Wczesna emerytura korzystna dla zdrowia

Emerytura była natomiast związana ze znaczną redukcją uczucia zmęczenia psychicznego (fot. garryknight / flickr.com)
slo

Przechodzenie na emeryturę od 55 roku życia korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne i nie zwiększa ryzyka poważnych schorzeń przewlekłych - wynika z badań, o których informuje pismo "British Medical Journal".

Przejście na emeryturę jest jedną z najważniejszych zmian w życiu człowieka, wpływającą na jego codzienną aktywność, relacje towarzyskie oraz dochody. Panuje też powszechne przekonanie, że emerytura może mieć istotne konsekwencje zdrowotne. Jednak, dotychczasowe badania naukowe nie dostarczyły jednoznacznych dowodów na ten temat. Niektóre sugerowały, że emerytura wpływa korzystnie na stan zdrowia, przynajmniej w niektórych grupach zawodowych, inne dowodziły, że jej skutki są negatywne, a jeszcze inne, że praktycznie ich nie ma.

Wyjaśnienie tego problemu jest o tyle istotne, że w większości rozwiniętych krajów obserwuje się ostatnio trend do podwyższania wieku emerytalnego.

Wszyscy badani przeszli na emeryturę ustawowo, a średnia wieku, w którym to zrobili wyniosła ok. 55 lat. Ma to związek z tym, że we Francji na emeryturę idzie się - zależnie od zawodu - między 55 a 60 rokiem życia, a niektóre osoby, jak pracownicy sektora publicznego mogą to zrobić o 3-5 lat wcześniej nie tracąc na wysokości świadczenia. Kobiety z trójką lub większą liczbą dzieci mogą otrzymać emeryturę już po 15 latach pracy.

DEON.PL POLECA

Do badań zaklasyfikowano tylko te osoby, które nie przeszły na emeryturę ze względów zdrowotnych. 80 proc. badanych stanowili panowie, większość osób miała współmałżonka - 89 proc., a 98 proc. odeszło na emeryturę między 50 a 60 rokiem życia. W analizie uwzględniono ich płeć, wiek i stan cywilny.

Ogólnie, najnowsza praca wskazuje, że emerytura wiąże się z ogólną poprawą samopoczucia i co ważne nie zwiększa ryzyka chorób przewlekłych. W dłuższej perspektywie, spadek zmęczenia powinien mieć wręcz pozytywny wpływ na stan zdrowia emerytów i obniżać częstość występowania wielu schorzeń, uważają naukowcy. Z dotychczasowych badań wynika bowiem, że zmęczenie może przyczyniać się do wzrostu ryzyka chorób serca i zgonu.

Badacze zaznaczają zarazem, że ich obserwacje mogą nie odnosić się do społeczeństw, w których na emeryturę przechodzi się w późniejszym wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wczesna emerytura korzystna dla zdrowia
Komentarze (3)
E
eMKa
18 stycznia 2012, 13:19
 Ja mam w rodzinie kobietę, która najpierw poszła na rentę (nic szczególnego,z  powodu migreny), mając 45 lat bodajże. PO 7  latach zmarł jej mąż, wiec przeszla na emeryture po nim. W sumie jest w  domu  prawie 20 lat, nie robi zywcem nic.  jedyne jej hobby to hipermarket. Nie czyta ksiazek,nie chodzi do kina, nie ma znajomych, w  kościele moze z  2 razy w m-cu jest. Płycizna totalna. Idzie do marketu 5-6 razyw  tygodniu i spędza tam 4-5 godz. codziennie! W tej duchocie i oglupiajacym hałasie!  Ją czas wolny zabija, nie potrafi się niczym konstruktywnym zająć ani nawet sprzataniem domu (od  30 lat kogos najmuje nawet do odkurzania).  A oharowana jest bardzo, urodziła az 1  dziecko.  Praca sprawia, ze człowiek mobilizuje się do wielu rzeczy, wychodzi do ludzi, ma jakis cel.  Nadmiar czasu wolnego powoduje takie same skutki jak przebywanie w więzieniu, jesli ktos jest na tyle plytki, ze nie umie skorzystać z dóbr współczesnych. Gdyby pracowala, miałaby jakiś cel.
A
AM
29 grudnia 2011, 21:22
Do BS_LEx: Na takie emerytury stać tych co dobrze gospodarują funduszami publicznymi, a nie wspomagają bogatszych od siebie i rozrzutnie żyją, budując wszystko najdrożej jak tylko się da. I Francja wcale nie miała dużego przyrostu naturalnego w ostatnich latach.
Bogusław Płoszajczak
29 grudnia 2011, 17:52
Kogo na to stać?