Bakterie mogą pomóc w walce ze stresem

(fot. tim caynes / flickr.com)
slo

Myszy, którym dodano do pokarmu "jogurtowy" szczep bakterii jelitowych zachowywały się spokojniej - informuje "New Scientist".

Ludzkie jelito zawiera około biliarda nieszkodliwych bakterii, dzięki którym nie osiedlają się tam bakterie chorobotwórcze. Jak wynika z wcześniejszych badań, nasza bakteryjna flora jelitowa nie tylko zapobiega biegunkom, ale i może mieć związek z chorobami takimi jak autyzm, łagodzić objawy choroby Parkinsona i leczyć zmiany skórne. Najnowsze eksperymenty wskazują, że także zmniejsza stres.

W ubiegłym roku zespół Philipa Shermana z Hospital for Sick Children w Toronto (Kanada) wykazał, że - w porównaniu z niezarażonymi - myszy zarażone jelitową bakterią Citrobacter rodentium miały większe problemy z zapamiętywaniem, gdy poddano je stresowi polegającemu na wrzucaniu do wody.

Aby dowiedzieć się więcej, Bienestock nawiązał współpracę z Johnem Cryanem z Alimentary Pharmabiotic Centre w Cork (Irlandia). Razem postanowili zbadać, jak na zachowanie zwierząt wpływają "przyjazne" probiotyczne bakterie, na przykład jogurtowe.

DEON.PL POLECA

Podczas najnowszych badań naukowcy przez 28 dni podawali myszom bulion z dodatkiem bakterii żyjących między innymi w jelitach Lactobacillus rhamnosus, które są stosowane także jako naturalny środek konserwujący w jogurtach. Następnie gryzonie narażono na stres. Zgodnie z oczekiwaniami, pod wpływem bakterii myszy stały się mniej lękliwe i miały niższy poziom kortykosteronu we krwi niż grupa dostająca zwykły bulion. Mózgi myszy także wykazywały zmiany - na przykład mniejszą liczbę receptorów dla ważnego neuroprzekaźnika (GABA) w jądrze migdałowatym, które ma związek z odczuwaniem lęku. Wyniki tych ostatnich badań zostały opublikowane przed kilkoma dniami.

Zdaniem Cryana przebywające w jelicie bakterie działają na mózg za pośrednictwem nerwu błędnego, który łączy między innymi układ pokarmowy z ośrodkowym układem nerwowym. Po przecięciu nerwu błędnego "probiotyczne" myszy zachowywały się tak samo, jak grupa kontrolna. Możliwe, że za pomocą probiotyków da się leczyć lęk i depresję u ludzi, wyniki badań mogą też pomóc w leczeniu stanów zapalnych jelit.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bakterie mogą pomóc w walce ze stresem
Komentarze (1)
A
Ania
18 lutego 2012, 17:36
Ze stresem nie ma żartów. Można go jednak nieco opanować. Naukę relaksacji i umiejętności rozwiązywania problemów życiowych można odbyć pod kierunkiem doświadczonego (ponad 40 lat praktyki zawodowej) logopedy i muzykoterapeuty z Koszalina, Władysława Pitaka. więcej >>> http://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc