Dlaczego nie należy jeść przed komputerem?
Wiele osób spożywa swój lunch wbijając wzrok w ekran komputera. Zwyczaj ten może jednak sprawiać, że nie zauważymy, gdy nasz apetyt zostanie zaspokojony i już wkrótce będziemy chcieli sięgnąć po kolejne przekąski - wynika z brytyjskich badań.
Niewielkie badania przeprowadzone wśród 44 Brytyjczyków wykazały, że osoby jedzące lunch grając równocześnie w gry komputerowe 30 minut później zjadały więcej ciastek niż te, które koncentrowały się tylko na jedzeniu. Według naukowców, jest to związane z tym, że gracze mieli bardziej rozmyte wspomnienie o lunchu i dlatego czuli się mniej syci w porównaniu z drugą grupą.
- Pamięć o ostatnich posiłkach wpływa na ilość jedzenia, które wybieramy i konsumujemy jako kolejny posiłek. Jeżeli kiepsko je pamiętamy, ten kolejny posiłek będzie większy - mówi Jeffrey M. Brunstrom z Uniwersytetu w Bristolu.
Wyniki te potwierdzają wcześniejsze wnioski badaczy, którzy stwierdzili, że koncentrując się na innej czynności, np. oglądaniu telewizji, grze na komputerze czy czytaniu gazety, nie zwracamy uwagi na sygnały wysyłane nam przez żołądek. Jak zauważa Brunstrom, okazuje się, że uczucie braku sytości utrzymuje się wtedy przez jakiś czas po jedzeniu i może sprawiać, że w efekcie zjadamy więcej.
Badani byli podzieleni na dwie grupy, które spożywały taki sam lunch - jedna grając jednocześnie na komputerze, a druga bez żadnych zakłóceń. Po trzydziestu minutach uczestnikom zaproponowano degustację ciastek, przy czym mogli zjeść ich dowolną liczbę. Poproszono również o przypomnienie wszystkich dziewięciu produktów, które zjedli na lunch w takiej kolejności, w jakiej były serwowane.
Porcje ciastek zjadane przez graczy zawierały średnio 250 kalorii - dwa razy więcej niż w przypadku osób, które nie rozpraszały się podczas jedzenia lunchu. Ponadto, osoby z pierwszej grupy miały większe trudności z przypomnieniem sobie kolejności podawania produktów i czuły się mniej syte.
*O badaniach informuje "American Journal of Clinical Nutrition".
Skomentuj artykuł