Co widzi schizofrenik? Zobacz świat jego oczami

(fot. shutterstock.com)
Ludwika Tomala

Każdy słyszy w głowie swój wewnętrzny głos. Jednak osoby z omamami słuchowymi w schizofrenii uznają go za głos kogoś obcego. O psychologicznych uwarunkowaniach halucynacji opowiada dr Łukasz Gawęda.

- Na schizofrenię cierpi 1 proc. społeczeństwa. Ponad trzy czwarte z tych osób doświadcza w pewnym okresie choroby halucynacji słuchowych czy wzrokowych - mówi w rozmowie z PAP psycholog dr Łukasz Gawęda z II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu SWPS. W swoich badaniach naukowiec skupia się zwłaszcza na halucynacjach słuchowych.

- Są chorzy, które słyszą piski, trzaski, szumy. Najczęściej jednak tym, co się słyszy w omamach, są głosy - opowiada w rozmowie z PAP naukowiec.

Zaznacza, że ma to związek z funkcjonowaniem mózgu. Każdy człowiek w głowie odbiera swój wewnętrzny głos. Dzięki niemu możemy np. mówić sobie, co powinniśmy zaraz zrobić, komentujemy to, co się dzieje i przypominamy, co się zdarzyło.

DEON.PL POLECA

- To jest nasz dialog z samym sobą - zaznacza dr Gawęda. Przyznaje jednak, że osoby ze schizofrenią uważają, że ich wewnętrzny głos nie pochodzi z nich samych.

- Kiedy nasz umysł funkcjonuje sprawnie, nie zastanawiamy się nad tym, czy myśli w głowie są nasze czy nie nasze. Oczywiste jest dla nas, że to my jesteśmy ich autorami. Ale niektóre stany uczą nas, że to nie jest takie oczywiste. Mózg wykonuje cały czas złożoną operację - musi różnicować w jakiś sposób, czy to, co odbiera, to wyobrażenie czy rzeczywistość. A pacjenci w schizofrenii mylą produkowane przez siebie czynności i słowa z tymi, które pochodzą z zewnątrz. Inaczej mówiąc, znacznie częściej mają trudności w rozpoznaniu wyobrażeń, jako wyobrażeń. Mają wrażenie, że to, co wyobrażane dzieje się rzeczywiście - zaznacza psycholog.

Przyznaje, że czasem każdy mówi sobie w głowie rzeczy, które nie są przyjemne, np. "Wziąłbym go i rozszarpał!". Osoby ze schizofrenią czasem tak bardzo nie chcą przyznać, że to ich własny głos, że uznają ten głos za dochodzący z zewnątrz. Niestety jednocześnie osoby chore nie mają nad tym kontroli.

Badacz podkreśla, że chorzy pochodzenie głosów mogą różnie wyjaśniać. Niektórzy sądzą, że mówi do nich mafia z Moskwy. Innym wydaje się, że mówi do nich sąsiad przez ścianę. Niektórzy uważają, że ktoś przesyła im myśli przez nadajnik radiowy. A czasem ludzie są pewni, że słyszą głos Boga lub szatana. Mechanizm słyszenia halucynacji jest podobny, ale różne są przekonania co do pochodzenia tych głosów. Najprawdopodobniej znaczenie ma tutaj historia życia pacjentów, ich doświadczenia, związki z innymi i przekonania na temat ludzi i siebie w ogóle - zaznacza badacz.

Dr Gawęda opisuje, że czasem głosy są tak silne, że chorzy nie mogą się im przeciwstawić. - Taki stan psychotyczny często wymaga hospitalizacji i leczenia farmakologicznego. Jednak coraz więcej podkreśla się również znaczenie psychoterapii w leczeniu halucynacji i schizofrenii w ogóle - zaznacza psycholog. Przyznaje jednak, że niektóre osoby ze schizofrenią słyszą głosy, ale umieją sobie z nimi radzić i zachowują się zwyczajnie.

Psycholog dodaje, że jest też grupa osób zdrowych, która nie spełnia kryteriów zaburzeń psychicznych, słysząca w głowie głosy. Z badań przeprowadzanych w Holandii wynikło, że dotyczy to aż 5 proc. społeczeństwa. Osoby te nie mają trudności z funkcjonowaniem i nie odczuwają z powodu głosów dyskomfortu, dlatego nie spełniają kryteriów zaburzeń. - Zdarza się np. że ktoś po stracie bliskiego słyszy, jak ta osoba mówi. Nazywam to fantomem psychologicznym. To zjawisko trochę podobne do bólów fantomowych, które pojawiają się po amputacji kończyny, kiedy ucięta kończyna zdaje się boleć. A to przez to, że w mózgu jest jeszcze jej reprezentacja. Często słyszany głos pełni ważną, psychologiczną rolę w radzeniu sobie z trudną rzeczywistością straty czy innych, najczęściej trudnych, sytuacji życiowych - porównuje psycholog.

Neuropsycholodzy omamy słuchowe wyjaśniać mogą pobudzeniem kory słuchowej. - Wiemy, że jak kora słuchowa jest pobudzona, zaczyna produkować doświadczenia słuchowe. Czasem - na razie nie wiemy dlaczego - ta część mózgu pobudza się spontanicznie. Oznacza to, że bez odpowiednich dźwięków, słów z otoczenia możemy słyszeć głosy - mówi psycholog i zapewnia, że zdrowa osoba zaczęłaby słyszeć głosy lub dźwięki, gdyby wszczepiło się jej odpowiednią elektrodę do kory słuchowej. Pobudzenie pierwszorzędowej kory słuchowej sprawiłoby, że osoba ta słyszałaby trzaski i szumy, a przy pobudzeniu drugorzędowej kory słuchowej - bardziej złożone wrażenia słuchowe, np. głosy.

Złudzenia słuchowe wynikać mogą z naszych oczekiwań i z procesów uwagowych, za które odpowiada kora czołowa, silnie powiązana z korą słuchową.

- Kiedy czekamy na telefon od kogoś, czasem jesteśmy przekonani, że rzeczywiście go słyszymy. Upraszczając, to kora czołowa wysyła sygnał do kory słuchowej, żeby przygotować się na bodziec, a kora słuchowa zwiększa pobudliwość. Stąd dziwne doświadczenia. U pacjentów ze schizofrenią jest podobnie. Oni często czekają na głosy. Mają przekonanie, że ktoś o nich rozmawia, nasłuchują i zaczynają słyszeć głosy. Dlatego znaczenie ma psychoterapia, która pozwala zmienić nastawienie do głosów i niejako przeformułować z nim relację na mniej zagrażającą - opowiada psycholog.

W Polsce schizofrenię leczy się przede wszystkim farmakologicznie, zakładając, że przyczyną choroby są zmiany biologiczne w funkcjonowaniu mózgu.

- Tymczasem coraz więcej badań pokazuje, że w rozwoju schizofrenii istotne są mechanizmy psychologiczne - przyznaje badacz i zaznacza, że już wykazano, że na rozwój schizofrenii bardziej narażone są osoby z doświadczeniem traumy wczesnodziecięcej, która ma wpływ na funkcjonowanie poznawcze i funkcjonowanie mózgu.

- Musimy rozumieć schizofrenię nie jako jedynie zaburzenie biologiczne, ale jako zjawisko złożone - bio-psycho-społeczne. Kształtujące się relacje z ludźmi, nasze doświadczenia (traumy) mają znaczenie dla kształtowania naszego obrazu świata. Relacje z ludźmi i doświadczenia życiowe wpływają również na rozwój mózgu. Jeśli na którymkolwiek etapie dochodzi do poważnych trudności, może dochodzić do załamania psychicznego - dodaje.

