Wygrać z depresją - zaproszenie

Wygrać z depresją
wab

Depresja to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Na całym świecie cierpi na nią ponad 120 milionów ludzi. W Polsce z chorobą tą zmaga się prawie półtora miliona osób.

Depresja czyni spustoszenie w uczuciach, emocjach, kontaktach międzyludzkich – wpływa na absolutnie każdą sferę życia człowieka. Napełnia go lękiem, niepokojem, poczuciem porażki i bezsensu. To jest głębokie cierpienie, które całkowicie dezorganizuje życie.

Depresja jest chorobą. Wstyd przed przyznaniem się do niej i strach przed leczeniem, nie powinien wpływać na decyzję o podjęciu leczenia. Milczenie, kiedy borykamy się z tą chorobą, nie pomaga nikomu.

DEON.PL POLECA

Jak można pomóc osobie dotkniętej depresją? Należy przede wszystkim rozpoznać objawy choroby, potraktować ją poważnie, a następnie leczyć.

Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2020 roku depresja stanie się drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Niestety ponad połowa chorych na depresję nigdy nie skorzysta z fachowej opieki lekarzy i specjalistów. Po pomoc zgłasza się niespełna 30 procent chorych, ale i tak u połowy z nich depresja nigdy nie zostaje rozpoznana.

Portal DEON.pl wraz z Grupą PZU w ramach działań profilaktycznych zapraszają na specjalną konferencję dla lekarzy pierwszego kontaktu - finansowaną ze środków prewencyjnych Grupy PZU. To ważne, bo to przede wszystkich do ich gabinetów trafiają chorzy na depresję. Nierzadko od reakcji lekarza pierwszego kontaktu zależy ich dalszy los. Spoczywa więc na lekarzach ogromna odpowiedzialność.

- Chory z depresją mówi o bólach głowy, o suchości w jamie ustnej, o problemach ze snem. Często właśnie za tymi symptomami kryje się depresja. Chory nie mówi lekarzowi, że jest smutny. On jest po prostu chory. Dokładniejsze badanie, bardziej staranne, wnikliwa rozmowa pozwolą wykazać, że jest tam też smutek i przygnębienie. Lekarz ogólny powinien to zauważyć – mówi dr Dominika Dudek, psychiatra.

Jarosław Skalik, Dyrektor Oddziału PZU w Krakowie: - Problem depresji dotyka coraz większej liczby ludzi. To choroba cywilizacyjna, obarczona całą masą stereotypów, uprzedzeń, lęków. Dlatego należy o niej mówić, zadbać o wzrost świadomości, zarówno wśród lekarzy, jak i nas wszystkich. Ta konferencja ma w tym pomóc i mamy nadzieję, że tak sie stanie.

Podczas warsztatów prowadzonych przez wiodących ekspertów w dziedzinie leczenia depresji (lekarzy, psychologów, duchownych) uczestnicy konferecji będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat rozpoznawania depresji oraz poznać skuteczne sposoby jej leczenia.

Oprócz specjalnie opracowanych algorytmów do diagnozowania choroby lekarze dostaną także przygotowaną na tę okazję fachową literaturę w postaci e-booków. Dla ich pacjentów poradniki te będą dostępne na portalu DEON.pl

9.00 – 9.45 A B C diagnostyki depresji - czy leczyć wszystkie „smutki”? - wystąpienie dr hab. Dominiki Dudek z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego o diagnozowaniu choroby, przymusie w psychiatrii i depresji w praktyce ogólnolekarskiej.

9.55 – 10.40 Podstawy leczenia depresji – wystąpienie dra Marcina Siwka z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

11.00 – 11.45 Interakcje lekowe – dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków o tym: Jak „łączyć”, by nie szkodzić i jak „dzielić”, by pomagać.

11.55 – 12. 40 Prawdy i mity o zachowaniach samobójczych – dr hab. Dominika Dudek.

12.40 – 13.00 przerwa na lunch

14.30 – 15.30 Pytania i odpowiedzi

Na zakończenie uczestnicy konferencji otrzymają książki i poradniki o depresji i jej leczeniu, specjalnie przygotowane algorytmy diagnozowania choroby oraz materiały promocyjne.

Czekamy na Państwa 25 września 2010 w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, ul. Kopernika 26

Patroni medialni:


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wygrać z depresją - zaproszenie
Komentarze (5)
T
teresa
24 września 2010, 07:30
Za nic nie mogłam sobie przypomnieć p Trzeciej Tacy.Czemu tych preparatów tego samego leku jest tyle?
ŚN
świadectwo na dwa zdania
24 września 2010, 07:25
Nie zapominajcie, że jesteśmy ludźmi, a nie przypadkami, które służą wam do brylowania i robienia kariery. W czasie swojej pierwszej, jednej, a zarazem ostatniej depresji 16 lat temu skorzystałam z pomocy psychologa katolickiego. Jak widać skutecznie. Depresja ta była lekka, co nie oznacza, że ciężkie przypadki nie można wyleczyć.
B
BU37W
24 września 2010, 00:13
wystarczy pamietac, ze depresji nie dostaje byle kto... tylko ludzie bardzo wrazliwi... wtedy podejscie jest zdrowe...
W
Woj
23 września 2010, 23:17
A ja popadłem w depresję kiedy przez 2 miesiące czekałem na wypłacenie mi odszkodowania przez PZU.
U
U2QG1
23 września 2010, 23:12
Nie zapominajcie, że jesteśmy ludźmi, a nie przypadkami, które służą wam do brylowania i robienia kariery.