Depresja u seniora - leki czy ćwiczenia?

Depresja u seniora - leki czy ćwiczenia?
Zdj.: AllaSerebrina/depositphotos.com
3 miesiące temu
PAP/tkb

Leki antydepresyjne są na dłuższą metę skuteczniejsze w zwalczaniu łagodnej i umiarkowanej depresji u seniorów niż ćwiczenia fizyczne, jednak częściej powodują skutki uboczne – informuje PAP za pismem "Annals of Family Medicine".

Naukowcy z Universidad de Castilla-La Mancha oraz Albacete Zone VIII Health Centre (Hiszpania) przeprowadzili randomizowane badanie kliniczne dotyczące 347 starszych osób z łagodną lub umiarkowaną depresją. Porównywali skuteczność ćwiczeń fizycznych i leków przeciwdepresyjnych. Wśród osób starszych depresja jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym – jej klinicznie istotne objawy występują u od 8 do 16 proc. starszych pacjentów.

Uczestnicy badania zostali przypisani do grupy wykonującej nadzorowane ćwiczenia fizyczne lub do grupy, która była leczona lekami przeciwdepresyjnymi przez lekarzy rodzinnych. Po miesiącu objawy depresji nie różniły się istotnie pomiędzy obiema grupami. Jednak po trzech i sześciu miesiącach liczba osób, które wykazały poprawę była znacznie wyższa w grupie leków przeciwdepresyjnych.

Autorzy zauważają, że liczba uczestników, którzy wycofali się z badania była wyższa w grupie aktywności fizycznej, podczas gdy w grupie leczonej antydepresantami odnotowano więcej działań niepożądanych. Jak wskazują badacze, zaawansowany wiek uczestników oraz problemy zdrowotne i/lub ograniczenia funkcjonalne wspólne dla osób starszych mogą mieć negatywny wpływ na przestrzeganie sześciomiesięcznego programu aktywności fizycznej.

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
25,94 zł
39,90 zł

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Depresja u seniora - leki czy ćwiczenia?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.