Psycholog wyjaśnia, że rodzaj przeżytej traumy ma nawet związek z objawami towarzyszącymi schizofrenii. - W spektakularnych badaniach sprzed dwóch lat z Wielkiej Brytanii pokazano, że wykorzystanie seksualne jest szczególnie związane z pojawianiem się w schizofrenii omamów. A trauma taka jak mobbing szkolny, prześladowanie przez rówieśników - ma większy związek z urojeniami - streszcza dr Gawęda.

Badacz wychodzi z założenia, że w łagodzeniu objawów schizofrenii pomóc może psychoterapia.

- Podczas niej staramy się np. przekonać pacjentów z omamami, że to, co słyszą w głowie, to ich własne głosy i że można nad nimi zapanować, bo to tylko wewnętrzna mowa, którą przecież wszyscy się posługujemy. Chcemy uczyć pacjentów, jak różnicować wyobrażenia od rzeczywistości - opowiada naukowiec. Terapeuta wspólnie z chorym zastanawia się, skąd mogą pochodzić głosy, skoro nie ma nikogo wokół. Pacjent stopniowo podczas terapii nabywa więc kontroli nad tym głosem.

Dr Gawęda jest autorem polskiej wersji treningu metapoznawczego dla osób ze schizofrenią, który jest już stosowany w różnych ośrodkach na terenie trzech województw.

- Sprawdzamy, w jaki sposób ludzie myślą, jakie mogą być zniekształcenia myślenia i jak te zniekształcenia mogą być podłożem objawów - opowiada psycholog. Wyjaśnia, że podczas terapii pacjentów uczy się nie tylko tego, jak radzić sobie z omamami, ale i z urojeniami czy myślami prześladowczymi.

- Pacjenci ze schizofrenią często stosują przeskok do konkluzji. Kiedy więc np. wchodzą do tramwaju, od razu są przekonani, że wszyscy są przeciw nim. Uczmy pacjentów, że wyciąganie pochopnych wniosków ma konsekwencje w postaci ogromnego lęku, obaw, niewychodzenia z domu. Pokazaliśmy, że dzięki naszej terapii możliwe jest zmniejszanie nasilenia objawów i poprawienie świadomości pacjentów na temat choroby - opowiada rozmówca PAP.

Dr Gawęda prowadzi też badania nad tym, czy osoby chorujące na schizofrenię mogą mylić wyobrażenia z rzeczywistością. Aby to zbadać, psycholog we współpracy z kliniką w Hamburgu przeprowadzał eksperyment psychologiczny: badanych proszono o wyobrażenie sobie, że wykonują prostą czynność - np. unoszą ręce do góry. Po 10 minutach pytano, czy osoby uniosły ręce do góry czy tylko to sobie wyobraziły.

