"Za mało się modlisz", "wyjdź do ludzi". 30 zdań, których nie wolno mówić osobie z depresją

"Za mało się modlisz", "wyjdź do ludzi". 30 zdań, których nie wolno mówić osobie z depresją
(fot. unsplash.com)
facebook.com/katolwica / df

Masz wśród bliskich kogoś, kto cierpi na depresję? Unikaj tych "porad".

"Mimo rosnącej świadomości społecznej, wciąż nie brakuje mitów na temat możliwości leczenia depresji psem, dobrą kawą albo "wzięciem się do roboty" - pisze psycholog i psychoterapeutka Angelika Szelągowska-Mironiuk na profilu swojego bloga Katolwica & Mąż. - "Stworzyłam więc depresyjne bingo, zawierające wypowiedzi na temat depresji, które nigdy nie powinny paść pod adresem osoby chorej. Niestety, takie słowa skierowano do moich pacjentów czy osób, które znam prywatnie."

W zestawieniu znajdziemy takie wypowiedzi jak: "zawsze były z tobą jakieś problemy", "jakaś siłownia, basen i po sprawie", "to hormony przed okresem", "bądź mężczyzną" czy "msza o uzdrowienie pomaga na smutki".

DEON.PL POLECA

"Wsparcie ze strony bliskich jest dla osób chorujących na depresję naprawdę ważne. Warto więc, zamiast dawać "dobre rady" po prostu zapytać: "jak mogę ci pomóc?", czy powiedzieć "jestem przy tobie, bo jesteś dla mnie ważny". I, oczywiście, mieć na uwadze, że depresja nie przechodzi sama. Depresję się leczy!" - podkreśla terapeutka.

***

Zastanawiasz się, jakie inne mity występują wokół depresji? Przeczytaj też ten tekst Angeliki Szelągowskiej-Mironiuk: "Zakupy i czekolada to najlepszy antydepresant" i inne bzdury na temat leczenia depresji:

"Sugerowanie komuś, by "wyleczył" depresję za pomocą znalezienia sobie pracy albo zajęcia się czymś sensownym, jest sprawdzonym sposobem na to, aby wzbudzić u niego poczucie winy i pogorszyć jego stan. Depresja nie jest reakcją organizmu na nudę, nie wynika też z nadmiaru wolnego czasu. Cierpią na nią zarówno bezrobotni, jak i dyrektorzy wielkich przedsiębiorstw, którzy nie narzekają przecież na brak zajęć.

Depresja nie jest powodem do wstydu, a do wizyty u psychiatry i psychoterapeuty. Dobrze dobrane leki oraz psychoterapia pomagają pozbyć się poczucia pustki, ciągłego smutku i lęku, który może (choć nie musi) towarzyszyć tej chorobie" - pisze terapeutka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

"Za mało się modlisz", "wyjdź do ludzi". 30 zdań, których nie wolno mówić osobie z depresją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.