Hamlet przy piersi

Testy laboratoryjne wykazały, że HAMLET zabija bakterie z rodzaju paciorkowców oraz komórki 40 różnych nowotworów złośliwych (fot. Grahford)
"Poradnik Apteczny" / slo

Naukowcy ze Szwecji wzięli pod lupę cząsteczkę obecną w ludzkim mleku, która według wstępnych danych skutecznie zwalcza komórki nowotworowe. Dramatyczne imię tajemniczej cząsteczki to skrót od jej opisu, który na język polski tłumaczy się jako kompleks białka o nazwie alfa – laktalbumina i kwasu oleinowego. Co ciekawe, naukowcy z Uniwersytetu w Lund cząsteczkę tę odkryli przypadkowo kilka lat temu podczas badań nad przeciwbakteryjnymi własnościami ludzkiego mleka.


Badacze podejrzewają, że ten kompleks tworzy się w kwaśnym środowisku w dziecięcym żołądku. Testy laboratoryjne wykazały, że HAMLET zabija bakterie z rodzaju paciorkowców oraz komórki 40 różnych nowotworów złośliwych.

Dobre wyniki uzyskano też w badaniach na pacjentach z rakiem pęcherza – za każdym razem po podaniu tego kompleksu w ich moczu znajdowano martwe komórki rakowe. Zrodziło to nadzieje, że w przyszłości HAMLET może stać się lekiem przeciwnowotworowym. Planowane są już testy mające sprawdzić jego wpływ na komórki raka skóry, guzów błon śluzowych i guzów mózgu.

DEON.PL POLECA



Zaletą kompleksu jest to, że niszczy tylko komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe. Szwedzcy naukowcy próbują teraz wyjaśnić mechanizm oddziaływania cząsteczki HAMLET na komórki raka, co może przyspieszyć jej zastosowanie w medycynie.

Z ich badań wynika, że HAMLET gromadzi się w błonach komórek i przerywa ich ciągłość, co może być krokiem inicjującym samobójczą śmierć komórkową ( tzw. apoptozę )
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hamlet przy piersi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.