Sprawdź, czy jesteś uzależniony od alkoholu

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od alkoholu
(fot. shutterstock.com)
parpa.pl / slo

Istnieje wiele testów oraz kwestionariuszy pomocnych w diagnozie uzależnienia od alkoholu. Wybraliśmy najkrótszy - test CAGE.  Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problemy z alkoholem - zrób ten  test.

Test CAGE (ang. klatka) jest bardzo krótkim testem. Jego wypełnienie zajmuje minutę. Nazwa testu pochodzi od pierwszych liter najważniejszych słów w pytaniach, w wersji angielskiej: Cut - redukować, Angry - zły, Guilty - winny, Empty - pusty.

Pamiętaj! Test nie może być w pełni wiarygodnym narzędziem diagnostycznym. Jego wyniki zależą w dużej mierze od absolutnej szczerości i otwartości osoby wykonującej test.

TEST CAGE

1. Czy zdarzyły się w Pana/Pani życiu takie okresy, kiedy odczuwał(-a) Pan/Pani konieczność ograniczenia swego picia?
2. Czy zdarzało się, że różne osoby z Pana/Pani otoczenia denerwowały Pana/Panią uwagami na temat Pana/Pani picia?
3. Czy zdarzyło się, że odczuwał(-a) Pan/Pani wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?
4. Czy zdarzało się Panu/Pani, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia nerwów lub postawienia się na nogi (picie na pusty żołądek)?

Jedna odpowiedź twierdząca świadczy o podejrzeniu problemów alkoholowych, natomiast dwie lub więcej odpowiedzi na "TAK" sugerują prawdopodobieństwo poważnych problemów alkoholowych.

Test CAGE nie wystarcza, by postawić diagnozę uzależnienia od alkoholu. Według badań statystycznych, wskaźnik trafności testu waha się w granicach ponad 60%, dlatego wyniki powinny być uzupełnione o pytania dotyczące ilości wypijanego alkoholu, problemów z kontrolą częstotliwości picia, zjawiska tolerancji i ewentualnych objawów abstynencyjnych w czasie odstawienia lub ograniczenia spożycia napojów alkoholowych.

***

Powyższy artykuł jest częścią wydania specjalnego deon.pl/walentynki. Chcemy pokazać, że widzimy tych, którym jest trudno. Są dla nas ważni. Dlatego wspólnym elementem wszystkich naszych publikacji będzie hasztag #widzecie.

Jeśli zdecydujesz podzielić się własną historią, opinią, albo wyrazić swoją solidarność, będziemy zobowiązani za wykorzystanie #widzecie w swoich aktywnościach na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sprawdź, czy jesteś uzależniony od alkoholu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.