Wolontariusze seniorzy zaopiekują się noworodkami w poznańskim szpitalu

Wolontariusze seniorzy zaopiekują się noworodkami w poznańskim szpitalu
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Odpowiednio przygotowani i przeszkoleni seniorzy pomogą w opiekowaniu się noworodkami w poznańskim szpitalu im. F. Raszei. Celem projektu „Senior maluszka tuli” jest pomoc maluchom przebywającym na oddziale noworodkowym, ich rodzicom i pracownikom szpitala.

Opieka wolontariuszy nad dziećmi będzie się odbywać za zgodą rodziców i personelu medycznego.

Autorzy projektu przypomnieli, że nie zawsze rodzice noworodków mogą z nimi przebywać w szpitalu. Zdarza się, że najmłodsze dziecko jest wcześniakiem, a rodzice muszą opiekować się pozostałym rodzeństwem. Czasami mamy niedomagają po porodzie albo cała rodzina nowo narodzonego malucha mieszka poza Poznaniem.

- W takich sytuacjach nie da się uniknąć momentów, w których dziecko przebywa w samotności. Jej efektem może być wzrastający stres i poziom lęku, obniżenie układu odpornościowego, a także długofalowe konsekwencje, które mogą źle się odbić na rozwoju psychicznym noworodka - podali autorzy przedsięwzięcia.

DEON.PL POLECA

Przygotowanie przed wolontariatem

Seniorzy, którzy będą chcieli zaangażować się w wolontariat, muszą najpierw przejść odpowiednie szkolenie.

- Przed rozpoczęciem wolontariatu seniorzy będą musieli przejść nie tylko badania lekarskie, ale także praktykę pod okiem pielęgniarek lub położnych na Oddziale Noworodkowym w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei. Będą mieli również możliwość indywidualnych rozmów ze specjalistami - poinformowała dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania Magdalena Pietrusik-Adamska.

Po raz pierwszy opiekę nad noworodkami w ramach poznańskiego projektu „Senior maluszka tuli” wolontariusze sprawowali w 2019 roku. Chętni, którzy zgłosili się do projektu także wówczas musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP.

Wykwalifikowane położne wyjaśniły im, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać. Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.

Realizacja przedsięwzięcia jest efektem współpracy Miasta Poznania, Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei oraz realizatora zadania „Pelikan” - Towarzystwa Wspierania Chorych i Potrzebujących im. dra Kazimierza Hołogi.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Wolontariusze seniorzy zaopiekują się noworodkami w poznańskim szpitalu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.