Czy otyły człowiek jest leniwy i niechlujny?

Metastereotyp to przeświadczenie odnośnie do ocen innych ludzi na ich temat (fot. by Let Ideas Compete / flickr.com)
slo

Stereotyp to sposób postrzegania rzeczywistości odnoszący się do rzeczy lub osób. Badania dotyczące stereotypu osób z zaburzeniami wagi prowadzone są przez wiele ośrodków naukowych.

Jednym z nich jest Uniwersytet Opolski. Stereotyp można rozumieć jako funkcjonujący w świadomości społecznej, skrótowy, uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz osób, grup społecznych lub instytucji. Często wyobrażenie to, zbudowane na niepełnej lub fałszywej wiedzy, utrwalone zostaje przez tradycję i nie ulega zmianom.

Zespół naukowców, w składzie Małgorzata Szarzyńska, dr Alicja Głębocka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Barbara Schwaner-Heitmann z Universit˝t Flensburg w Niemczech, przeprowadził badania nad stereotypem osób z nadwagą i otyłością.

- Otyłość staje się obecnie poważnym problemem społecznym. W niektórych krajach ponad 30 proc. osób cierpi na tę chorobę - wyjaśniają naukowcy. - Niektóre badania wskazują, że jest ona drugą po paleniu papierosów, przyczyna zgonów w krajach zachodnich.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślają badaczki, otyłość ma wymiar nie tylko medyczny, lecz również psychologiczny. Szczególnie wyraźnie widać to w przekonaniach, które pojawiają się w stosunku do osób z namiarem masy ciała.

- Generalnie wyróżnia się stereotyp negatywny i pozytywny. Negatywny stereotyp osoby otyłej obejmuje takie cechy, jak leniwy, pobłażający sobie, pozbawiony zdolności samokontroli, niechlujny - zwracają uwagę badaczki. - W stereotypie pozytywnym przeważają takie charakterystyki, jak ciepły, serdeczny, miły przyjacielski.

Badania nad psychologicznymi aspektami otyłości wskazują, że pewne stałe przekonania obecne są również w samoocenach. Tym samym mogą wpływać na emocjonalne i psychiczne funkcjonowanie osób dotkniętych tym schorzeniem.

- W większości prowadzonych badań udało się potwierdzić tendencje do przeżywania stanów obniżonego nastroju, a w niektórych także niską samoocenę w wybranych aspektach - stwierdziły badaczki.

Z tego względu w ocenie zespołu naukowego warto badać współzależność między autostereotypem, heterostereotypem a metastereotypem osób otyłych. Według aktualnych wytycznych autostereotyp to opis własnej osoby, heterostereoptyp to charakterystyka otyłych dokonywana przez otoczenie. A metastereotyp to przeświadczenie odnośnie do ocen innych ludzi na ich temat.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy otyły człowiek jest leniwy i niechlujny?
Komentarze (8)
A
ala
9 czerwca 2014, 15:08
Nie do końca jest to prawda, na pewno mają gorszą reakcję, każdy tak na prawdę może kontrolować swoją wage. Wykluczam oczywiścnie chorobe, to wszysto zależy od naszej motywacji do działania. Na chudzianka.pl jest kilka prostych porad w jaki spsoób można zacząć przygodę z odchudzaniem.
F
fg
19 marca 2013, 11:49
Prawdą jest że za dużo jemy. A w Afryce nie mają. Nie jest to smieszne mimo, że może ktos się usmiechnął...
S
Sowa
7 sierpnia 2010, 17:08
Skąd się biorą takie niechlujne tytuły artykułów? Czy one okreśłają ich autorów? Otyłość, nie jest ani niechlujna, ani leniwa, po prostu jest. Są ludzie, którzy rzeczywiście dużo jedzą, i mówi się o nich "dobroduszni" na przykład. Większość otyłych ludzi to chorzy na przewlekłe choroby; tyje się również od lekarstw.
E
ess
7 sierpnia 2010, 16:13
Dlaczego zaraz niechlujny? Nie lubię steotypów, one wyrządzają krzywdę. Kamelio,no wlasnie w artykule napisano, ze to stereotyp. Nie zrozumialas? Musisz czytac uwaznie. Jezeli chcesz sie wypowiedziec to pomysl, zeby bylo cos nowego a nieto, co juz wiemy...
A
asia
7 sierpnia 2010, 01:08
Tak, przykład szczynukowa i jego spaionej PO=łowicy jest najlepszym!!!!!!!!!!!!
J
Jago
6 sierpnia 2010, 20:05
Cóż...niedługo znowu niebieskoocy blondyni z wąskim czołem znów będą uważani za wzór piękna (aby inaczej nie napisać, a bruneci, rudzi, otyli, zezowaci itd zasilą rzeszę (hmmm) undermenschów) Jazming w 100 procentach się zgadzam :)
jazmig jazmig
6 sierpnia 2010, 19:30
Nie ma ludzi otyłych. Ci, któych się tak określa, to po prostu ludzie zbyt niscy, jak na swoją wagę.
M
marzycielka
6 sierpnia 2010, 16:23
Napisano, że otyłość: "Niektóre badania wskazują, że jest ona drugą po paleniu papierosów, przyczyna zgonów w krajach zachodnich". I jak to wytłumaczyć niektórym otyłym ciociom które na przyjęciu na widok normalnej sylwetki i umiarkowanej porcji na talerzu mówią: "jakaś ty chuda, pewnie chora, czemu nie jesz, zjedz coś jeszcze" ;)