Choroba dwubiegunowa ma dwie twarze

(fot. Bruno Girin / flickr.com)
slo

Choroba dwubiegunowa jest poważnym schorzeniem psychicznym, które może rujnować życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Jednak, wczesne jej wykrycie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i normalne życie - mówili eksperci we wtorek na konferencji prasowej.

Zorganizowało ją w Warszawie Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego, w tym roku pod hasłem "Zaburzenia afektywne dwubiegunowe".

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest często rozpoznawana późno, a jej łagodniejsze postacie są wręcz pomijane - podkreślali psychiatrzy.

Jak przypomniał prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, ChAD jest schorzeniem o dwóch twarzach. Charakteryzuje się cyklicznym występowaniem epizodów maniakalnych i depresyjnych, które mogą być przedzielone okresami bez objawów (okres remisji). W tzw. typie mieszanym radykalne zmiany nastroju zachodzą nawet w ciągu jednego dnia.

DEON.PL POLECA

- Na drugim biegunie choroby jest mania, która może przybierać różne postacie. Może objawiać się euforią, nadmierną radością, brakiem krytycyzmu, ale też mieć postać tzw. dysforyczną, którą charakteryzuje wrogość i agresja, czy psychotyczną, w której pojawiają się urojenia wielkościowe i prześladowcze, nadmierna podejrzliwość - tłumaczył prof. Heitzman.

Podczas epizodu manii ludzie mogą mieć nadmiernie dobry nastrój lub być zbytnio drażliwi, cechuje ich wówczas wzmożona aktywność, niepokój fizyczny, rozmowność i potrzeba mówienia, nasilona gonitwa myśli. Mogą tracić normalne zahamowania społeczne, co prowadzi nieraz do niestosownych zachowań, a w konsekwencji do upokorzenia. Osoby w manii ciągle zmieniają plany i aktywności, mają wysoką samoocenę, zachowują się bezceremonialne lub lekkomyślnie, np. wydają nierozsądnie pieniądze, stwarzają zagrożenie dla życia swojego i innych.

Mogą mieć wzmożone libido i molestować innych, bądź sami padać ofiarą przemocy seksualnej. Cechuje ich też zmniejszona potrzeba snu; zaniedbują się w jedzeniu i piciu, nie dbają o higienę. To wszystko zwiększa ryzyko śmierci z wycieńczenia, wymieniał psychiatra.

Istnieje jednak postać choroby, w której mania przybiera łagodniejszą postać - tzw. hipomanii, w której często trudno postawić diagnozę. Ludzie pracują wówczas normalnie, ale cechuje ich brak krytycyzmu wobec własnej osoby, są nadmiernie aktywni, podejmują nieodpowiedzialne zobowiązania finansowe - np. zaciągają kredyty, inwestuję w nieprzemyślany sposób, robią długi, ciągle wchodzą w konflikty z bliskimi, rozwodzą się nagle z błahego powodu i wchodzą w kolejny związek, rezygnują z pracy, nie mając innej w perspektywie.

To dlatego, np. w USA, w których zebrano na ten temat dane, na rozpoznanie czeka się od 3 do 10 lat od pierwszego epizodu ChAD, a 40-60 proc. chorych nie jest objęta leczeniem.

Nieleczenie schorzenia ma jednak poważne konsekwencje medyczne, społeczne, ekonomiczne, a także wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu pacjenta, podkreślił psychiatra. Osoby z ChAD 30 razy częściej podejmują próby samobójcze niż ludzie z ogólnej populacji i siedem razy częściej nadużywają substancji psychoaktywnych. - Z powodu ChAD cierpi zarówno sam pacjent, jak i jego rodzina. Cierpi też jego status ekonomiczny, a choroba prowadzi do degradacji społecznej - tłumaczył prof. Heitzman.

ChAD występuje w społeczeństwie z częstością od 1 proc. do 3 proc. Pierwszy epizod choroby najczęściej pojawia ok. 20. roku życia. Ryzyko nawrotów jest bardzo duże, blisko 100 procentowe.

Więcej na temat tego schorzenia oraz wydarzeń związanych z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Aktywnie Przeciw Depresji (http://www.depresja.org/).

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Choroba dwubiegunowa ma dwie twarze
Komentarze (11)
R.
rada ... po
27 marca 2012, 23:32
[url]http://www.tacyjakja.pl/depresja-chad.html[/url]
P.
po ... rada
27 marca 2012, 23:28
[url]www.tacyjakja.pl [/url]
L
lek
27 marca 2012, 23:23
Nie , to nie sacrum i profanum w jedym-mendoza2 i nie twój problem R. ChAD to może i "szufladka" dla ludzi normalnych duchowo, tylko cierpiących somatycznie.
R
ropuchae
27 marca 2012, 22:08
co za bzdury. Chad to zła praca mózgu, można to leczyc lekami, ale jest to choroba przewlekla. Polecam forum www.tacyjakja.pl
R
R
14 marca 2012, 17:24
oto dwie twarze mojej choroby: duchowość i żądza wysublimowana mistyka i wyuzdanie ze skłonnością do uzależnień FOR ~R ja nie boję się prawdy Albo rozpusta i pijaństwo biorą się z choroby.
27 lutego 2012, 19:11
oto dwie twarze mojej choroby: duchowość i żądza wysublimowana mistyka i wyuzdanie ze skłonnością do uzależnień FOR ~R ja nie boję się prawdy
24 lutego 2012, 13:46
owszem.
R
R
24 lutego 2012, 12:53
CHAD bierze się z rozpusty i pijaństwa.
24 lutego 2012, 09:45
polecam -PAT w Warszawie przepraszam ,chodzi o Kraków. PAT krakowski ma w swoich zbiorach tę pracę
24 lutego 2012, 09:42
korzystając z okazji m/am tylko jednego znajomego, który razem ze mną ma tę chorobę/chciałbym zaproponować moją pracę magisterską pisaną pod kierunkiem X. prof Jana Kowalskiego pt. Choroba afektywna Dwubiegunowa. Aspekt moralno - pastoralny. początkowo wskazałem inny tytuł : CHAD- zagrożenie czy szansa dla życia duchowego. został on jednak pominięty. ,,Rozprawiiłem się "tam z moją chorobą, przepracowałem ją i to stało się bazą lepszego życia w przyszłości. polecam -PAT w Warszawie albo na prośbę Częstochowa. 15 sierpnia 2012 minie 10 lat od zachorowania. Da się żyć!, można ,pomimo trudności " funkcjonować na czasem lepszym poziomie /DUCHOWYM/ niż przed chorobą. leki, regularne wizyty u psychiatry, prosta i skromna praca zapewniająca to co konieczne i coraz większa pogoda ducha. Jeśli ktoś chciałby więcej dowiedzieć się, zapytać służę. pozdrawiam dziękuję za artykuł
23 lutego 2012, 21:51
no... dziękuję CHADOWIEC