W czasie depresji pogarsza się węch

W czasie depresji pogarsza się węch
Osoby w depresji wyczuwały zapach znacznie gorzej niż niebędące w depresji (fot. harold.lloyd / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

W czasie depresji zmniejsza się część mózgu odpowiedzialna za odczuwanie zapachów - informuje "New Scientist".

Depresja, schizofrenia czy depresja jesienno-zimowa upośledzają odczuwanie zapachów. Naukowcy z uniwersytetu w Dreźnie przeprowadzili badania na 21 osobach z ciężką depresją oraz 21 bez depresji, dając im do powąchania substancję o słabym zapachu w stopniowo zwiększających się stężeniach. U osób tych przeprowadzono także, techniką magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI), pomiary opuszki węchowej - części mózgu, dzięki której odczuwamy zapachy.

 

Osoby w depresji wyczuwały zapach znacznie gorzej niż niebędące w depresji, depresja wiązała się też ze zmniejszeniem opuszki węchowej przeciętnie o 15 procent - a im głębsza była depresja, tym mniejsza opuszka. Leki przeciwdepresyjne nie wpływały na ten efekt.

Wymiary opuszki węchowej mają prawdopodobnie związek z procesem neurogenezy, tworzeniem się w mózgu nowych neuronów. Depresja hamuje neurogenezę na przykład w części mózgu znanej jako hipokamp, a cierpiące na nią osoby często mają obniżony poziom czynnika neurotropowego, który pobudza neurogenezę.

Zdaniem kierującego pracami Thomasa Hummela, pomiary opuszki mogą posłużyć jako obiektywny wskaźnik skuteczności leczenia depresji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W czasie depresji pogarsza się węch
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.