przyjaciół, jest dyskrecja" - wyznaje Robin Cook, brytyjski polityk. I dodaje: "Przywilej wzajemnego zaufania wiąże nas tak samo, jak związana z tym wzajemna znajomość naszych słabych stron".

Marnym przyjacielem jest ten, kto nie potrafi dotrzymać powierzonego mu sekretu. Kwintus Horacjusz powiada: "Kto obmawia nieobecnego przyjaciela - to czarny charakter, tego strzeż się, Rzymianinie". Parafrazując litanijne wezwanie, przysłowie mówi: "Od niedyskretnego przyjaciela, wybaw nas, Panie".

Szczerość w przyjaźni nie prowadzi jednak do ekshibicjonistycznych wyznań. Przyjaźń respektuje prawo do własnych sekretów serca. W razie potrzeby przyjaciele nie obawiają się odsłonić rąbka tajemnic swoich serc. "Przyjaźń łagodzi niepowodzenia przez udział i wspólne przeżywanie" - powiada przysłowie łacińskie.

Więcej  w książce: Przewodnik po przyjaźni - Józef Augustyn SJ

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przyjaciele powinni słuchać się nawzajem
Komentarze (3)
C
czyżby?
16 kwietnia 2013, 20:33
ŚW. AMBROŻY: 1. "mieć kogoś (...) kogo możesz uczynić współuczestnikiem swoich intymności" PISMO ŚWIĘTE: 2. "Jadni drugich brzemiona noście" versus: MODNA WSPÓŁCZESNA PSYCHOLOGIZUJĄCA NAUKA "CHRZEŚCIJAŃSKA", CORAZ SZERZEJ PLENIĄCA SIĘ W DZIEJSZYM KOŚCIELE, A PRZEZ JEZUITÓW CHYBA  SZCZEGÓLNIE ULUBIONA: 1. Szczerość w przyjaźni nie prowadzi jednak do ekshibicjonistycznych wyznań 2. ...trzeba jednak bardzo uważać, aby nie obarczać go zbytnio własnymi problemami i ciężarami życia...      ...każdy sam ostatecznie dźwiga własny los...
J
janik
15 kwietnia 2013, 01:43
a pewnie i jeszcze w pewnym sensie poświęcać się jak trzeba no właśnie a kto z Was dałby radę zrobić coś takiego dla swojego przyjaciela w środku nocy? https://www.youtube.com/watch?feature=pla<x>yer_detailpage&v=feQXgv_BHGs
:
:)
13 kwietnia 2013, 10:40
Swiete slowa: "Od niedyskretnego przyjaciela wybw nas/mnie Panie". A co zrobic gdy sie okaze, ze to prosba po fakcie?