Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Ten plakat pomoże ci zrozumieć jej świat

Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Ten plakat pomoże ci zrozumieć jej świat
(fot. shutterstock.com)
facebook.com/depresjaicodalej / MP.pl / sz

W Internecie bardzo często możemy trafić na podpowiedzi, czego nie mówić osobie chorej na depresję. Rodzina i przyjaciele pozostają jednak bezradni wobec cierpienia najbliższych. Ten plakat pokazuje, jak mądrze wspierać kogoś, kto zmaga się z tą chorobą.

Plakat został opublikowany na profilu facebookowym "Is This Depression? Depresja i co dalej?" należącym do fundacji Wemenders, która zajmuje się edukacją, budowaniem świadomości społecznej oraz wspieraniem osób poszukujących pomocy w zakresie profilaktyki, diagnozy i leczenia chorób cywilizacyjnych.

Wczoraj obiecaliśmy publikację plakatu z tym, co warto mówić do osoby z depresją. Oto on, dzielcie się <3

Opublikowany przez Is This Depression? Depresja i co dalej? Poniedziałek, 28 stycznia 2019

Czego nie wolno mówić chorym na depresję?<<

DEON.PL POLECA

Na stronie należącej do fundacji - IsThis.org - możemy przeczytać:

Ideą przyświecającą powstaniu serwisu było stworzenie miejsca, które pozwoliłoby wszystkim zainteresowanym tematyką depresji znaleźć rzetelne i sprawdzone informacje. (...) Znamy problem depresji, wiemy, że jej leczenie jest trudne, a życie u boku chorego nastręcza niezliczonych problemów. Dlatego ułatwiamy chorym stawianie kolejnych kroków na drodze ku zdrowiu. Wspieramy także rodziny i bliskich chorych na depresję. (...) Ogólnoświatowa społeczność chorych, ich bliskich aktywnie działająca za pomocą platformy ISTHIS.ORG pozwala na łatwe dotarcie do wiedzy i pomocy, co jest kluczowe z perspektywy skuteczności walki z depresją - jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych dzisiejszych czasów".

Depresja jest na czwartym miejscu wśród najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. W 2030 roku może jednak stać się numerem 1. na tej liście. W tej chwili choruje na nią kilkaset milionów ludzi na całym świecie. Według statystyk WHO z 2017 r. ponad 350 mln, w tym przeszło 1,5 mln Polaków. Tylko w naszym kraju w 2015 r. z powodu depresji 5500 osób popełniło samobójstwo. Coraz częściej depresja dotyka również dzieci i młodzież - to już 11% wszystkich przypadków.

O czym rozmawiać z chorym na depresję?<<

Zachęcamy, aby udostępnić ten plakat. Świadomość bliskich i pomoc z ich strony jest jednym z trzech filarów wychodzenia z depresji (obok psychoterapii i farmakoterapii).

***

Jeśli nie możesz sobie poradzić z chorobą lub w twoim otoczeniu jest osoba, której chcesz pomóc - skorzystaj z tych źródeł, szukając wsparcia:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Jak nie zlekceważyć pierwszych objawów choroby? Czy wolno mówić o sensie depresji? Jak pomagać w depresji sobie i innym? Jakie są konsekwencje długotrwałej depresji? Czy wolno pytać, co ona chce nam dzisiaj powiedzieć?

O tym...

Skomentuj artykuł

Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? Ten plakat pomoże ci zrozumieć jej świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.