Storczyki potrafią przybierać najdziwniejsze kształty, bardzo odmienne od znanych z kwiaciarni. Wymagają one nie tylko specyficznych warunków, ale też starannej opieki i wielkiej cierpliwości. Wilgotność powietrza i podłoża, temperatura i właściwe oświetlenie to główne czynniki wpływające na sukcesy w hodowli storczyków.
W naturze o tych parametrach decydują klimat i siedlisko rośliny. Aby dobrać odpowiednie warunki dla posiadanych storczyków warto dowiedzieć się jak wygląda ich naturalne środowisko. Będzie się ono różnić ze względu na gatunek rośliny, a tych występuje ogromna liczba. Storczyki rosną bowiem niemal na całym świecie. Spotyka się je zarówno w tropikalnych amazońskich dżunglach jak i w obszarach subarktycznych. Wyróżnia się ponad 30 tysięcy rodzajów, ale wiele z nich należy do rzadkich i zagrożonych wyginięciem.
Ziemia i powietrze
Większość storczyków hodowanych w domach to gatunki epifityczne. Trzymane w donicach spotykają się z nietypowymi dla siebie warunkami, gdyż w naturze rosną na pniach drzew, często wysoko nad ziemią. Takie usytuowanie w naturalnym środowisku sprawia, że roślina jest przystosowana do znoszenia obfitych opadów deszczu, ale też przywykła do szybkiego przesychania na wietrze. W konsekwencji nadmiar wody w donicy jest dla niej bardziej szkodliwy niż niedomiar. Jeśli decydujemy się na uprawę epifita w doniczce należy zapewnić mu lekkie, przepuszczalne podłoże i podlewać na tyle rzadko, by korzenie zdążyły przeschnąć. Nawet te storczyki, które w naturalnych warunkach rosną w ziemi, nie tolerują nadmiaru wody. Ich korzenie muszą mieć zapewniony stały dopływ powietrza dlatego konieczne jest dobranie właściwego podłoża. Odpowiedniemu nawilżaniu ziemi musi towarzyszyć duża wilgotność powietrza. Storczyki najczęściej hodowane w domach pochodzą z tropików, więc w zależności od gatunku będzie to 50 - 90%.
W większości mieszkań centralne ogrzewanie bardzo wysusza powietrze, ale hodowcy storczyków i na to znaleźli sposób. Wystarczy postawić dużą kuwetę fotograficzną i wypełnić kilkucentymetrową warstwą żwirku czy keramzytu, który następnie należy nasączyć wodą. Doniczki z roślinami ustawia się na żwirku tak, by woda nie sięgała do doniczki. Duża powierzchnia żwirku zapewni spore parowanie i podniesie wilgotność powietrza wokół roślin. Na rynku dostępne są też elektryczne nawilżacze powietrza, ale ich zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Większość storczyków lubi wysoką temperaturę, ale także tutaj istnieje podział pożądanych temperatur ze względu na gatunek. Warto pamiętać, że temperatura w nocy powinna być o 3-5°C niższa niż w dzień.
Ustawić w świetle
Przyjmuje się, że większość storczyków potrzebuje jasnego, rozproszonego światła jednak i tak obiegowa opinia jest pewnym uproszczeniem. Gatunki storczyków, które rosną w tropikalnych lasach przyzwyczajone są do przebywania w cieniu - nadmiar słońca byłby dla nich zabójczy. Z kolei te gatunki, które rozkwitają na otwartej przestrzeni, w miejscu ocenionym nie miałyby szans na wzrost. Zatem przy ustawieniu donicy z rośliną trzeba zasięgnąć informacji czy wybraliśmy gatunek światłolubny czy cieniolubny. To, czy światło jest odpowiednie, na ogół można poznać po wyglądzie rośliny. Storczyki, narażone na zbyt silne oświetlenie mają liście wyblakłe, niekiedy nawet pożółkłe. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się brązowe plamy poparzeń. Natomiast te, które otrzymują światła za mało mają zahamowany wzrost i kwitnienie, a jeśli kwitną to kwiaty są nieliczne i słabo wybarwione. Światło dzienne można zastąpić sztucznym. Ocenia się, że powinno być ono włączone od 14 do 16 godzin dziennie przy czym w okresach spoczynku czas ten należy skrócić do 12 godzin, gdyż inaczej storczyki nie będą kwitły.
Skomentuj artykuł