Toksyczne relacje to zła inwestycja. ...uciekaj, gdy tylko zobaczysz te oznaki

Toksyczne relacje to zła inwestycja. ...uciekaj, gdy tylko zobaczysz te oznaki
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
psychologytoday.com/dm

Każdy, kto doświadczył toksycznego związku, zgodzi się, że nie jest to mądra inwestycja. Wyczerpuje i szkodzi, a mimo wszystko wiele osób płynie dalej, mając nadzieje na zmianę. Innymi słowy, nadal inwestujemy, mimo że pojawiają się oznaki utraty kapitału - czytamy na psychologytoday.com. 

Rozpoznanie, że jest się w toksycznym związku, może być trudne. Toksyczność może być różna, czasami przypomina tsunami, a innym razem małą kroplówkę. Obydwa schematy mogą wyrządzić znaczne szkody - jedno szybko, drugie stopniowo przez lata - czytamy.

DEON.PL POLECA
Relacje są złożone i wymagają pracy. Wymagają komunikacji, kompromisu, wrażliwości i wysiłku. Jeśli związek stale wywołuje u nas negatywne emocje, dobrze jest się przyjrzeć bliżej sytuacji, w której się znajdujemy.

Jak podano, toksyczne relacje często charakteryzują się manipulacją emocjonalną, złym zachowaniem lub zaniedbaniem jednej ze storn znajomości. Transparentność może być tu trudna do osiągnięcia, przez co może być trudniej zakończyć taką relację. Czasami osoba, która jest manipulowana może mieć poczucie, że nigdy nie zakończy takiej znajomości.

Zakończenie toksycznej relacji jest możliwie

Jednak niezwykle ważne jest, aby uświadomić sobie, że posiadamy zdolność do zakończenia takiej toksycznej sytuacji czy znajomości. Należy uświadomić sobie też  to, że mamy siłę rozpocząć dobre, normalne życie. Innymi słowy, w takiej sytuacji dokonać innej inwestycji.

Uwolnienie się z okowów toksycznej więzi może być trudnym zadaniem, często wymagającym poświęceń. Osoby wyplątujące się z takich relacji często znajdują się na rozdrożu, musząc zdystansować się od znaczącej wówczas w życiu osoby, którą może być również członek rodziny, partner albo osoba społecznie poważana.

Oto kilka wskazówek, które pomogą uwolnić się od toksycznego związku.

Odwracanie kota ogonem

 ...uciekaj, gdy tylko je zobaczysz. Odwracanie kota ogonem, czyli gaslighting to forma manipulacji, podczas której osoba manipulująca wypacza rzeczywistość tak bardzo, że ludzie zaczynają kwestionować swoje doświadczenia i twój osąd rzeczywistości.

Zasadniczo prowadzi to do zakwestionowania tego, czego było się świadkiem, o czym się słyszało, pamiętało lub czuło. Najczęściej ma to miejsce w związkach, gdzie miesza się zaufanie z dużą manipulacją.

Ta potężna forma manipulacji to również kontrola, która może sprawić, że czujemy się zakłopotani i niespokojni, co często powoduje wątpliwości do własnego zdrowia psychicznego - to skutki manipulacji.

Porozmawiaj z kimś, komu ufasz o swojej sytuacji

Jasne postrzeganie rzeczy i rzeczywistości w toksycznym związku może być trudne. W takiej sytuacji należy poszukać wsparcia u zaufanego przyjaciela lub rodziny, którzy mogą przedstawić obiektywny punkt widzenia naszej sytuacji. Pomoże to uzyskać jasność myślenia i podejmować świadome decyzje. Wzmocni nas i zabierze poczucie beznadziei i osamotnienia w sytuacji, w której jesteśmy. Upewnij się, że tej osobie, z którą rozmawiasz leży na sercu Twoje dobro i stworzy bezpieczną przystań, w której możesz opowiedzieć o trudnej sytuacji - czytamy.

Planując wyjście z takiego związku, należy rozważyć czasami duże zmiany, jak przeprowadzka, zmiana pracy, danych kontaktowych.

Terapia

Jeśli nie możesz sobie poradzić z emocjonalnymi skutkami bycia w toksycznym związku, terapia może być nieocenionym wsparciem. Terapeuta może pomóc przepracować uczucia i rozwinąć zdrowe mechanizmy radzenia sobie.

Pomoże spojrzeć na sytuację w obiektywnym świetle. To wszystko da siłę, by zakończyć toksyczną sytuację.

Zespołu stresu pourazowego

Toksyczne relacje mogą mieć trwały wpływ na zdrowie psychiczne, nawet po zakończeniu związku.

PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, to stan, który może rozwinąć się po traumatycznym wydarzeniu. Dla wielu osób, które były w toksycznych związkach, doświadczane przez nie emocjonalne i psychiczne znęcanie się może być tak poważne, że ich stan spełnia kryteria zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Objawy mogą obejmować natrętne myśli i wspomnienia, unikanie ludzi i miejsc związanych z traumą, nadmierną czujność i skrajny niepokój.

Osoba, która doświadczyła toksycznego związku, powinna koniecznie zasięgnąć profesjonalnej pomocy, aby uporać się tym, co negatywnego wniosła w jej życie osoba, która była toksyczna.

psychologytoday.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Toksyczne relacje to zła inwestycja. ...uciekaj, gdy tylko zobaczysz te oznaki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.