- Okazuje się, że osoby ze schizofrenią mają trudność różnicowania tego, co wyobrażone od tego, co rzeczywiste - zaznacza naukowiec. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy mylenie wyobrażeń z rzeczywistością ma związek przyczynowo-skutkowy z rozwojem schizofrenii. Psycholog chciałby to sprawdzić w swoich dalszych pracach. Obecnie prowadzi badania, które pozwolą zrozumieć udział mózgu w trudnościach różnicowania wyobrażeń od rzeczywistości w schizofrenii za pomocą rezonansu magnetycznego. Interesuje się również znaczeniem wczesnodziecięcej traumy w omawianych trudnościach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co widzi schizofrenik? Zobacz świat jego oczami
Komentarze (8)
MP
Magdalena Pejas
17 maja 2024, 03:27
dlaczego przy budzeniu się rano słyszę jakieś piski dziecięce z głowy
PE
~Private Eyes
20 maja 2023, 07:01
Oczy prywatne.
MA
~MAREK ANTOS
15 marca 2022, 22:43
Ma pan racje gdyby lekarze zamiast negować fakt słyszenia przez tyle osób głosu zewnętrznego zbadali fizycznie przestrzeń szczególnie na zewnątrz głowy wykryli by dawno zjawisko które wytwarza ten głos i reszte zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Na przykład co pobudza do aktywności kore mózgową bez badania na zewnątrz organizmu posiadając tak dokładną podpowiedż jak głos zewnętrzny gdzie znajduje się przyczyna tych zaburzeń . Myślenie bez tego badania zewnętrznego nie da wykryć przyczyny czyli zjawiska zewnętrznego tych i bardzo wielu innych zaburzeń . Ten głos informuje gdzie szukać fizycznie tej przyczyczyny którą jest zjawisko energetyczne które można obejrzeć na fotografii Kirlianowskiej . Jest to zjawisko które wytwarza prąd elektryczny nawet w powietrzu na ubraniu są osoby które kopią prądem a nie wiedzą dlaczego tym bardziej to coś może wytwarzać impulsy elektryczne w organiżmie na zewnątrz którego istnieje . Miłego dnia .
DN
Damian Nieznalski
2 marca 2022, 22:58
Gdyby lekarz sam doświadczył efekty schizofrenii paranoidalnej to by lepiej rozumiał, a tak guzik wie np o głosach w głowie, bo to że posługujemy wewnętrzną mową to nie znaczy że te "głosy" są akurat tą mową wewnętrzną. Doświadczyłem tych "głosów" i wiem że to coś innego od wewnętrznej własnej mowy, lecz jest to podobne zjawisko tylko że te "głosy" typu dialog są wykreowane nie przez naszą świadomość a jakby pochodziły od innego bytu ego, poprostu są generowane w podobny sposób tak jak wewnętrzna mowa.
HK
~huhu kompetencje
22 marca 2022, 19:47
Zgadza się. Może jeśli kiedyś doświadczy, to zacznie się na poważnie zastanawiać, co jest przyczyną.
MA
~marek antos
7 listopada 2021, 14:11
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę , że artykuł ma tytuł Co widzi schizofrenik . Zobacz świat jego oczami . Pan doktor nie jest schizofrenikiem więc nie wie jak to jest. To jest wersja osoby która nie przeżyła tego więc nie wie jak to jest tym bardziej że widzę że lekarze nie lubią słuchać a wymusząć nawet krzykiem że należy postępować jak karzą uważają że wiedzą lepiej a tak nie jest nie zadają pytań jak wygląda przebieg tego zdarzenia a jak się próbuje coś powiedzieć to mówią że to urojenie a druga osoba nie może wiedzieć co się dzieje w mózgu innej. Tak postępuje cała psychiatria i dlatego nie może wykryć przyczyny tych zaburzeń a pacjenci mówią że słyszą głos zewnętrzny ale ich się nie słucha a gdyby wysłuchano dawno byśmy wykryli przyczynę tych zaburzeń.Miłego Dnia. Marek Antos.
MA
~MAREK ANTOS
6 listopada 2021, 22:13
mój komentarz pan doktor się myli ja słysze ten głos ponad 13 lat i wiem że mam doczynienia ze zjawiskiem fizycznym które go wytwarza . twierdzenie że ponad 50 milionów ludzi się myli bo ma urojenie uniemożliwia wykrycie przyczyny tego zaburzenia i wielu innych w naszym organizmie . prosze obejrzeć fotografie kirlianowska tam widać nie zbadaną fizycznie anomalie która wytwarza ten fizyczny fakt w głowie lub na zewnątrz człowieka a nikt nie prowadzi badań fizycznych na zewnątrz organizmu człowieka gdzie jest rzeczywista fizyczna przyczyna wielu zaburzeń w zdrowiu ludzi.
CX
~czloax x
19 września 2020, 23:57
I dodam jeszcze, że dawno temu słyszałem znacznie ciekawszą opowieść z przeżyć schizofreniczki (z drugiej ręki). Mowa tam była o wszechobecnych znakach (tyle pamiętam z tej opowieści) ale była to opowieść zapierająca dech w piersiach i niezwykle barwna.