Postanowienia noworoczne. Co zrobić, aby w nich wytrwać?

Postanowienia noworoczne. Co zrobić, aby w nich wytrwać?
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
dm

Prawie 90 proc. osób, które planowały wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych, nie jest w stanie wprowadzić ich w życie. Oto kilka podpowiedzi, które mogą to ułatwić.

Lista 

Pomocne we wprowadzaniu postanowień noworocznych jest ich spisanie. Kiedy coś jest napisane, zwiększa się nasza świadomość. Lista tego, co chcemy zmienić, może być pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian w Nowym Roku. Powinna być realistyczna i zrobiona tak, by postanowienia nie stały się dodatkowym obciążeniem, ale krokiem do wolności. Lista nie powinna być zbyt długa, bo trudniej będzie nam, przytłoczonym wymaganiami, zmienić cokolwiek. Powinna być raczej rozsądna, czyli tylko najważniejsze rzeczy i tylko, to co wykonalne.

DEON.PL POLECAPrecyzyjne ustawianie priorytetów 

Dobrze jest ustalić hierarchię swoich działań. To, co dla nas najważniejsze i to, co mniej ważne. Ważne, by mierzyć siły na zamiary. Jeśli ktoś postanowi np. schudnąć, pewnie będzie potrzebował wiele determinacji i wiele czasu. Jeśli ktoś planuje uczyć się np. nowego języka, musi pamiętać, że to zajmie czas, więc także i tu potrzeba będzie rozciągnięcia w cierpliwości. Branie na siebie za dużo w krótkim czasie, wywoła tylko wewnętrzną presję i być może zamiast coś zmienić, pozostaniemy z niczym i w dodatku sfrustrowani. 

Docenienie drobnych zmian

Najpierw małe rzeczy, a potem te większe. Wiadomo, że wytrwanie w postanowieniach noworocznych nie jest rzeczą prostą. Dlatego na początku warto zacząć od małych zmian, które przyniosą nam radość. Warto zauważyć to i docenić siebie za wytrwałość. 

Wsparcie innych 

Szukaj wsparcia u bliskich. Na polu bitwy, nie warto zostawać samemu. Jeśli chcesz np. rzucić palenie, warto porozmawiać o tym z kimś, kto rozumie, jak trudne jest to wyzwanie. Być może ty również będziesz mógł pomóc komuś wytrwać w jego postanowieniach. 

Nowe rzeczy potrzebują czasu

Każda zmiana potrzebuje czasu, podobnie jak nowe nawyki. Zmiany często przychodzą powoli i  wymagają od nas wewnętrznej uważności i czasami ułożenia sobie w głowie nowych sposób postepowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Zdrowe nawyki przez cały rok!

Na początku każdego roku nie brakuje inspiracji i pomysłów, jednak z każdym dniem bywa trudniej, a w natłoku obowiązków czy spraw nawet zdrowie schodzi na drugi plan.

Z pomocą przychodzi...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Postanowienia noworoczne. Co zrobić, aby w nich wytrwać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.